۲۵ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۷:۴۱
کد خبر: 82885623
۰ نفر
خشكسالي و كم آبي در سمنان فرابحراني است

سمنان - ايرنا -بيش از 80 درصد از منابع آبي زيرزميني سمنان استفاده و بسياري از چاه‌هاي مناطق، خشك و يا در حال خشك شدن است، روند موجود نشان مي دهد، خشكسالي و كم آبي در اين استان فراتر از بحران است كه بايد براي تامين منابع آبي پايدار تلاش كرد.

به گزارش ايرنا، در صورتي كه به گفته مسوولان براي رفع اين چالش جدي استان سمنان در كوتاه مدت و ميان مدت تدابيري اتخاذ نشود عواقب جدي در انتظار منطقه است.
ميانگين سرانه مصرف آب در كشور حدود 200 ليتر در شبانه روز و در استان سمنان 160 ليتر است، در استان حدود يك ميليارد و 250 ميليون مترمكعب آب در سال توليد مي شود كه هفت درصد از آن به مصارف خانگي و بقيه مربوط به بخش صنعت اختصاص دارد.
بيش از 87 درصد آب توليدي استان سمنان در بخش كشاورزي مصرف مي شود و طرح هايي مانند ساماندهي چاه هاي كشاورزي، بهسازي قنات‌ها و كانال هاي انتقال آب، اصلاح الگوي كشت و استفاده از سامانه هاي نوين آبياري براي بهره وري بيشتر از آب در حال اجراست.
در استان سمنان 198 هزار هكتار اراضي باغي و زراعي وجود و يكهزار و 800 واحد توليدي و صنعتي و فعاليت دارد.
نماينده مردم سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي گفت : وضعيت كمبود آب و خشكسالي در اين استان فرابحراني است و بايد براي تأمين منابع آبي پايدار تلاش كرد.
احمد همتي روز شنبه در گفت‌و گو با ايرنا افزود : استانداردهايي براي تشخيص بحران آبي، وجود دارد كه طبق آن اگر بيش از 40 درصد منابع آبي زيرزميني استفاده شود به منزله بحران تلقي مي‌شود.
وي اظهارداشت: اين در حالي است كه اكنون بيش از 80 درصد از منابع آبي زيرزميني استان و منطقه استفاده و بسياري از چاه‌ها مناطق خشك و يا در حال خشك شدن است.
وي ادامه داد: همچنين چشمه‌هاي اصلي كه در حال آبرساني به مركز استان و شهرهاي مجاور در نظر گرفته شده به نصف و يا يك سوم رسيدند.
نماينده مردم سمنان ،مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر اين كه وضعيت آبي استان اكنون فرابحراني است، يادآور شد : در فصل گرم سال قطعي آب در مركز استان و شهرهاي مجاور وجود دارد.
وي اضافه كرد : بحث سدهاي فينسك و روزيه كه مصوب سفر رييس جمهوري است و بحث انتقال آب خزر كه مصوبه و تاييده محيط زيست را دارد بايد به طور جدي در دستور كار قرار گيرد تا براي آينده استان و منطقه پيش‌بيني و تدابيري اتخاذ شود كه در غير اين صورت عواقب جدي در انتظار منطقه و كشور است.
همتي اضافه كرد : يكي از عواقب خشكسالي افزايش ريزگرد‌هاست و راهكار مهار اين پديده را اجراي طرح‌هاي كشاورزي، طرح تاغ‌كاري و ايجاد درخت در مناطقي كه منشأ ريزگردها در استان است.
به تاكيد وي در صورت مهار نشدن اين پيامد منفي، مشكل جنوب كشور اين استان را تهديد خواهد كرد.
در استان سمنان سالانه حدود يك ميليارد و 250 ميليون مترمكعب آب توليد مي شود و سالانه كمبود مخزن در اين استان حدود 350 ميليون متر مكعب است.
شهرهاي سمنان و شاهرود در استان بيش از 700 هزار نفري سمنان بيشترين ميزان مصرف آب آشاميدني را دارند.
/6026