۲۱ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۴۳
کد خبر: 82882776
۰ نفر
توسعه حوزه دانش بنیان در راستای حمایت از كالای ایرانی است

تهران – ایرنا – معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: ایجاد و توسعه شركت های دانش بنیان و استارتاپ ها فی نفسه اقدام مناسب در راستای حمایت از تولید و كالای ایرانی است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دكتر سورنا ستاری امروز سه شنبه در حاشیه بازدید از یك شركت دانش بنیان تولید كننده محصولات حوزه فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران در خصوص برنامه معاونت علمی در سال 1397 كه از سوی رهبر معظم انقلاب تحت عنوان'حمایت از كالای ایرانی' نام گذاری شده است، مشكل ساختاری ایران را اقتصاد نفتی دانست و گفت: طبیعت و پایه این اقتصاد زیرزمینی، واردات است.
وی با بیان این كه ما در حال حاضر در حوزه صادرات با مشكلات جدی مواجه هستیم، گفت: این مشكل در خصوص ترویج محصولات دانش بنیان در داخل به دلیل اینكه این حوزه نیازمند استانداردهای خاص است شدیدتر است.
ستاری با تاكید براین كه به طور معمول پروتكل های تست و استاندارد محصولات ساخت داخل وجود ندارد افزود: مهمتر اینكه ساختار سازمان هایی هم كه باید اینها را تایید كنند، وارداتی است و این سازمان ها در واقع با محصول وارداتی كاملا راحت هستند و تست ها و استانداردهای ساخت داخل را نمی خواهند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ادامه داد: از سوی دیگر، سازمان هایی كه باید محصولات دانش بنیان داخلی به تایید آنان برسد، دانش و آزمایشگاه های لازم را ندارند.
وی در ادامه تاكید كرد: این مشكلی جدی است كه باید امسال به صورت جدی پیگیری كنیم. البته اتفاقات خوبی در سال های اخیر افتاده است و ما توانسته ایم با همكاری اداره استاندارد در رابطه با آیین نامه هایی كه لزوما احتیاج به استاندارد اجباری نداشته اند مجوزهای خوبی را در حوزه استانداردهای تطبیقی دریافت كنیم.
ستاری افزود: اما به هرحال مشكلات ساختاری بسیار زیاد و لازم است امسال یك حركت جدی در خصوص رفع مشكل ساختاری انجام دهیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ایجاد و توسعه شركت های دانش بنیان و استارت آپ ها را فی نفسه اقدام مناسب در راستای حمایت از تولید و كالای ایرانی دانست و گفت: همه ما باید تلاش كنیم این حوزه را توسعه و این شركت ها را حمایت كنیم و همه سازمان ها امسال بایستی كمك كنند كه كركره هیچ كسب و كاری پایین كشیده نشود و سال خوبی را برای استارت آپ ها داشته باشیم.
وی با بیان این كه، البته سال 1396 سال بسیار خوبی برای استارت آپ ها و شركت های دانش بنیان بود و ركوردهایی نیز زده شد، گفت: حدود 3 هزار و 400 شركتی كه دانش بنیان هستند به خوبی در حال فعالیت هستند و مرتفع شدن مشكلات و مسائل قدیمی به طور حتم نیازمند زمان است.
ستاری در خصوص توانایی مجموعه شركت های دانش بنیان حصین كه در حوزه خدمات كار می كنند و این كه چقدر توانسته اند نیازهای كشور را مرتفع كنند گفت: این شركت مجموعه ای است كه در حوزه تكنولوژی و سخت افزاری بسیار مناسب كار كرده است و حدود سه چهارم كارت های بانكی را تولید می كند.
وی با اشاره به تلاش شركت های دانش بنیان خدماتی برای توسعه و در دسترس قرار دادن خدمات و شكسته شدن قیمت ها و از بین رفتن دلالی گفت: مادامی كه این شركت ها توسعه پیدا نكنند استارت آپ های تكنولوژی نمی توانند محصول خود را بفروشند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین با اشاره به این كه بزرگترین شركت های توسعه یافته دنیا مربوط به حوزه خدمات می باشند گفت: این شركت های خدماتی تا زمانی كه نتوانند برای شركت های تكنولوژی بازارسازی كنند آنها نیز نمی توانند توسعه ساختاری داشته باشند.
وی ضمن اظهار رضایت از توسعه سریع استارت آپ های خدماتی دانش بنیان گفت: بسیاری از اینها هفته ای 10 درصد رشد دارند و استقبال مردم نیز از این كسب وكارهای نو بسیار خوب بوده است.
گروه حصین قشم كه امروز میزبان معاون رئیس جمهوری بود، از هلدینگ‌های مطرح دانش بنیان و فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است كه در سال 1383 به همت سه دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف عضو باشگاه دانش‌پژوهان جوان كه دارای دغدغه كارآفرینی و كارگروهی بوده اند، راه اندازی شد.
راه اندازی فرابرنت، تولید دستگاه HSM، سوئیچ های بانكی و پلتفرمUbi –Process به منظور توسعه دولت الكترونیك در كنار اشتغالزایی برای 400 نفر فارغ التحصیل نخبه دانشگاهی از اصلی ترین موفقیت های این هلدینگ محسوب می شود.
علمی ** 1836 **1440