برترین های جشنواره موسیقی عبدالقادر مراغی معرفی شدند

مراغه - ایرنا - نخستین جشنواره موسیقی عبدالقادر مراغی با معرفی گروه های برتر در چهار بخش كلاسیك، پاپ، سنتی و موسیقی محلی - عاشیقی به كار خود پایان داد.

به گزارش ایرنا، در این جشنواره كه به مدت دو روز در تالار عبدالقادر مجتمع فرهنگی هنری مراغه برگزار شد هیات داوران در بخش موسیقی كلاسیك و پاپ، گروه اركستر چنگ مراغه را به عنوان گروه برتر انتخاب و معرفی كردند.
در بخش موسیقی سنتی گروه های سمر و دوگاه به طور مشترك به عنوان گروه های برتر این بخش و گروه سهند نیز در بخش موسیقی محلی - عاشیقی به عنوان گروه برتر انتخاب و معرفی شدند و لوح تقدیر و جایزه نقدی شش میلیون ریالی خود را دریافت كردند.
هیات داوران همچنین گروه های كودكان را در بخش موسیقی كلاسیك و پاپ، كرشمه بانوان و نمی از یم را در بخش موسیقی سنتی و آرال را در بخش موسیقی عاشیقی شایسته تقدیر دانستند.
دبیر این جشنواره در این مراسم اظهار كرد: در سال حمایت از كالای ایرانی، كالای فرهنگی را می توان ناب ترین كالای ایرانی عنوان كرد كه باید مورد توجه و حمایت جدی مردم و مسئولان فرهنگی و هنردوست قرار گیرد.
احمد دادرس فیاض با اشاره به گذشت یك سال از آغاز به كار انجمن موسیقی شهرستان مراغه، افزود: این جشنواره با نگاه ویژه به موسیقی فولكلور و تم های محلی با حضور 25 گروه و اجرای 40 قطعه موسیقی از 24 فروردین و به مدت دو روز در تالار عبدالقادر مراغی برگزار شد.
وی به برگزاری چندین دوره موسیقی عاشیقی پیش از این جشنواره اشاره كرد و گفت: پیش از این جشنواره چندین دوره جشنواره موسیقی عاشیقی به صورت غیر تخصصی برگزار شده بود اما نخستین جشنواره موسیقی عبدالقادر در چهار بخش موسیقی سنتی، كلاسیك، پاپ و موسیقی محلی - عاشیقی و به صورت كاملا تخصصی برگزار شد.
وی ادامه داد: تمامی قطعات با حضور هیات داوران به شكل زنده اجرا و مورد ارزیابی و كارشناسی قرار گرفت و گروه های برتر هر بخش با دقت تمام انتخاب و معرفی شدند.
فیاض افزود: برگزاری این جشنواره با هدف ایجاد بستر برای رشد و تعالی هنرمندان و نیز تولید آثار فاخر هنری در حوزه موسیقی منطقه آذربایجان از سوی گروه های هنری شهرستان برگزار شد.
وی اضافه كرد: استفاده از ظرفیت های موجود و نیز بهره گیری از توان هنرمندان بومی و معرفی این هنرمندان از جمله رویكردهای این دوره از جشنواره بود.
شهرستان مراغه با حدود 263 هزار نفر جمعیت در 127 كیلومتری تبریز، مركز آذربایجان شرقی واقع است.