۲۶ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۰۵
کد خبر: 82887025
۰ نفر
10 اثر آييني در حوزه هنري فارس رونمايي شد

شيراز- ايرنا- در آخرين روز از هفته هنر انقلاب اسلامي، 10 اثر تازه انتشاريافته حوزه هنري فارس با حضور فرهنگوران در شيراز رونمايي شد.

مدير مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري انقلاب اسلامي استان فارس، عصر يكشنبه در حاشيه رونمايي از اين آثار در گفت ‌و‌ گو با ايرنا بيان داشت: اين آثار در مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري انقلاب اسلامي استان فارس توليد شده است و به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامي و در آستانه نمايشگاه بين المللي كتاب توسط انتشارات پرتو رخشيد به چاپ رسيده است.
هاشم كروني افزود: چهار اثر از اين مجموعه به حوزه شعر تعلق دارد، چهار اثر متعلق به حوزه‌هاي پژوهش و 2 اثر نيز در زمينه طنز است.
كتاب رجزهاي عاشورايي منظومه‌اي آييني از پدر شعر آييني فارس و پيشكسوت شعر عاشورايي كشور، احد ده بزرگي است كه بازسرايي منظوم رجزهاي اصحاب حضرت سيدالشهدا (ع) است.
ديگر اثر عرصه شعر، كتابي با عنوان باهار است كه به شعر امروز فارس اختصاص دارد و بخش‌هايي از آن با عنوان رنگ خدا گزيده ‌شعر‌هاي غلامرضا كافي را دربر مي‌گيرد كه اين بخش با خوانش هاشم كروني پيوست شده است.
ديگر كتاب شعر رونمايي شده در اين آيين، پله‌هاي بي‌فرود اثر الله ‌يار خادميان ارسنجاني از صاحب ‌قلمان پيشكسوت شهرستان ارسنجان در شمال فارس است.
در عرصه پژوهش كتاب ما عليه ما به قلم ساجده تقي‌زاده كارنامه شعر اعتراض را بررسي كرده است و همچنين كتاب خنده‌هاي عمل‌نكرده در باره طنز و شوخ‌ طبعي در دفاع مقدس به قلم عبدالرضا قيصري منتشر شده است.
همچنين كتاب كارنامه ادبيات داستاني پايداري، اثر زهرا اكبري نيز در بخش پژوهش رونمايي شد.
در عرصه طنز، مجموعه كاريكلماتور از ابوالقاسم صلح‌ جو با عنوان به پرويز شاپور سنجاق شده‌ام منتشر شده است، افزون بر اين كتاب خنديشه، نخستين مجموعه جمعي آثار اعضاي انجمن طنز خنديشه به همت عبدالرضا قيصري از ديگر آثار رونمايي شده در اين آيين است.
اثر ديگر اين مجموعه با عنوان شهسوار شيرين‌كار، يادنامه زنده‌ياد مرحوم دكتر حسين اسكندري است كه به كوشش محمدحسين ابراهيمي، گردآوري و تاليف شده است.
دهمين كتاب اين مجموعه نيز به عرصه شعر كودك و نوجوان تعلق دارد كه با نام زيارت انتشار يافته و به موضوع حضرت احمدبن موسي شاهچراغ (ع) و زيارت بارگاه مطهر ايشان اختصاص دارد.
بيستم فروردين‌ به مناسبت سالگرد شهادت سيد شهيدان اهل قلم، شهيد سيد مرتضي آويني به عنوان روز هنر انقلاب اسلامي نامگذاري شده و سرآغاز هفته اي با همين نام است كه تا روز بيست و ششم فروردين ادامه دارد.
7375 /6118