سه دستاورد جدید هوانیروز ارتش رونمایی شد

تهران - ایرنا - سه دستاورد بومی هوانیروز با حضور امیر سرتیپ علی جهانشاهی معاون هماهنگ كننده نیروی زمینی ارتش، در گروه 99 پدافند هوایی نزاجا رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، در ابتدای این مراسم كه امروز (دوشنبه) در آستانه فرا رسیدن 29 فروردین روز ارتش و بزرگداشت حماسه آفرینی های نیروی زمینی قهرمان برگزار شد، از موشك شفق كه برای نخستین بار در صنعت بالگردی ارتش و به دستان متخصصان جوان هوانیروز طراحی، تولید و مورد آزمایش قرار گرفته است، رونمایی شد.
دستاورد دیگر هوانیروز ارتش، تجهیز بالگردهای شناسایی، پشتیبانی و ترابری هوایی هوانیروز به سامانه راكت انداز و تیربار بود كه با حضور معاون هماهنگ كننده نزاجا رونمایی شد، این سامانه موجب ارتقا قدرت تهاجمی و پوشش نقاط ضعف عملیاتی در رزم نزدیك می شود.
عملیاتی كردن دوربین دید در شب و نصب بر روی تمامی بالگردهای هوانیروز كه علاوه بر افزایش برد عملیاتی و پایش دشمن متخاصم در دل شب، قدرت مانور و آتش این وسایل پرنده را ارتقا می دهد دیگر دستاورد هوانیروز بود كه صبح امروز رونمایی و مورد بهره برداری قرار گرفت.
امیر سرتیپ علی جهانشاهی در این مراسم گفت: اقدامات خوبی برای ارتقاء آمادگی بالگرد‌های هوانیروز انجام شده است كه از جمله آن ارتقاء برد موشك‌های بالگردی هوانیروز یعنی موشك شفق است.
وی با بیان اینكه كار این موشك با همكاری متخصصان داخلی هوانیروز و صنایع دفاعی انجام شده و كاملا بومی است، افزود: برد این موشك‌ نسبت به موشك‌های قبلی دو برابر افزایش پیدا كرده است كه این میزان افزایش برد بین 8 تا 12 كیلومتر ارتقاء یافته است.
معاون هماهنگ كننده نیروی زمینی ارتش افزود: با توجه به تهدیدات منطقه‌ای و تهدیداتی كه داریم این موشك‌ها در رزم نزدیك خیلی تاثیرگذار هستند.
وی تصریح كرد: تجهیز بالگرد‌ها مربوط به سامانه دید در شب با توجه به نیازی كه در پرواز‌های عملیاتی شب داریم، كار ضروری است كه با كمك متخصصان هوانیروز و همكاران در صنایع دفاعی به صورت كاملا بومی انجام شد و تعدادی از بالگرد‌ها به سامانه دید در شب تجهیز شده اند.
امیر جهانشاهی در پایان اظهار كرد: آخرین دستاورد ما در خصوص تسلیح بالگرد‌های 214 به تیربار و راكت انداز بود كه این بالگرد‌ها از حالت هجومی و پشتیبانی به حالت تهاجمی تبدیل شدند.
در این مراسم همچنین رمپ و باند پروازی هوانیروز در گروه 99 پدافند هوایی نیروی زمینی ارتش نیز صبح امروز با حضور امیر سرتیپ دوم خلبان یوسف قربانی فرمانده هوانیروز و جمعی از فرماندهان عالی رتبه نظامی افتتاح شد.
اجتمام*7029 *1569