۲۳ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۹:۵۵
کد خبر: 82884401
۰ نفر
هند یك ماهواره رهیاب به فضا پرتاب كرد

دهلی نو-ایرنا- سازمان تحقیقات هوا و فضای هند (ایسرو) صبح روز پنجشنبه موشك حامل ماهواره یك رهیاب را با موفقیت به فضا پرتاب كرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی 'زی نیوز' در روز پنجشنبه، ایسرو در بیانیه ای گفت: ماهواره رهیاب INRSS-1I با استفاده از موشك پی اس ال وی –سی 41 از جزیره سریهاریكوتا با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.
كی سیوان رئیس سازمان ایسرو پس از پرتاب این موشك، اعلام كرد كه ماهواره رهیاب هند در موقعیت مورد نظر خود در خارج از جو زمین قرار گرفته است.
سیوان همچنین اعلام كرد: سازمان ایسرو در هشت ماه آینده 9 عملیات پرتاب از جمله ماموریت ماه را انجام خواهد داد.
این پرتاب موشك دو هفته پس از عملیات ایسرو در قرار دادن ماهواره جی ست- 6 ای با استفاده از موشك جی اس ال وی نسل 2 انجام می شود. اگرچه این ماهواره با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت اما، سازمان ایسرو پس از دو روز ارتباط خود را با این ماهواره از دست داد.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند( ایسرو) در ماه ژانویه صدمین ماهواره خود را از مركز فضایی ساتیش داوان واقع در جزیره سریهاریكوتا در ایالت آندرا پرادش با موفقیت به فضا پرتاب كرد.
ماموریت پیشین سازمان ایسرو به دلیل باز نشدن سپر گرمایشی ماهواره مورد نظر، با شسكت روبرو شد.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند تاكنون 40 عملیات موفق در پرتاب موشك های مختلف پی اس ال وی به فضا داشته است.
این سازمان در ماه ژوئن سال گذشته 31 ماهواره كوچك را در یك موشك به فضا پرتاب كرد.
سازمان ایسرو همچنین توانست سنگین ترین موشك ( جی اس ال وی نسل 3) ساخت خود را برای اولین بار با موفقیت به فضا پرتاب كند.
هند پیش از این برای پرتاب ماهواره های خود با وزن بیش از 2 تن به كشور های خارجی وابسته بود.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند(ایسرو) در سال گذشته با ثبت ركود بی سابقه پرتاب 104 ماهواره با یك موشك به فضا از جزیره كوچك 'سریهاریكوتا' در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریكا،تاریخ ساز شد.
جزیره كوچك 'سریهاریكوتا' در صنعت فضایی هند ،حكم دماغه 'كاناورال' در ایالت فلوریدای امریكا را دارد كه تاكنون موشك های فضایی وماهواره های بسیاری از این جزیره به فضا پرتاب شده است.
سكوی پرتاب موشك جزیره 'سریهاریكوتا' تاكنون با پرتاب بیش از 200 ماهواره از كشورهای مختلف ،میزبان برنامه های جاه طلبانه فضایی هند بوده است.
هزینه های پرتاب از این سكو به حدی پایین است كه حتی رقیبان قدرتمند هند هم قادر به رقابت با این هزینه ها نیستند؛ برای مثال این كشور قادر است كاوشگر مریخ خود را با هزینه ای به مراتب پایین تر از بودجه ای كه هالیوود به ساخت فیلم های فضایی تخصیص می دهد، به سیاره سرخ ارسال كند.
در بیشتر سفرهای فضایی و پرتاب فضاپیماها از مبدا هند از راكت خوش سابقه پی اس ال وی ( Polar Satellite Launch Vehicle) استفاده می شود.
یكی از مهمترین دستاوردهای فضایی هند در سال 2013 میلادی پرتاب كاوشگر مدارگرد به مریخ با موشك 'پی اس.ال.وی' ازسكوی پرتاب 'سریهاریكوتا' با نام 'مانگالیان'كه به زبان سانسكریت به معنای 'مسافر مریخ ' بود . به این ترتیب این كشور در ردیف چهارمین كشوری كه توانست به منظومه شمسی راه یابد ، قرار گرفت.
ماموریت ماهواره مانگالیان شامل اكتشاف گاز متان و دی اكسید كربن در جو مریخ می شد تا وجود حیات در سیاره همسایه زمین بررسی شود.
آساق**267**1424**1144