۲۶ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۴۱
کد خبر: 82886877
۰ نفر
واكنش ها علیه حملات موشكی آمریكا به سوریه در فضای مجازی

تهران - ایرنا - حمله موشكی آمریكا و دو متحد اروپایی آن به سوریه نه تنها هیچ سودی برای عاملان این جنایت نداشته است بلكه این همه هیاهو برای قدرت نمایی پوشالی ، محكومیت، تحقیر، رسوایی سیاسی و استهزاء برای جنگ افروزان و متجاوزان در جهان واقعی و فضای مجازی به دنبال داشته است.

انگلیس و فرانسه دو شریك جنایتكار آمریكا در حمله به سوریه طی روزهای گذشته مدعی شدند دمشق از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی استفاده كرده است و بدون اثبات این ادعا به این همین بهانه، سحرگاه شنبه 25 فروردین 96 به مناطقی از دمشق و حمص حمله موشكی كردند.
صدای انفجارهای شدید از چندین نقطه دمشق‌، پایتخت سوریه به گوش رسید، بنا بر اعلام خبرگزاری فرانسه اولین انفجار ساعت 4 بامداد به وقت محلی روی داد. تلویزیون سوریه نیز از آغاز تجاوز آمریكا و متحدانش خبر داد. این حملات یك فرودگاه و چند تاسیسات تحقیقاتی و نظامی را هدف گرفت.
اما صدای این حمله فقط در دمشق و حمص شنیده نشد، بلكه بازتاب صدای این انفجارها در فضای مجازی نیز بسیار بلند بود.
این حمله با فرمان ترزا می نخست وزیر انگلیس، امانوئل مكرون، رئیس جمهوری فرانسه و دونالد ترامپ انجام شد اما در شبكه های مجازی به ویژه تلگرام و توئیتر مورد انتقاد بسیاری از مسئولان و مردم قرار گرفت.
رهبر معظم انقلاب اولین واكنش را نسبت به این موضوع داشتند و در دیدار با مردم و مسئولان نظام فرمودند: حمله‌ به سوریه یك جنایت است. «بنده صریحا اعلام می‌ كنم رئیس‌ جمهوری آمریكا، رئیس‌ جمهور فرانسه و نخست‌ وزیر انگلیس جنایتكارند و جنایت كردند. البته جمهوری اسلامی همچون گذشته در كنار گروههای مقاومت حاضر خواهد بود و آمریكا نیز قطعا در اهداف خود در منطقه، شكست خواهد خورد».
ایشان افزودند: «رئیسان ‌جمهوری آمریكا، فرانسه و نخست‌ وزیر انگلیس جنایتكارند، سودی هم نخواهند برد؛ همچنان‌ كه در عراق، سوریه و افغانستان از این قبیل جنایات انجام دادند و سودی هم نبردند».
سخنان رهبر معظم انقلاب در همه رسانه های دنیا منتشر شد و بازتاب گسترده ای در فضای مجازی و رسانه های رسمی داشت.
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در شبكه های مجازی به حمله كشورهای غربی به سوریه واكنش نشان داد و اعلام كرد: تجاوزهای آمریكا در منطقه ثمری جز نابودی و ویرانی به دنبال نخواهد داشت و آنها می ‌خواهند با این تجاوزها حضورشان در منطقه را توجیه كنند.
روحانی افزود: آنها امروز از اینكه تروریست‌ های تحت حمایتشان در غوطه شرقی شكست خورده ‌اند، عصبانی هستند. جمهوری اسلامی ایران همواره حامی ملت‌ های مظلوم منطقه و جهان بوده و خواهد بود و به درخواست كمك دولت‌های منطقه برای مبارزه با تروریسم، پاسخ مثبت داده و حمایت خود را دنبال می‌كند.
غلامعلی دهقان، عضو شورای مركزی حزب اعتدال و توسعه نیز در یادداشتی نوشت: سرانجام ترامپ تهدیدهای خود را علیه سوریه عملیاتی كرد و در یك اقدام نظامی بدون اجازه سازمان ملل برخی از مناطق را در خاك سوریه مورد حمله موشك های آمریكایی قرار داد تا به قول خود عمل كرده باشد.
وی افزود: حملات آمریكایی ها نشان می دهد آنان به دنبال آن بودند تا ضرب شستی به سوریه وارد كنند و در همین راستا، تلاش می كنند تا فعل خود را در چارچوب حمله نظامی به مراكز شیمیایی سوریه مشروعیت ببخشند.
كمال دهقانی فیروزآبادی، نایب رئیس كمیسیون امنیت ملی مجلس نیز گفته است كه حمله به سوریه برای جلب رضایت عربستان و رژیم صهیونیستی بود، از بین رفتن و محدود شدن تروریست ها در سوریه آمریكا را عصبانی كرده است و آنان حامیانشان را در این كشور از دست داده اند؛ از سوی دیگر آمریكا می خواهد رضایت رژیم صهیونیستی و عربستان را داشته باشد به همین دلیل دست به این حملات می زند.
سی ان ان نیز در واكنش به این حمله نوشته است: حمله به سوریه نمادین بود و دستاوردی نداشت، اصلا این طور نیست كه توانمندی‌ های ارتش سوریه نابود شده و از بین رفته باشد.

