رفع معضل آلودگی آب، دغدغه نخستین المپیاد بین المللی نانو

تهران - ایرنا - رییس كمیته راهبردی نخستین المپیاد بین المللی نانو با اشاره به معضل آب به عنوان یكی از معضلات بسیاری جدی دنیا اظهار كرد: رفع معضل آلودگی آب، اصلی ترین موضوع این المپیاد است.

به گزارش روز شنبه خبرنگار گروه علمی ایرنا، پارك فناوری پردیس از 21 فروردین ماه جاری میزبان برگزاری نخستین المپیاد جهانی فناوری ‌نانو است، در این المپیاد دانشجویی ، چندین استارت آپ (فعالیت های نوپا) از كشورهای تایوان، مالزی، روسیه، كره جنوبی، ایران، انگلستان، ایتالیا و آلمان حضور دارند كه این حضور تا روز یكشنبه 26 فروردین ماه جاری ادامه خواهد داشت.
علی بیت اللهی، رییس كمیته راهبردی نخستین المپیاد بین المللی نانو روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا افزود:ایران نیز در منطقه خود با مشكل آب دست و پنجه نرم می كند كه به پیشنهاد ستاد فناوری نانو كشورمان المپیاد بین المللی نانو با محوریت آب در حال برگزاری است .
به گزارش ایرنا ، خانم «اندره هاسه» به نمایندگی از اتحادیه اروپا در نخستین المپیاد فناوری نانو در كشورمان حضور یافته است.
هسه در گفت و گو با ایرنا در خصوص اینكه آیا كشور آلمان نیز با مشكلات زیست محیطی یا آب مواجه است یا خیر اظهاركرد: این موضوعات برای كل اتحادیه اروپا مهم است ما در آلمان درست است كه با كمبود آب مواجه نیستیم اما چیزی كه مهم است مسئله آلودگی آب و تصفیه فاضلاب و اینكه بتوانیم محیط زیست را برای نسل های بعدی سالم نگه داریم.
بر اساس این گزارش، دكتر گودلر كه از كشور اتریش برای شركت در نخستین المپیاد نانو به ایران آمده است و در حال حاضر در لوكزامبورگ در بخش آموزش موسسه علم وفناوری كار می كند نیز در گفت و گو باخبرنگار گروه علمی ایرنا، در خصوص طرحی كه بواسطه آن در این المپیاد حضور یافته است چنین گفت: در واقع سه تیم به اسم اتحادیه اروپا در این المپیاد شركت كرده است كه طرح این تیم ها مربوط به استفاده از ذرات نانویی برای تشخیص آلودگی های آب و همچنین استفاده از نانو كامپوزیت برای فیلتر و تصفیه آب است.
وی خاطرنشان كرد: ما در قالب یك گروه زیرشاخه ای از نانو استاندارد را تشكیل داده ایم و كار می كنیم و من فكر می كنم حضور ما در حوزه نانو ایمنی در این المپیاد با شبكه سازی بین دانشجویان بسیار اثربخش باشد.
این استاد دانشگاه در خصوص محیط زیست و آلودگی های لوكزامبورگ نیز اظهاركرد: مشكل ما و بسیاری از كشورهای اروپا مشترك است و همانطور كه خانم آندره گفتند مسئله ما نیز جلوگیری از آلودگی های آب و تولید پساب هاست.
«روجن گودلین»، استاد دانشگاه مسكو و عضو كمیته راهبری المپیاد هم در خصوص نقش نانو تكنولوژی در رفع مشكلات مختلف با تاكید براینكه نانو ماده را باید از نانو محصول جدا كرد ، چنین گفت: خواصی در سطح یك ماده در مقیاس نانو وجود دارد كه می تواند مفید باشد بعنوان مثال از نانو ماده می توان برای تصفیه آب و جدا كردن باكتری ها استفاده كرد.
گودلین با تاكید براینكه، امروز نقش نانوتكنولوژی در تصفیه پساب ها بسیار برجسته است، در خصوص طرحی كه بواسطه آن در نخستین المپیاد نانو در كشورمان حضور یافته اند چنین توضیح داد: تیم ما یك پروژه بنام روستوك را دنبال می كند كه از طریق تجزیه ازن به رادیكال ها و مواد، باكتری ها را از بین ببرد كه این شامل آب های پساب و همچنین سایر مواد آلوده است.
آندره منیكوف(Andrey Melnikov) عضو كمیته راهبری المپیاد و رییس برنامه های آموزش موسسه روس نانو نیز كه از كشور روسیه در این المپیاد حضور یافته است در خصوص نقش فناوری نانو در رفع مشكلات بخش های مختلف گفت: فناوری نانو به طور حتم در رفع معضلات آب و تصفیه آن می تواند بسیار اثربخش و كاربردی باشد.
وی در خصوص اینكه آیا كشور روسیه نیز بامشكل كم آبی و یا زیست محیطی مواجه هست یا خیر نیز اظهاركرد: روسیه به دلیل اینكه كشور بزرگی است در برخی مناطق با كمبود آب مواجه است، اما بدنبال تصفیه پساب ها و آب های آلوده نیزهست، اینكه بتوانیم حوزه های آلوده كننده آب را حل كنیم، تكنولوژّی های نانو فناوری در این زمینه خیلی می تواند اثربخش باشد.

