بصیرت و ولایتمداری دو مولفه مهم شهید صیاد شیرازی است

تهران- ایرنا- شهید صیاد شیرازی فرماندهی ولایتمدار بود كه در تمامی صحنه های جنگ تحمیلی در مسیر زنده نگه داشتن آرمان های والای انقلاب اسلامی به دفاع از كیان میهن پرداخت و نقش مهمی در وحدت و هم افزایی سپاه و ارتش داشت و تلاش های موثر وی در پیشبرد سیاست ها و برنامه های كلان نیروهای مسلح همچنان راهگشا است.

بررسی تاریخ تحول های سیاسی و اجتماعی ایران به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نشان می‌دهد دشمنان این مرز و بوم برای رسیدن به اهداف و مقاصد خویش همواره به طرف حذف فیزیكی شخصیت‌های انقلابی، ایجاد رعب و وحشت در جامعه، تخریب اماكن حساس دولتی و... گام برداشته اند.

دشمنان همواره سعی داشتند تا از راه ترور، ایران را از مسیر رشد و پیشرفت دور سازند اما عملكرد جمهوری اسلامی در دهه‌های اخیر حكایت از این دارد كه این اقدام های تروریستی تاثیر چندانی بر روند پیشرفت ملی و اسلامی ایرانیان نداشته است.

شهدای انقلاب اسلامی به خصوص شهدای ترور، سند مظلومیت ایران اسلامی هستند. بزرگمردانی كه با ویژگی های مشترك، اهداف هماهنگ و تلاش های مستمر در مسیر زنده نگه داشتن آرمان های انقلاب گام برداشتند.

شهید امیر سپهبد علی صیاد شیرازی از شهدای ترور و یكی از فرماندهان دلیر و فرهیخته و برخوردار از دانش بالایی بود كه توانست در دوره های مختلف حیات خویش به عنوان فردی تاثیرگذار خدمت های ارزشمندی را از خود به یادگار شود. وی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از مجاهدانی بود كه در شكل گیری انقلاب اسلامی نقشی بی بدیل داشت و در احیای ارتش ایران و هماهنگی های میان ارتش و سپاه نقشی ارزشمند ایفا كرد و در تمامی صحنه های جنگ تحمیلی به دفاع از كیان این مرز و بوم پرداخت.

با پایان یافتن جنگ تحمیلی، امیر سرتیپ صیاد شیرازی در مهر 1368 هجری خورشیدی به درخواست رییس وقت ستاد فرماندهی كل نیروهای مسلح و موافقت مقام معظم رهبری به معاونت بازرسی كل نیروهای مسلح انتخاب شد.

وی در شانزدهم فروردین 1378 هجری خورشیدی درجه سرلشكری خود را از مقام معظم رهبری به دست گرفت. اما تنها چند روز از این منصب نگذشته بود كه در بیست و یكم فروردین در مقابل منزل مسكونی خویش در تهران مورد هدف عناصر ضد انقلاب قرار گرفت و به شهادت رسید.

«سیدمحسن میرحسینی» تحلیلگر مسایل سیاسی و استاد دانشگاه؛ ترور ناجوانمردانه امیر سپهبد علی صیاد شیرازی را نمونه ای بارز از تلاش های عبثِ بدخواهانی دانست كه همواره هراس از اقتدار ایران اسلامی را در صحنه های بین المللی دارند. در ادامه گفت وگوی پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا را با این كارشناس از نظر می گذرانیم.

** نقش شهید صیاد شیرازی در عملیات مرصاد و ایجاد امنیت در كردستان
شهید صیاد شیرازی در دوران عملیات مرصاد در مرداد ماه 1367 خورشیدی نماینده امام (ره) در شورایعالی دفاع بود و این زمان اوج درگیری های نظامی و امنیتی میان ایران و عراق به شمار می رفت كه منافقان هم توانسته بودند با كمك صدام حسین عملیات نظامی را علیه امنیت كشور راه اندازی كنند. در این شرایط حساس هرچند شهید صیاد شیرازی نقش مستقیم در فرماندهی عملیات نظامی نداشت اما با احساس مسوولیت و نیز با توجه به تجارب ارزشمندی كه در طول جنگ آموخته بود و نسبت به منطقه آشنایی كامل داشت به كمك نیروهای عملیاتی شركت كننده در عملیات مرصاد شتافت و با تبحر در هوانیروز و در دست گرفتن فرماندهی عملیات توانست منافقان را با تلفات زیاد مجبور به عقب‌نشینی به داخل خاك عراق كند.

