۲۲ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۴۱
کد خبر: 82883722
۰ نفر
جهانگیری: مسایل اقتصادی كشور نیازمند تصمیمات جدی است

تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری با بیان اینكه قوای سه گانه و رسانه ها و مردم درباره تصمیم جدید دولت هم نظر هستند گفت: مسایل اقتصادی كشور نیازمند تصمیمات جدی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری روز چهارشنبه پس از جلسه ساماندهی بازار ارز در جمع خبرنگاران درباره موضوعات مطرح شده در جلسه ساماندهی بازار ارز افزود: طبیعی است كه وقتی تصمیمی مهم و اساسی برای كشور گرفته می شود، پس از آن باید بصورت مرتب رصد و پیگیری شود تا بتوانیم تصمیم اصلی را با موفقیت دنبال كنیم.
وی گفت رییس جمهوری درباره تصمیم اخیر دولت در زمینه بازار ارز حساسیت زیادی دارد و علاقمند است در همه این جلسات حضور داشته باشد و افزود: امروز نیز ادامه همان جلسات بود كه با حضور رییس جمهوری بعد از جلسه دولت تشكیل و تصمیماتی اتخاذ شد.
فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی خاطر نشان كرد: مسایل اقتصادی كشور نیازمند تصمیم گیری های جدی است. گاهی اوقات اتفاقاتی رخ می دهد كه به اقتصاد كشور و برای زندگی مردم در گوشه و كنار كشور كه علاقمند هستند زندگی و اقتصاد آنها از ثباتی برخوردار باشد، لطمه وارد می كند. متاسفانه اتفاقاتی برای كالاهای اصلی كشور مثل ارز رخ می دهد كه زندگی همه را تحت تاثیر قرار می دهد و دولت نمی تواند نسبت به زندگی 80 میلیون ایرانی بی تفاوت باشد.
وی گفت: اتفاقات ارزی به شدت مسایل اقتصادی و زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داد . فسادهایی در این زمینه شكل گرفته و برخی انتقال سرمایه از كشور رخ داد. من متاسفم وقتی دیدم مهمترین موضوعی كه در همین یكی دوشب در رسانه های خارجی مطرح شده ، ارز بوده است. برخی افرادی كه در خارج كشور به دنبال خرید املاك بودند به قیمت بهم ریختن زندگی مردم در داخل كشور، قیمت ارز را با تقاضاهای غیرواقعی افزایش دادند تا در بیرون از ایران برای خود كارهای دیگر انجام دهند كه این با هیچ سیاستی در دولت سازگار نیست.
جهانگیری ادامه داد: ما به جهت مصالح امنیت ملی كشورمان نیازمند اتخاذ تصمیمات جدی هستیم. امروز مقطعی است كه اقتصاد ایران باید از یك ثبات و آرامش و اطمینانی برخودار باشد و هركه به ایران نگاه می كند و می خواهد درباره ایران فكر كند بداند اینجا كشوری است كه از ثبات و آرامش در همه بخش ها خصوصا در اقتصاد برخودار است و آنهایی كه بحث تحریم ایران دارند و به دنبال برنامه های دیگر برای ایران هستند باید بدانند با چنین اقتصادی و مسئولان و مردمی سركار دارند.
وی رمز اصلی موفقیت تصمیم دولت را همكاری مردم خصوصا فعالان اقتصاد دانست و اظهار داشت: من با شناختی كه از فعالان اقتصادی كشور دارم می دانم كه آنها به ثبات در اقتصاد بیش از هرچیز دیگری فكر می كنند . سودجویی برای هیچ كس منفعت دراز مدت نخواهد داشت و ثبات اقصادی برای همه منفعت دارد.
معاون اول رییس جمهوری گفت: قوای سه گانه و رسانه ها روی این موضوع جدی هستند. آنچه كه مهم است بخشی از كالاهای كشور با ارز آزاد وارد می شود حتما باید كاهش قیمت داشته باشد، یعنی كالاهایی كه با ارز 4هزار و 900 و بالاتر بالاتر وارد شده و امروز با 4 هزار و 200 وارد می شد باید در آینده كاهش قیمت داشته باشند اما كالاهایی كه با ارز مبادله ای وارد می شده حدود 3 هزار و 800 بوده و وقتی كه به 4 هزار و 200 منتقل می شود، ممكن است این 10 درصد افزایش در قیمت كالا موثر است و بخش از آن كالاهایی كه 3 هزار و 800 كالاهای اساسی و دارو بوده امروز تصمیم گرفتیم كه 3 هزار میلیارد تومان در ردیفی مستقل به ازای هر دلار 400 تومان پرداخت كنیم تا به هیچ وجه قیمت آنها تحت تاثیر این سیاست تغییری پیدا نكند.
وی گفت: برای واردات كشور دیگر از روزی كه اعلام شده یعنی از دیروز و امروز باید با ثبت سفارشی كه در وزارت صنعت و تجارت انجام می گیرد می توان كالاهای خود را با 4 هزار و 200 وارد كرد و لذا هیچ وارداتی بدون ثبت سفارش در وزارت صنعت صورت نخواهد گرفت و به رسمیت شناخته نمی شود. بدون انتقال ارز راهكاری فكر شده و حتما باید ثبت سفارش شود و موضوع بدون انتقال ارز جز آنچیزی كه در قوانین گمركی كشور آمده است به رسمیت نمی شناسیم و كسی نمی تواند بگوید كه من ارزی می خواهم كه بروم واردات انجام دهم چون سیستم بانكی پس از ثبت سفارش ارز مورد نیاز را تامین می كند.
جهانگیری افزود: برای بخش های اجرایی تصمیم گیری شده است و برای خدمات ، بانك مركزی دستور العمل های خود را اعلام كرده است و اگر مورد دیگری باشد كه ما به آن توجه نكرده ایم، مردم باید بدانند تمامی نیازهای منطقی كشور اعم از خدمات و كالا كه باید برای ان ارز داده شود تا واردات داشته باشد، حتما برای آن ارز تامین می كنیم تا بتوان از همین مسیر استفاده كرد .ارز غیر از این مسیر، غیرقانونی و قاچاق است.
وی ادامه داد: كسانیكه ارز دارند و می خواهند در خانه نگه دارند می توانند با اطمینان در بانك ها سپرده گذاری كنند تا هم سود و در هر مقطعی كه خواستند عین سود و ارز را از سیستم بانكی دریافت كنند و این دولت متعهد به همه قول های خود خصوصا در این زمینه است كه قراردادهای بین بانك ها و مردم است . كارها باید طبق قرار داد انجام شود واگر تخلف شود، مردم می تواند از ان شكایت كنند.
سیام**9103**1553