* حملات پلاستیكی
حملات هوایی و موشك پراكنی آمریكا، فرانسه و انگلیس به خاك سوریه به سرعت مورد توجه كاربران شبكه های اجتماعی از جمله توئیتر نیز قرار گرفت. در كنار انتقادات جدی از این اقدام نظامی، بسیاری آن را سخیف، ناكارآمد و دارای تبعاتی جدی توصیف كردند، برخی نیز این حملات را «حملات پلاستیكی» عنوان كردند.
اما در صفحه توئیتر برخی مسئولان و مردم نیز واكنش های جالبی به حمله موشكی كشورهای غربی به سوریه نشان دادند، به طوری كه معصومه ابتكار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با تصویری زیبا از هوای پاك، ابری و بارانی تهران نوشت: « آسمان تهران؛ امروز شنبه، ای كاش آسمان همه شهرها اینچنین زیبا باشد... نه مانند آسمان شهرهای سوریه و یمن زیر آتش جنگ و كینه زیاده خواهان جنگ طلب».
غلامعلی حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در صفحه توئیتر خود نوشت: از صحبت ترامپ كه می ‌گوید: «سعودی ‌ها باید هزینه حضور نظامی آمریكا را در سوریه بپردازند.» معلوم نیست سعودی ‌ها در سوریه به نیابت از آمریكا می ‌جنگند یا آمریكایی ‌ها به نیابت از سعودی‌ ها.
محسن رضایی نیز در این شبكه مجازی در صفحه شخصی خود نوشت: ترامپ با موشك پرانی به سوریه رسما جانشینی ابوبكر بغدادی را به عهده گرفت.
حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری نیز در صفحه توئیتر خود نوشت: حمله امروز قطعا موازنه قدرت در سوریه را جا به جا نمی كند اما احتمالا قواعد بازی در خاورمیانه را تغییر می دهد.
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در صفحه توئیتر خود و در نطق پیش از دستور اعلام كرد؛ آمریكا، انگلیس و فرانسه خلاف تمام نظامات بین المللی به سوریه حمله كردند و حمایت برخی كشورهای اسلامی تاسف آور است.

*آمریكا تحقیر شد، برای هیچ
برخی كاربران شبكه های اجتماعی در صفحه توئیتر خود درباره حمله آمریكا به سوریه این جملات را نوشتند: تصاویری كه از سوریه منتشر می شود، در جهت «تحقیر» آمریكا و متحدانش در به اصطلاح حمله امروز به این كشور است؛ این همه سر و صدا برای تقریبا «هیچ».
كاربر دیگری نوشت: بعد از حمله پلاستیكی به سوریه با دیدن این تصاویر حال آمریكا و متحدانش دیدنیه.
در یك صفحه از توئیتر نیز مطلبی با این عنوان آورده شده؛ گورباچف: حمله غرب به سوریه مثل تمرین قبل از «تیراندازی واقعی» بود؛ به نظر من حمله‌ ای در این حد و اندازه كه از آن صحبت می‌ كنند و با این نتایجی كه فایده ‌ای هم برای هیچ كس نداشته بیشتر شبیه به یك تمرین قبل از شلیك واقعی است و این امری غیرقابل قبول است و هرگز به نتیجه مطلوب منجر نخواهد شد.
كاربر دیگری نوشت: حمله موشكی غربی‌ ها به سوریه نشان‌ دهنده شكست استكبار جهانی است.
دیگری نوشت: خیلی غمگینه مرگ رو با مرگ و جنایت رو با خرابی و مرگ‌ جواب دادن، این دور باطل مرگ، جنگ، خشونت و انتقام فعلا سر‌رفتن از خاورمیانه نداره.