نمی توان شهادت شهید صیاد شیرازی را تنها به نقش وی در عملیات مرصاد علیه منافقین محدود كرد زیرا شهادت وی در سال 1378 خورشیدی و 11 سال بعد از عملیات مرصاد صورت گرفت كه این ترور می توانست زودتر نیز صورت پذیرد. بنابر اسناد موجود از عامل ترور شهید صیاد و همچنین مداركی كه بعد از سقوط رژیم صدام بدست آمد نقش صدام حسین را در این ترور آشكارتر می سازد، زیرا پس از ترور «عدی» فرزند صدام، شخص صدام حسین ترور آیت الله هاشمی رفسنجانی را به عنوان اقدام مقابله به مثل به منافقین پیشنهاد می دهد ولی آنان به علت ناتوانی نفوذ در حلقه های امنیتی محافظتی آیت الله هاشمی ترور شهید صیاد را پیشنهاد و اجرایی می كنند. بنابراین می توان گفت سهم شهید صیاد شیرازی در هویت و قدرت یابی ارتش در جنگ و نیز عملكرد وی در تحولات امنیتی كردستان كه عامل تثبیت نظام جمهوری اسلامی ایران بود سبب بغض و كینه دشمنان شد و در نهایت باعث شهادت وی شد.

** نبوغ نظامی شهید صیاد شیرازی زبانزد بود
بازگرداندن اقتدار از دست رفته ارتش در جریان انقلاب، نبوغ و نخبه بودن شهید صیاد شیرازی را ثابت می كند، زیرا در اوضاع متلاطم اوایل انقلاب كه ارتش دچار از هم گسیختگی بود سبب تحریك نیروهای بعثی برای حمله به ایران شد. بازگشت اقتدار ارتش كار ساده ای نبود كه از عهده هر فردی برآید، زیرا در آن زمان برخی از سران ارتش فرار كرده و عده ای هم كه باقی مانده بودند توان بازسازی ارتش را نداشتند، اما شهید صیاد آن را عملی ساخت و این امر نشان از نبوغ نظامی، تعهد و اخلاص وی در كار و خدمت به ایران اسلامی داشت.

طرح بستن مرزها در غائله كردستان كه از طرف شهید صیاد شیرازی ارایه شد و فرماندهی این عملیات را خود وی بر عهده داشت باعث آزاد سازی سنندج و دیگر شهرهای كردستان یكی پس از دیگری از دست گروه های ضدانقلاب شد، چنانچه این امر سبب تایید فرماندهی وی هم از طرف ارتش و هم سپاه شد و در نهایت ستاد مشترك ارتش و سپاه در داخل پادگان سنندج تشكیل یافت.

** تاثیر در گفتمان انقلاب مهمترین خصوصیات شهدای ترور
مهمترین خصوصیت مشترك شهدای ترور تأثیر شگرف آنان در گفتمان انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی بوده و به همین دلیل دشمنان انقلاب اسلامی به علت شدت بغض و كینه ای كه از آنان داشتند به دنبال حذف فیزیكی آنها برآمدند اما در عمل این آرزوی آنان تحقق نیافت، زیرا بدنبال شهادت و ترور هر یك از این بزرگمردان عزم همرزمان آنها در رسیدن به آرمان های انقلاب اسلامی جزم تر می شد. انقلاب اسلامی ایران هم اكنون در آستانه چهلمین سالروز پیروزی خود قرار دارد و آن نهال كوچك هم اكنون به درختی تناور تبدیل شده كه به آسانی قابل ریشه كن شدن نیست.

** شناساندن شهدای ترور با ارتقای سطح اطلاعات مردم و برگزاری یادواره ها
اطلاع رسانی درباره شهدای ترور و شناساندن دشمنان انقلاب اسلامی از طریق برگزاری یادواره ها در بُعد داخلی یكی از راه های مؤثر در الگو سازی برای جامعه به خصوص جوانان جامعه است كه بدین گونه هم افراد جامعه ترغیب می شوند تا راه و روش و منش آنان را در پیش گیرند و هم تبلیغات دشمنان نظام اسلامی در معرفی خود به عنوان افرادی كه خواهان منافع ملی برای كشور هستند و این شهدا را افرادی وابسته به حكومت و ضد منافع ملی كشور معرفی می كنند خنثی خواهد كرد.

** تقدیم حدود 17 هزار شهید ترور برای دفاع ازكیان وطن
ایران اسلامی برای استقرار و تثبیت خود بیش از 17 هزار شهید ترور همچون شهید صیاد شیرازی، شهدای هسته ای و ... تقدیم كرد تا ارزش های اسلامی در جامعه حاكم شود. در بُعد سیاست خارجی اطلاع رسانی در باب شهدای ترور دشمنان نظام جمهوری اسلامی می تواند صدای مظلومیت نظام را به گوش مجامع حقوق بشری جهان برساند، زیرا این مجامع همواره در گزارش های حقوق بشریِ سالیانه خود نظام جمهوری اسلامی ایران را محكوم به نقض حقوق مردم ایران و متهم به پشتیبانی از گروه های تروریستی و نیز اقدامات تروریستی در جهان می كنند، در صورتی كه ایران خود از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی شاهد اقدامات تروریستی گروهك ها و كشورهای خارجی درباره مقامات و حتی مردم عادی كه پشتیبان نظام خود بوده اند است. در حقیقت باید این واقعیت را بر جهانیان آشكار ساخت كه جمهوری اسلامی ایران خود اصلی ترین قربانی تروریسم بوده تا در این راستا تبلیغات گروه های اپوزیسیون خارج نشین خنثی شود.

*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**9117** 9131
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.