همزیستی مذاهب برای مقابله با افراط گرایی ترویج شود

كوالالامپور - ایرنا - استادان مالزیایی شركت كننده در سمینار علمی 'اثر افراط گرایی در آسیا' اظهار كردند: باید با ارتقای سیستم های آموزشی در جوامع اسلامی همزیستی مذاهب را ترویج كرد تا از این طریق به گونه ای علمی با افراط گرایی مقابله شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا،سمینار علمی یكروزه‌ «اثر افراط گرایی در آسیا» با مشاركت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی و همكاری موسسه مطالعاتی پژوهشی آسیای ما(ASIAWE) و مركز مطالعات جهان دانشگاه ملی مالزی (ikhmas) در دانشگاه ملی مالزی (UKM) واقع در ایالت سلانگور برگزار شد.
«فرید العطاس» استاد دانشكده جامعه شناسی دانشگاه ملی سنگاپور در این نشست درسخنانی درباره زمینه‌ افراط گرایی در جهان اسلام سخنانی را مطرح كرد.
این استاد دانشگاه سنگاپور گفت: سیاست‌های قهری برخی از دولت‌ها مبنی بر ممنوع كردن عقاید و طرز تفكرهای مختلف از دلایل به وجود آمدن افراط گرایی درجوامع است.
وی در اینباره توضیح داد: بهترین راه مقابله با عقاید مخرب،موشكافی و برقرار كردن بحث و بررسی های علمی دراین زمینه و آگاهی بخشی به جامعه است.
'فرید العطاس' همچنین بخش مهمی از افراط گرایی در برخی كشورهای اسلامی را نتیجه و واكنش جوامع آنها به افراط گرایی در دیگر ادیان و جوامع دانست.
'العطاس' از جامعه مدنی دربرخی كشورهای جنوب شرق آسیا به دلیل سكوت در برابر رفتارهای افراط گرایانه برخی سیاستمداران و رهبران دینی انتقاد كرد و اظهار داشت: سكوت مردم در برابر پایمال شدن حق اقلیت‌های دینی، خطای یك جامعه است.
العطاس با بیان اینكه افراط گرایی در هر جامعه و مذهبی می تواند ایجاد شود گفت: كشورهای اسلامی باید از افراط و تفریط جلوگیری كرده تا در جوامع اعتدال و توازن ایجاد شود چرا كه افراط و تفریط هریك آثار سویی بر جامعه دارد.
وی همچنین نسبت به رشد عقاید افراطی در جوامع انتقاد كرد و گفت: سرمایه گذاری برخی دولت‌های حامی سلفی گری در كشورهای جنوب شرق آسیا مشكل زاست چرا كه جوامع معتدل را به سمت افراط گرایی می‌كشاند.
'سفیان جوسوه' استاد دانشگاه ملی مالزی نیز در این نشست حضور داشت و به عنوان سخنران درباره افراط گرایی در منطقه جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) بحث‌هایی را مطرح كرد.
وی تأكید داشت: رعایت اصول اولیه ادیان هرگز باعث رفتن به سمت خشونت‌ و افراط گرایی نمی‌شود و آن‌هایی كه راه سركوب عقاید دیگران را برگزیده اند، دین خود را خوب مطالعه نكرده اند.
'سفیان' درسخانش گفت : مسئله تفرقه گرایی در منطقه جنوب شرق آسیا، به دلیل قوم گرایی ناشی از بحران هویتی بوده و از ادیان در این مورد تنها استفاده ابزاری شده است.
استاد مالزیایی به لزوم همبستگی و گفت و گو در جوامع چند قومیتی اشاره داشت و تأكید كرد: ادیان این اجازه را می‌دهند كه مردم با عقاید گوناگون، به مشتركاتی برسند و آن مشتركات به برقراری ثبات و صلح در كشور ها كمك می‌كند.
این استاد دانشگاه بر نقش 'آموزش صحیح' در جوامع تاكید كرد و گفت: برخی گروهها در همه جوامع هستند كه به رغم اینكه اصلا آشنایی با اصول مذهبی ندارند اما تعابیر مذهبی را تحریف می كنند كه این گروهها بسیار خطرناك هستند.
وی گفت :باید با سرمایه گذاری های لازم سیستم های آموزشی را به گونه ای ارتقا داد كه با دیدگاههای افراطی مقابله شود و درعین حال 'همزیستی و نزدیكی مذاهب' را در آموزش ها تقویت كرد.
آساق**241**1599