*واكنش های طنزآمیز
كاربری نوشت: الان بن سلمان گوشیشو برمی داره می بینه پیام اومده «مشترك گرامی بسته موشكی شما به پایان رسید، برای درخواست تمدید بسته، سر كیسه رو شُل كن»
یك نفر هم تصویری از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا كه در حال تكبیر گفتن موقع نماز است، گذاشته و نوشته است: چها ركعت نماز مِیّت برای عربستان و اسرائیل می خوانم قربتا الی‌الله.
كاربر دیگری در توئیتر نوشته است: دیدید بچه‌ها وقتی در دعوا زورشان به طرف مقابل نمی‌رسد، پدر را به كمك می‌طلبند؟!
این ترقه بازی غربی‌ها در سوریه هم از همین جنس است. داعش كه فرزند نامشروع آمریكاست، زورش به دولت و مردم سوریه نرسیده، پدرش را صدا كرده. غافل اینكه این بار پدر هم حسابی ادب خواهد شد!
«دیشب ۱۰۳ موشك پرتاب شده ۷۱ دونه اش رو نفله كردن سوری ها یعنی تقریبا ۳۰ درصد موفقیت درعملیات با اون همه هارت و پورت!!! اونم سه كشور آمریكا،انگلیس، فرانسه این اگر حمله پلاستیكی نیست پس چیه؟!»
«حمله پلاستیكی یعنی ۱۲۰ تا موشك بزنی و فقط سه نفر مجروح بشن»
كاربر دیگری توئیت كرد: بن سلمان: الو ترامپ، چیكار می‌كنی اخوی؟!
ترامپ: ببخشید شما؟
بن سلمان: محمد بن سلمانم دیگه
ترامپ: آها، اول یه شارژ پنج تومنی بفرست، بعدش دوباره زنگ بزن
كاربر دیگری به طنز نوشت: «عاقبت حمله پلاستیكی كه بن سلمان پشتش باشه چیزی جزء نابودی احمق‌های منفعت طلب نیست. جوانك تازه كار سعودی خودت خواستی بچرخ تا بچرخیم!!»
دیگری نوشت: همونطوری كه برانداز پلاستیكی ها برای نقد شدن چك هاشون نیاز دارن یه سری تحركات الكی داخل ایران انجام بدن، آمریكا هم برای دوشیدن عربستان نیاز داره كه یه سری حمله پلاستیكی تو منطقه انجام بده، خیلی جدی نگیرید.
نفیسه سادات موسوی نوشت: اون چارتا موشكش هم داشت ته انبار خاك می‌خورد تاریخ مصرفش می‌گذشت، اومد شلیك كرد به دمشق!
سجاد خادم در توئیتر نوشت: فكر كنم خسارت تگرگ امروز از موشك بازی دیروز آمریكایی ها خیلی بیشتر باشه
حمیدرضا عبدالمنافی هم توئیت كرد : دیدی یه نفر كه ترسو و بزدله برای اذیت كردن مردم چندتا سنگ می زنه شیشه مردم و الفرار می خوره دیوار خونه؛ حكایت این بیچاره زبون بسته ترامپ كه حمله بزدلانه داشت به سوریه چهارتا موشك زد، بعد فرار كرد.
بامید نوشت: «آهای بن سلمان حواست باشه بیشتر از سی تا موشك نزده! دولا پهنا باهاتون حساب نكنن !!!»
رها، چوپانی در توئیتر نوشت: كدوم یكی رو برای صهیونسیت ها تجویز می كنید؟ حمله پلاستیكی یا حمله بزدلانه؟
عبدالمجید هم توئیت كرد: نقش آمریكا توی این ماجرا می دونید شبیه چیه؟ نقش اون سگه خرفت در كارتون موش و گربه البته با یه تفاوتی؛ اون كارتون رو خودشون می سازن هر جوری كه دلشون بخاد، اما اینجا واقعیته و باید وایسند جواب كارشون رو بگیرن!
ام سیدشهاب نوشت: بن سلمان: همین؟
ترامپ: بعله! همین!
بن سلمان: چرا آخه؟
ترامپ: داداش! ۲۰ میلیارد دلار نقد دادی، ۳۰میلیارد سهام خریدی، ۸۰ تا هم هواپیما.
می خواستی جنگ جهانی راه بندازم؟
فاطمه دلشادی نوشت: بن سلمان خطاب به ترامپ، اره و اوره و شمسی كوره رو جمع كردی كه ١٠٣ تا موشك بزنی اونم هفتاد تاش رو هوا پر پر شه؟! وی می نویسد : اَی خِداااااا.
محمد رحیمی توئیت كرد : عه عه عه، نگاه چیكار كرد... این همه سال با بدبختی آبرو جمع كردیم یه شبه گند زد بهش رفت.
انتظار 1260 نوشت: ترامپ بمب ها را بر سر سوریه ریخت تا عربستان را بهتر بدوشد. كیسه برای پولهایشان دوخته ، اگر این موشك ها را نمیزد عقده اش در دلش می ماند...
علی سیستانی هم توئیت كرد : خواص تیر هوایی می دونید چیه؟! اول : همه می فهمن تو اسلحه داری. دوم : سر و صدا می كنه و باعث رعب و وحشت می شه. سوم: ترسوها فكر می كنن تو زورت زیاده و پیروز میدان می شی و قهرمانی!!.
دیگری نوشت: كار دیشب ترامپ و شركا دقیقا در كردن تیر هوایی بود و هیچ خاصیتی نداشت!
علی نصرتی توئیت كرد: نقش فرانسه و انگلیس توی حمله دیشب، یجورایی مثل نقش سارا و نیكا توی پایتخت بود.
اجتمام * 7268*3063