**مالزی با مشكل دفع پساب و آب های آلوده مواجه است
دكتر امین ماتوری خمیرول(Khamirul amin matori) سرپرست تیم شركت كننده كشور مالزی در نخستین المپیاد نانو در خصوص طرحی كه بواسطه آن در این المپیاد شركت كرده است گفت: طرح ما در مورد فیلتراسیون پساب ها بااستفاده از نانو است، چراكه نانو فناوری از قابلیت بزرگ كردن ذرات كوچكی برخوردار است و این در كار فیلتر به منظور دریافت ذرات ریز آلوده بسیار موثر است.
وی در خصوص اینكه آیا كشور مالزی نیز با مشكل كم آبی و محیط زیست مواجه است یا خیر افزود: البته مالزی به دلیل قرار داشتن در منطقه استوایی از آب زیادی برخوردار است و اما مشكل اصلی ما ریزش فاضلاب صنایع به رودخانه ها و دریا است كه ما قصد داریم قبل از ورود این فاضلاب ها به رودخانه ها فاضلاب را از آب سالم جدا كنیم و مشكل آلودگی را برطرف كنیم.

**كره جنوبی با آلودگی های صنعتی چین مواجه است
پرفسوركونگ شین(shin.Kyung –Ho) عضو كمیته راهبری نخستین المپیاد نانو و نماینده تیم كشور كره جنوبی نیز كه در این المپیاد حضور یافته است در این گفت و گو اظهار كرد:پروژه های مربوط به شیرین سازی و تصفیه پساب ها در كره جنوبی به خوبی پیش رفته و تمام شده است و كره در این بخش حتی تجارت می كند.
وی با تاكید براینكه، تكنولوژی كشور كره جنوبی برای دفع پساب ها نیز كامل شده است، افزود: تنها چیزی كه در این بخش نیاز داریم مسائل اقتصادی طرح هاست ؛ضمن اینكه تنها مشكلی كه در بخش آب داریم جلبگ زدن آب هاست و به همین دلیل فسفرو سولفور زیادی به آب نفوذ می كند كه این مواد برای سلامتی آبزیان بسیار مضر هستند.
وی اما در ادامه به معضل آلودگی های زیست محیطی ایجاد شده برای كره به دلیل همسایگی با كشور چین اشاره كرد و گفت: به دلیل اینكه دركنار چین قرار داریم بسیاری از آلودگی های مربوط به زیست محیطی و آب و هوایی از سوی این كشور صنعتی به سوی ما سرازیر می شود. بخصوص در فصل بهار یك گرده و هوای زرد رنگی به سمت كره حركت می كند و ما در رنج هستیم.
شین با بیان اینكه، یك بحثی راجع به سولفور و فسفر بعنوان مواد مضر موجود در آب و هوا و چرخه زندگی انسان ها و حیوانات وجود دارد در ادامه اظهار كرد: اینها اگر در آب موجود باشند اكسیژن آب كاهش پیدا می كند و باعث مرگ ماهیان خواهد شد و ما با استفاده از فناوری نانو به دنبال رفع این مسائل هستیم.
به گزارش ایرنا ، نخستین المپیاد بین المللی نانو به همت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و پس از دو سال پیگیری در سطح بین المللی در كشورمان در حال برگزاری است، هدف از برگزاری این المپیاد رفع چالش‌های بین المللی با استفاده از فناوری‌نانو، مهارت‌های نوآوری و تجاری‌سازی است.
علمی ** 1836 **9031**1776