صندوق خُرد زنان روستایی از تسهیلات اشتغالزایی سهمی ندارد

سنندج - ایرنا - مشاور وزیر و مدیر كل دفتر امور زنان روستایی و عشایری وزارت جهاد كشاورزی گفت: 2 هزار و 300 صندوق خُرد زنان روستایی كشور از تسهیلات اشتغال پایدار و اشتغال روستایی سهمی ندارد.

فروغ السادات بنی هاشم روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: انتظار می رفت دولت برای حمایت بیشتر از صندوق های خُرد زنان روستایی، سهم ویژه ای از یك میلیارد و 500 میلیون دلار تسهیلات اشتغال پایدار و روستایی اختصاص دهد اما بدلیل اینكه این صندوق ها به عنوان نهادهای محلی شناخته می شوند از این تسهیلات دولتی محروم ماندند.
به گفته وی، دولت برای حمایت از این صندوق ها در سال جاری به هر صندوق پرداخت 300 میلیون ریال تسهیلات در 2 نوبت را تصویب كرده اما این میزان تسهیلات برای تحقق اهداف صندوق های زنان روستایی قابل توجه نیست.
وی افزود: تدوین راهكاری جدید برای حمایت مالی دولت از صندوق های خرد زنان روستایی و استفاده آنان از تسهیلات اشتغال پایدار و روستایی لازم است و با این اقدام می توان زنان روستایی را به نقش آفرینی بیشتر در توسعه اقتصادی و معیشت جامعه دعوت كرد.
مدیركل دفتر امور زنان روستایی و عشایری وزارت جهاد كشاورزی تاكید كرد: این تسهیلات برای حمایت از اشتغال، كسب و كار زنان روستایی به صندوق ها از سوی بانك توسعه تعاون و صندوق كارآفرینی امید پرداخت می شود.
بنی هاشم یادآور شد: هم اكنون 2 هزار و 300 صندوق با 80 هزار عضو در كشور فعال هستند و میزان سرمایه آنها نیز 80 میلیارد ریال برآورد شده است.
وی اضافه كرد: هر صندوق به صورت میانگین حدود 30 تا 40 نفر از زنان روستایی را به عضویت خود درآورده و 70 درصد سرمایه آنها از سوی زنان روستایی و 30 درصد نیز از سوی دولت تامین شده است.
وی گفت: عمده فعالیت اعضای این صندوق ها در رشته های بسته بندی، فرآوری محصولات كشاورزی، گیاهان دارویی، صنایع دستی، امور دام، ماهی های تزئینی و پرورش ماهیان سردآبی و گرم آبی است.
مدیر ترویج و هماهنگی كشاورزی كردستان هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: در این استان 22 صندوق زنان روستایی ایجاد شده كه حدود 591 بانوی روستایی در آنها عضویت دارند.
حجت الله كوشا گفت: حدود 2 میلیارد و 50 میلیون ریال از سرمایه های بانوان روستایی در این صندوق ها جمع آوری شده و دولت نیز برای حمایت از آنان حدود یك میلیارد و 970 میلیون ریال كمك كرده تا در نهایت جمع سرمایه گذاری در این صندوق ها به چهار میلیارد و 20 میلیون ریال برسد.
وی اضافه كرد: تاكنون تسهیلات دولتی 300 میلیون ریالی به 14 صندوق در استان كردستان پرداخت شده است.
فعالیت صندوق‎های زنان روستایی از سال 1380 شروع شد و تا سال 94 حدود 900 صندوق در كشور تشكیل شده بود اما با حمایت های دولت از این سال به بعد تعداد صندوق ها به 2 هزار و 300 مورد افزایش یافت.
اولین نشست هماهنگی دبیران مناطق پنجگانه ترویج كشور با حضور مدیران مراكز و هماهنگی ترویج استان های كردستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، همدان، مازندران، لرستان و كهگیلویه و بویر احمد در سازمان جهاد كشاورزی كردستان برگزار شد.
3034/9102