ارتش میانمار درفهرست سیاه سازمان ملل قرار گرفت

كوالالامپور- ایرنا- سازمان ملل پس از گذشت بیش از 7 ماه از بحران كشتار و آوارگی روهینگیایی ها در میانمار برای نخستین بار ارتش این كشور را به دلیل اعمال خشونت های جنسی گسترده علیه زنان و دختران روهینگیایی در فهرست سیاه خود قرار داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از رسانه های آسیایی، سازمان ملل پس از انتشار گزارش 'آنتونیو گوترش' دبیركل این نهاد بین المللی در مورد روهینگیایی ها برای نخستین بار نظامیان میانماری را به دلیل تجاوزهای سیستماتیك و گسترده جنسی در جریان عملیات سركوب مسلمانان روهینگیایی در فهرست سیاه خود قرار داد.
شبكه آسیا وان نوشت : براساس گزارش روز جمعه دبیركل سازمان ملل به شورای امنیت، پزشكان بین المللی كه در اردوگاههای بنگلادش با آوارگان روهینگیایی از نزدیك دیدار داشتند اذعان كردند، تقریبا بسیاری از 700 هزار نفرآواره روهینگیایی از مشكلات متعدد جسمی و روحی ناشی از تجاوز وحشیانه جنسی نیروهای نظامی میانمار رنج می برند.
گوترش در گزارش خود به نقل از متخصصان این سازمان گفت: مستندات نشان می دهد ، اقدامات تجاوزكارانه نظامیان میانمار توسط نیروهای ارتش این كشور معروف به 'تاتمادو' در اكتبر 2016 و آگوست 2017 علیه مردم بومی روهینگیا انجام شده است.
گوترش افزود: تهدید گسترده و استفاده از خشونت جنسی بخش جدایی ناپذیر استراتژی ارتش میانمار برای تحقیر، تهدید ، ارعاب و مجازات جمعی مردم روهینگیا، بوده تا با استفاده از این روش آنها به طور اجباری از میانمار بیرون رانده شده و دیگر به این كشور بازنگردند.
میانمار با اكثریت جمعیت بودایی تاكنون روهینگیایی ها را به عنوان یك گروه قومی به رسمیت نشناخته است. ارتش و دولت میانمار آنها را مهاجران بنگالی خوانده و با انكار حق شهروندی اقلیت روهینگیا را آواره و بی خانمان ساخته است.
طبق گزارش دبیر كل سازمان ملل 'سركوب هدفمند روهینگیایی ها در میانمار پس از حمله تعدادی از شورشیان وابسته به گروه شبه نظامی 'ارتش ازاد آركان' به 30 ایستگاه پلیس مرزی این كشور در 25 آگوست 2017 آغاز شد.
سازمان ملل كشتار روهینگیایی ها توسط ارتش و گروهایی افراطی میانمار را نسل كشی و پاكسازی نژادی نام نهاده است.
طبق این گزارش به همین دلیل ارتش میانمار در فهرست سیاه سازمان ملل شامل 51 دولت ، گروه شورشی و افراط گرا كه مرتكب جنایات علیه بشریت شدند، قرار گرفت.
كارشناسان سازمان ملل پیشتر گفته بودند آثار سوء اجتماعی - فرهنگی خشونت جنسی گسترده علیه زنان در یك جامعه به صورت آسیب، ننگ، فقر، كاهش سلامت و حاملگی ناخواسته، به نسل های بعدی منتقل می شود.
ارتش میانمار و گروههای بودایی افراطی در شهریور سال گذشته با انجام عملیات سركوب هدفمند علیه روهینگیایی ها در ایالت راخین میانمار سبب كشتار هزاران نفر از آنها و آوارگی بیش از 700 هزار نفر از آنها شده اند.
گزارش نهادهای حقوق بشری نشان می دهد كه روند فرار اقلیت روهینگیایی از ایالت راخین میانمار به سوی بنگلادش و كشورهای جنوب شرق آسیا به دلیل اقدامات كشتار جمعی ارتش و شبه نظامیان بودایی همچنان ادامه دارد.
آساق**241**1599