پوتین خواستار برگزاری نشست شورای امنیت شد

مسكو - ایرنا- رئیس جمهوری روسیه در واكنش به حمله آمریكا، انگلیس و فرانسه به سوریه با بیان اینكه «حمله امروز به سوریه اقدامی تجاوزكارانه بر علیه حاكمیت مستقلی بود كه در مقابل تروریست ها ایستاده است»، خواستار برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی تجاوز آمریكا و متحدانش شد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبكه دوم تلویزیون دولتی روسیه، ولادیمیر پوتین در بیانیه ای افزود: تشدید مناقشه در سوریه بر كل ساختار امنیت بین المللی تاثیر منفی و مخرب می گذارد و روسیه در این شرایط درخواست برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی اقدامات تجاوزگرانه آمریكا و متحدانش را داده است.
رئیس جمهوری روسیه گفت: امروز آمریكا با حمایت متحدان خود مراكز نیروهای مسلح سوریه و زیرساخت های شهری این كشور را مورد حمله موشكی قرار داد.
پوتین با بیان اینكه آمریكا سال گذشته به پایگاه الشعیرات سوریه حمله كرده بود، اظهار داشت: این كشور بار دیگر با دستاویز قرار دادن حمله شیمیایی ساختگی به دوما سوریه، به سوریه حمله كرده است.
وی خاطرنشان كرد: كارشناسان نظامی روسیه در محلی كه گفته می شد حادثه رخ داده است حاضر شدند اما اثری از گاز كلر یا سایر مواد سمی نیافتند؛ هیچ یك از ساكنان دوما نیز بكارگیری سلاح شیمیایی در شهر دوما را تایید نكردند.
پوتین بار دیگر حمله به سوریه را بشدت محكوم كرد و با یادآوری اینكه آمریكا با اقدامات خود فاجعه انسانی در سوریه را تشدید می كند و رنج و مصیبت برای مردم این كشور به همراه می آورد، گفت: غرب با اقدامات خود تروریست ها را به انجام اعمال تروریستی در سوریه سوق می دهد و نتیجه این اقدامات به راه افتادن موج جدید پناهندگان از سوریه است.
آمریكا بامداد شنبه (25 فروردین) به همراه متحدانش (انگلیس و فرانسه ) دمشق و حمص سوریه را هدف حمله نظامی قرار دادند كه بر اساس گزارش خبرگزاری سوریه (سانا)، تمام موشك های شلیك شده متجاوزان به منطقه دنحه در 24 كیلومتری غرب حمص سرنگون شد.
وزارت دفاع سوریه اعلام كرد: در حمله بامداد امروز آمریكا، انگلیس و فرانسه، 110 موشك به خاك این كشور شلیك شده است.
سامانه های ضد هوایی سوریه با موشك های متجاوزان آمریكایی در دمشق و حمص سوریه مقابله كردند.
خبرگزاری رسمی سوریه همچنین اعلام كرد حملات موشكی متجاوزان آمریكایی و متحدانش ( فرانسه و انگلیس) به یك پایگاه نظامی در استان حمص سه غیر نظامی زخمی شدند.
به گزارش ایرنا، وزارت اطلاع رسانی سوریه از شهروندان خواست به ادعاهای رسانه هایی كه عمدا و یا بدون اطلاع به بزرگ نمایی اهداف تجاوز آمریكا و متحدانش اقدام می كنند، توجه نكنند.
صدها نفر از شهروندان سوری در میدان اموی شهر دمشق در حمایت از دولت و ارتش سوریه تجمع كردند. زندگی در دمشق بعد از تجاوز آمریكا و هم پیمانانش عادی است.
رسانه‌های غربی در روزهای گذشته مدعی استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی سوریه شده اند و آمریكا، انگلیس و فرانسه به همین بهانه، برخی اهداف را در سوریه هدف حملات موشكی قرار دادند.
تروریست های سوری مدعی شده اند شهر دومای سوریه شامگاه شنبه (18 فروردین ماه) هدف بمباران شیمیایی قرار گرفته و ‏در جریان آن 75 نفر كشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند‎.
دولت سوریه داشتن هرگونه دخالتی را در این حمله شیمیایی رد كرد و سفیر روسیه در سازمان ملل متحد هم ‏استفاده از سلاح شیمیایی را روش كثیف تروریست ها برای جلب توجه دانست.‎‏
به دنبال این حمله ادعایی شیمیایی، وزارت خارجه سوریه دعوت ‌نامه‌ای رسمی برای سازمان منع تسلیحات شیمیایی فرستاد و از این سازمان درخواست كرد تا تیم تحقیقاتی خود را به دوما بفرستد تا در آنجا در باره استفاده از سلاح شیمیایی تحقیق كنند.
دمشق در پی توافقی كه در سال 2014 صورت گرفت، تمامی تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی تحویل داده است و تاكنون هیچ مدركی دال بر نقض تعهدات دمشق ارائه نشده است.
اروپام*391* 1346*1572