مردم انگلیس به مشاركت لندن در جنگ سوریه اعتراض كردند

لندن - ایرنا - صدها تن از معترضان به مشاركت انگلیس در حمله نظامی احتمالی ائتلاف به سركردگی آمریكا علیه سوریه عصر جمعه در مقابل دفتر نخست‌وزیری انگلیس تجمع كردند.

به گزارش ایرنا، در این تجمع اعتراضی كه از سوی كارزار ائتلاف «توقف جنگ» و حمایت دیگر نهادهای حقوق بشر برگزار شد شركت‌كنندگان با دست داشتن شعارنوشته‌هایی در محكومیت دخالت نظامی در سوریه، شعارهایی علیه سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریكا و انگلیس سر دادند.
'ترزا می شرمت باد'، 'دست از سوریه بردارید' و 'سوریه را بمباران نكنید' از جمله شعارهایی بود كه تظاهركنندگان سر دادند.
همچنین فعالان مدنی و ضد جنگ نیز در مخالفت با حمله نظامی به سوریه سخنانی بیان كردند.
سخنرانان خواهان درك وخامت و حساسیت اوضاع از سوی دولت انگلیس بوده و از پیام رئیس‌جمهوری آمریكا به روسیه كه در آن به‌ صراحت گفته ‌شده برای حمله موشكی «آماده‌باش»، به‌شدت ابراز نگرانی كردند.
در این تجمع طوماری در اعتراض به سیاست‌های جنگ‌طلبانه «ترزا می» نخست وزیر انگلیس به دفتر وی تسلیم شد. این نامه توسط اتحادیه‌های كارگری، شماری از نمایندگان مجلس و شركت‌كنندگان در این تجمع امضاشده است.
در بیانیه ائتلاف ضد جنگ آمده است: 'بمباران بیشتر باعث تداوم رنج مردم و طولانی‌تر شدن جنگ شده و ممكن است موجب درگیری مستقیم با روسیه شود.' این بیانیه می افزاید، تنها راه‌حل سوریه، پایان دخالت‌های نظامی خارجی، برقراری آتش‌بس از سوی تمام طرف‌ها و رسیدن به راه‌حل سیاسی است.
اعضای كابینه انگلیس روز پنجشنبه در جلسه‌ای فوق‌العاده، با لزوم دخالت نظامی در سوریه به‌ منظور آنچه 'مهار استفاده مجدد از سلاح‌های شیمیایی' خوانده‌اند، موافقت كردند. در این نشست كه دو ساعت به طول انجامید اعلام شد كه دولت بشار اسد 'به‌احتمال ‌زیاد' مسئول حمله شیمیایی به منطقه دوما بوده است.
نخست‌ وزیر انگلیس متعاقباً در تماس تلفنی با رئیس‌جمهوری آمریكا درباره تصمیم این كشور در مشاركت در حمله نظامی به سوریه گفت‌وگو كرد.
در این گفت‌وگو، دو طرف توافق كردند كه اقدامات بازدارندگی در مورد حملات شیمیایی احتمالی سوریه در آینده مساله ای حیاتی است.
ترامپ و می همچنین توافق كردند كه به همكاری نزدیك برای «واكنش بین‌المللی» به آنچه استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما در سوریه عنوان شد، ادامه دهند.
منابع آگاه گفته‌اند نخست‌وزیر انگلیس برای اقدام نظامی به دنبال جلب موافقت پارلمان نخواهد بود. با این حال احزاب مخالف و برخی نمایندگان حزب حاكم خواستار تصویب پارلمان قبل از هرگونه اقدام نظامی شده اند.
رهبر حزب كارگر، «جرمی كوربین» گفته است: 'بمباران و كشتار و جنگ بیشتر، باعث حفظ جان انسان ها نخواهد شد. جان های بیشتری را خواهد گرفت و دامنه جنگ را به مناطق دیگر گسترش خواهد داد.'
او همچنین دولت انگلیس را متهم به پیروی از سیاست‌های جنگ‌طلبانه واشنگتن كرد و افزود كه طرح حمله نظامی علیه سوریه بایستی به تائید پارلمان برسد.
تروریست های ضد سوری مدعی شده اند كه شهر دومای سوریه شامگاه شنبه (18 فروردین ماه)، هدف بمباران شیمیایی قرار گرفت كه در جریان آن 75 تن كشته و دهها تن مصدوم شدند.
این در حالی است كه دولت سوریه، هر گونه دخالتی را در این حمله شیمیایی رد كرده و سفیر و معاون نماینده روسیه در سازمان ملل متحد هم استفاده از سلاح شیمیایی را روش كثیف تروریست ها برای جلب توجه دانسته است.
همزمان وزیر امور خارجه روسیه «سرگی لاوروف» نیز اعلام كرد كه روسیه مدارك 'غیرقابل‌تردید' در اختیار دارد كه حمله شیمیایی در دوما توسط سرویس مخفی یك كشور غربی صحنه‌سازی شده است كه می‌خواهد در ردیف نخست روس ستیزی در جهان قرار داشته باشد.
لاوروف بر لزوم تحقیقات بین المللی برای حل مسائل در مورد حادثه شهر دوما تاكید كرد و اظهار داشت: تحت فشار روسیه و دولت سوریه، سازمان منع تسلیحات شیمیایی گروهی از كارشناسان خود را برای انجام تحقیقات به شهر دوما اعزام كرده است.
ژنرال «ایگور كوناشنكوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه نیز انگلیس را طراح این حادثه خوانده و گفته است: كلاه سفیدها (مخالفان اسد) با فشار لندن مجبور به چنین كاری شدند.
تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد كه اكثر مردم انگلیس موافق با مشاركت نظامی كشورشان در حمله نظامی ائتلاف به رهبری آمریكا علیه سوریه نیستند.
اروپام ** هـ ن **