۲۵ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۴۹
کد خبر: 82886036
۰ نفر
كره جنوبی: هزینه های نظامی آمریكا را نمی پذیریم

پكن - ایرنا - كره جنوبی درخواست آمریكا مبنی بر اینكه سئول باید بخشی از هزینه های نظامی، تامین تسلیحات و دارایی های راهبردی آمریكا را در شبه جزیره كره برعهده بگیرد، رد كرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری یونهاپ كره جنوبی، آمریكا در مذاكرات خود در باره مساله شبه جزیره كره از كره جنوبی خواست طبق توافق دو كشور، هزینه تامین این تسلیحات راهبردی را نیز برعهده بگیرد.
كره جنوبی بخشی از هزینه استقرار نظامیان دو كشور را می پردازد كه معادل 900 میلیون دلار در سال است اما این درخواست را طبق توافقنامه دو كشور ندانسته و طرح آن در مذاكرات شبه جزیره كره را نادرست دانسته است.
دو كشور دور دوم مذاكرات خود را در باره هزینه استقرار نظامیان آمریكایی و مسایل شبه جزیره كره درجزیره جیجو در هفته ای كه گذشت برگزار كردند دور نخست نیز در هاوایی برگزار شده بود.
دولت كره جنوبی اعلام كرده است اختلاف بسیار عمیقی میان طرفین در مذاكرات مذكور وجود دارد و درباره تقسیم هزینه ها نتوانسته اند به توافق برسند.
این در شرایطی است كه سال گذشته میلادی دولت آمریكا خواستار آن شده بود كه كره جنوبی یك میلیارد دلار نیز برای استقرار سامانه موشكی تاد آمریكا در كره جنوبی اختصاص دهد كه مورد قبول كره قرار نگرفت و از آن زمان گفت و گوها متوقف شد.
یونهاپ می نویسد اكنون طرفین در باره تامین هزینه تسلیحات راهبردی آمریكا در شبه جزیره كره بار دیگر دچار اختلاف شده اند و موضوع تاد نیز در این مذاكرات مطرح نشده است.
دو كشور در سال 1991 میلادی برای استقرار نظامیان آمریكایی در شبه جزیره كره كه شمار آنها 28 هزار و 500 نفر است توافقنامه ای حاصل كردند و از آن زمان هزینه تامین این نیروها برای كره هفت برابر شده و به حدود 900 میلیون دلار رسیده است.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان