آمریكا و متحدانش نمی‌خواهند سوریه به ثبات برسد

تهران - ایرنا - رییس جمهوری با بیان این كه حمله آمریكا، فرانسه و انگلیس به سوریه اقدامی تجاوزكارانه و برای روحیه دادن به تروریست‌های شكست خورده بود، گفت: آمریكا و برخی كشورهای غربی نمی‌خواهند كه اوضاع سوریه به ثبات دائمی برسد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر امروز - یكشنبه - در گفت و گوی تلفنی با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه آخرین تحولات بین المللی، منطقه‌ای، اوضاع سوریه و چگونگی همكاری‌ها و روابط دوجانبه تهران - مسكو را مورد بررسی قرار دادند.
حسن روحانی حمله آمریكا، فرانسه و انگلیس به سوریه به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی را اقدامی تجاوزكارانه و در راستای روحیه دادن به تروریست‌های شكست خورده در این كشور عنوان كرد و گفت: اگر تجاوز و نقض آشكار قوانین بین المللی به سادگی و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای از سوی عاملان آن امكان پذیر شود، باید شاهد بی‌ثباتی‌های جدیدی در نظام بین الملل و منطقه باشیم.
روحانی با بیان اینكه 'این اقدام تجاوزكارانه آمریكا نشان داد كه با تروریست‌ها رابطه مستقیم دارند'، افزود: آمریكایی‌ها زمانی كه احساس كردند دست تروریست‌ها از منطقه مهمی مانند غوطه شرقی كوتاه شده است، این گونه عكس العمل از خود نشان دادند.
روحانی افزود: حمله آمریكا و متحدانش به سوریه نشان دهنده آن است كه در مسیر مبارزه نهایی با تروریسم در سوریه با مشكلات و مسائل جدید روبه رو هستیم و باید رایزنی و همكاری بیشتری با هم داشته باشیم.
رییس جمهوری با اشاره به این كه آمریكا و برخی كشورهای غربی نمی‌خواهند كه اوضاع سوریه به راحتی به ثبات دائمی برسد، گفت: باید برای حل بحران سوریه بر سرعت عمل در اقدامات خود بیفزاییم و در این راستا جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا همكاری‌های خود با روسیه را در چارچوب‌های دوجانبه و سه جانبه افزایش دهد.
روحانی افزود: متاسفانه همزمان با تنش آفرینی‌های جدید در منطقه رژیم صهیونیستی دست به اقدامات تجاوزكارانه جدید علیه مردم فلسطین زده و این در حالی است كه نباید اجازه دهیم آتش تنشی جدید در منطقه شعله‌ور شود.
روحانی همچنین با اشاره به وقوع فاجعه انسانی در یمن بر ضرورت ارسال كمك‌‌های بشردوستانه به آنان تاكید كرد و گفت: ادامه درگیری و كشتار مردم در یمن به نفع هیچ كس نیست و ایران آماده كمك به هر روندی در راستای برقراری آتش بس، امنیت، صلح و نجات مردم این كشور است.
رییس جمهوری همچنین با بیان این كه روابط و همكاری های ایران و روسیه در بخش های مختلف به خوبی در حال پیشرفت بوده و توسعه مناسبات تحرك شایان ذكری داشته اظهار امیدواری كرد با تلاش مسوولان دو كشور روابط و همكاری های تهران - مسكو به ویژه در زمینه اقتصادی و تجاری گسترش یابد.
روحانی ادامه داد: اراده جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط و همكاری‌های نزدیك و صمیمانه‌تر با روسیه است.

** حمله به سوریه با هر بهانه ای نقض فاحش قوانین بین المللی است
«ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری فدراسیون روسیه نیز در این گفت وگوی تلفنی با اشاره به اینكه ایران و روسیه در بسیاری از مسائل و موضوعات منطقه‌ای و بین المللی دیدگاه مشتركی دارند، گفت: حمله آمریكا و كشورهای غربی به سوریه با هر بهانه‌ای نقض فاحش قوانین بین المللی است و این اقدام آمریكا و متحدانش چیزی جز جنایت بین‌المللی و تجاوز نبوده و بهانه كاربرد سلاح شیمیایی در سوریه بی اساس و خلاف واقع است.
پوتین با بیان این كه حمله آمریكا به سوریه در حالی انجام شد كه كارشناسان كمیسیون بین المللی منع سلاح های شیمیایی برای بررسی وارد سوریه شده بودند، اظهار داشت: سازمان ملل متحد برای اجماع میان كشورها ایجاد شد و نباید در راستای تامین منافع سیاسی برخی قدرت ها باشد چراكه اگر همه بخواهند با شیوه خود در عرصه بین الملل عمل كنند، با هرج و مرج مواجه خواهیم شد.
وی با تاكید بر این كه 'این اقدامات متجاوزانه مانع از تلاش ما در مسیر مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه و به ویژه سوریه نمی‌شود'، گفت: روند رسیدن به صلح در سوریه با این اقدام آمریكا دشوارتر شد، اما باید در هر صورت رایزنی‌ها و روابط سه جانبه ایران، روسیه و تركیه ادامه یافته و برای توسعه صلح و ثبات و برقراری گفت وگو در این كشور تلاش كنیم.
رییس جمهوری روسیه با اشاره به ضرورت اقدامات برای حل بحران انسانی در یمن و آتش بس در این كشور، خاطرنشان كرد: ایران و روسیه باید با هماهنگی بیشتر در راستای توسعه صلح و ثبات در منطقه گام بردارند.
پوتین همچنین بر توسعه روابط و همكاری‌های همه جانبه تهران - مسكو به ویژه در بخش اقتصادی و تجاری تاكید كرد و گفت: در شرایط كنونی استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در راستای گسترش روابط و مناسبات ایران و روسیه ضروری است.
سیام**1751**1449