۲۱ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۵۳
کد خبر: 82882784
۰ نفر
حرمت «حریم خصوصی» در قاموس رهبری

تهران- ایرنا- حفظ امنیت «حریم داخلی مردم و كشور» ضرورتی است كه رهبر معظم انقلاب به شیوه ها و دفعات گوناگون از آن سخن رانده و در بیانات اخیر تعرض به آن را «حرام شرعی» برشمرده اند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار دوشنبه بیستم فروردین ماه با جمعی از مدیران و مسوولان كشور درباره حریم خصوصی افراد در ابعاد و عرصه های گوناگون از جمله پیام ‌رسان‌ها و شبكه ‌های اجتماعی داخلی تصریح داشتند «مسوولان باید امنیت و حریم داخلی مردم و كشور را حفظ كنند. تعرض به امنیت و حریم داخلی مردم حرام شرعی است و نباید انجام شود.
ایشان از متصدیان كار در دستگاه ‌های دولتی و قضایی خواستند تا «مراقبت كنند، حریم داخلی زندگی مردم و اسرار آنها محفوظ بماند.»
بیان صریح دیدگاه رهبر انقلاب درباره حقوق و حریم خصوصی شهروندان و اعلان حكم شرعی نقض این حریم انعكاس فراوانی در رسانه ها و افواه عمومی یافت و استقبال و اظهارنظرهای پرشماری را به دنبال آورد. این در حالی است كه رهبری پیش از این بارها به بیان و در زمان های مختلف حقوق و حریم خصوصی افراد را محترم شمرده بودند.
رهبری به صورت ویژه در حكم چهاردهم شهریورماه 94 برای انتصاب اعضای شورای عالی فضای مجازی و در بند ششم این حكم «اهتمام ویژه به سالم‌ سازی و حفظ امنیت همه‌جانبه فضای مجازی كشور و نیز حفظ حریم خصوصی آحاد جامعه و مقابله موثر با نفوذ و دست‌اندازی بیگانگان در این عرصه را» از اعضای شورا خواستار شدند.
حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار میانه مرداد ماه 82 با كارگزاران نظام با بیان اینكه «اعتقاد ما به آزادی و تامین حقوق شهروندی در مسائل اجتماعی هم ریشه‌دار و دارای مبنای دینی است» نگاه سیاسی و عقیدتی خود را به این موضوع عیان ساختند.
ایشان حتی در عرصه های حساسی چون مبارزه با معضلات اساسی كشور، تامین حقوق و حریم شخصی افراد را اصلی انكارناپذیر خوانده و در خطبه های نماز عید فطر سال 80 (بیست و پنجم آذرماه) به‌ قوه‌ قضاییه‌ و مجریه‌ و مطبوعات‌ توصیه‌ كردند مراقب‌ باشند در مبارزه‌ با فساد ضمن‌ حفظ آبروی افراد به‌ كسی‌ ظلم‌ نشود.
رهبری همچنین در دیدار هفتم تیرماه سال 91 با رییس و مسوولان دستگاه قضا حفظ آبروی افراد را یكی از مسائل بسیار حساس و مهم برشمردند و خاطرنشان كردند «بخش قابل توجهی از این موضوع (تعرض به آبروی افراد)، متاسفانه به فضاسازی‌ ها و شایعه‌سازی ‌های برخی مطبوعات و پایگاه‌های رایانه‌ای مربوط می‌شود، اما قوه‌ قضاییه نباید به هیچ وجه تحت تاثیر این جوسازی‌ها قرار گیرد.»
بخش قابل توجهی از حساسیت های رهبری در زمینه حریم خصوصی افراد را می توان در لابلای استفتائات ایشان شاهد بود و همچنان كه اشاره شد این حساسیت افزون بر بُعد سیاسی، در چارچوب اعتقادی ایشان نیز بازتاب می یابد چنانكه حضرت آیت الله خامنه ای در پاسخ به پرسشی در زمینه تجسّس در امور شخصی و غیر شخصی مومنین و تخلفات كارمندان می فرمایند «تجسس در كار دیگران و یا تحقیق دراعمال و رفتار كارمندان برای كشف اسرار آنان در خارج از حدود و ضوابط قانونی برای آن مأموران هم جایز نیست »
رهبری همچنین در جواب این پرسش كه آیا سخن گفتن از اسرار شخصی و امور خصوصی و سرّی در برابر مردم جایز است؟ تصریح می دارند «كشف و بیان امور خصوصی و شخصی در برابر دیگران اگر به نحوی مربوط به افراد دیگر هم باشد و یا موجب ترتّب مفسده شود جایز نیست.»
جلوه دیگر این نگاه را می توان در این فتوای رهبری دریافت كه «ورود به حریم خصوصي اشخاص بدون اجازه، شرعاً جایز نیست، اگر چه عنوان تجسّس بر آن منطبق نباشد؛ و گرفتن فیلم و عكس و مانند آن به صورت مخفیانه شرعاً حرام و انتشار آن حرام دوم است.»
به این ترتیب نگاه رهبری به حوزه خصوصی افراد را می توان نگاهی دانست كه بارها در بیانات و استفتائات ایشان نمود یافته و با بیانات اخیر نیز حجیّت شرعی و سیاسی را برای همگان مستحكم ساخته است.

پژوهشم**9279**1601**
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران و جهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

سرخط اخبار سیاست