خشكسالی احتمال آتش سوزی در عرصه های طبیعی را افزایش می دهد

شهركرد- ایرنا- معاون فنی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: احتمال آتش سوزی، عرصه های طبیعی استان را به دلیل خشكسالی و كمبود بارش ها در سال زراعی جاری افزایش می دهد.

غلامحسین نصیری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به كاهش بارندگی ها و خشك شدن سریع زیر اشكوب جنگل ها (گونه و بوته های زیر درختان) افزایش آتش سوزی در جنگل و مراتع استان محتمل است.
وی با بیان هزینه بر بودن اطفای هوایی برای آتش سوزی های گسترده در مناطق سخت گذر تاكید كرد: بر این اساس همكاری بهره برداران محلی، روستاییان و جنگل نشینان در جلوگیری از بروز آتش سوزی ها و تخریب منابع طبیعی بیش از گذشته ضروری است.
به گزارش ایرنا، هرچند براساس آخرین اعلام اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال وبختیاری در نیمه اسفند سال گذشته، سطح آتش سوزی های سال 96 در سطح مراتع و جنگل های این استان به 35 هكتار و 38 مورد رسیده است كه نسبت به سال 95 حدود 70 درصد كاهش نشان می دهد، اما سال گذشته درحالی سپری شد كه آتش سوزی در عرصه های طبیعی استان های زاگرس نشین لرستان و كهگیلویه و بویراحمد به دلیل گستردگی نیازمند اطفای حریق هوایی شد.
وقوع این آتش سوزی ها در استان های همجوار با شرایط اقلیمی و آب و هوایی مشابه چهارمحال و بختیاری حساسیت اقدامات و اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی ها در سطح منابع طبیعی را متذكر می شود.
به گزارش ایرنا، میانگین بارش های سال زراعی جاری (1 مهر تا 20 فروردین) این استان كه سرچشمه سه رودخانه مهم زاینده رود، كارون و بخشی از دز به شمار می رود 183.5 میلیمتر گزارش شده است كه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 62 درصد كاهش و در مقایسه با میانگین بلندمدت دوره مشابه 65 درصد كاهش دارد.
به گزارش ایرنا، جنگل های چهارمحال وبختیاری با وسعتی معادل 307 هزار هكتار 18٫5 درصد مساحت این استان و 2٫5 درصد مساحت جنگل های كشور را به خود اختصاص داده است و این استان جزو استان های جنگل خیز كشور در مناطق زاگرس نشین به شمار می رود.
مراتع چهارمحال و بختیاری نیز یك میلیون و 93 هزار هكتار از وسعت این استان را شامل می شود كه با احتساب جنگل ها 86.6 درصد از مساحت این استان را عرصه های طبیعی تشكیل می دهد.
8125/6021