جمهوری اسلامی ایران علمدار بزرگترین فعالیت های قرآنی است

تهران - ایرنا - معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با برشمردن اهداف و سیاست های بیست وششمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم گفت: جمهوری اسلامی ایران علمدار بزرگترین فعالیت های قرآنی در ابعاد هنری، فكری و آموزشی است.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا، عبدالهادی فقهی زاده روز دوشنبه در اولین نشست خبری بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم اظهار كرد: جمهوری اسلامی ایران علمدار بزرگترین فعالیت های قرآنی در ابعاد هنری، فكری، آموزشی، قرائت و حفظ است اما هیچ ظهور و بروزی از این فعالیت ها در كشور وجود ندارد در حالیكه تلاش می كنیم تا شاخه های مختلف فعالیت های قرآنی در 40 سال گذشته را منتشر كنیم.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره جایگاه بین المللی نمایشگاه امسال افزود: كشورهای عربی و اسلامی معمولا در ایران رایزنی یا مركز فرهنگی ندارند كه این مساله یكی از تنگناهای موجود است از این رو تلاش داریم تا با دعوت از مسئولان سیاسی و سفرای برخی از كشورها، فرصتی را به آنها بدهیم تا با فعالیت های قرآنی در ایران بیشتر آشنا شوند.
فقهی زاده ادامه داد: مقدمات اجرایی و سیاست گذاری نمایشگاه قرآن از ابتدای دی ماه سال 96 با تشكیل مجامع مشورتی آغاز و شورای برنامه ریزی و شورای سیاست گذاری نمایشگاه قرآن نیز از همان زمان راه اندازی شده است.
وی با اشاره به سابقه برگزاری نمایشگاه قرآن در 25 سال گذشته، اضافه كرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اهتمام ویژه ای به حوزه فرهنگ قرآن و حدیث دارد و گاهی برخی از رسانه ها توجه كمتری به برنامه های دینی مانند جشنواره های قرآنی یا هفته های قرآن و عترت دارند.
رئیس بیست و ششمین نمایشگاه قرآن، شعار این نمایشگاه را «قرآن چلچراغ هدایت» اعلام و ابراز امیدواری كرد آثار این شعار مهم همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان نقطه عطفی در تحول نگرش به آموزه های دینی و قرآنی و مفاهیم استكبارستیزی در جامعه پررنگ تر شود.

** اهداف و سیاست های نمایشگاه قرآن
این استاد دانشگاه افزود: تعمیم و ارتقای باورهای قرآنی در جامعه، توسعه و ترویج فرهنگ و معارف قرآن و عترت، جهت‌دهی به تولید آثار و محصولات قرآن و عترت و گسترش گفتمان قرآنی نظام جمهوری اسلامی ایران در جهان، به عنوان اهداف و سیاست های نمایشگاه قرآن تعیین شده است.
وی توجه به منویات قرآنی حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب را به ویژه در ترویج سبك زندگی اسلامی از سیاست های نمایشگاه امسال برشمرد و گفت: تاكید بر ضرورت ترویج قرآن در محیط خانواده، جلب مشاركت حداكثری بخش خصوصی و فعالان قرآنی در سطح ملی و تاحدودی بین المللی و توجه خاص به استفاده از فضای مجازی و رسانه های نوین از سیاست های این نمایشگاه است.
توجه ویژه به هنر برای ترویج آموزه های قرآن و عترت، اولویت بخشی به مخاطبان كودك و نوجوان، توجه به قرآن و عترت در جهت وحدت امت اسلامی و توجه به اقتصاد فرهنگ برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و فعالیت های قرآنی مردم نهاد از دیگر سیاست های نمایشگاه قرآن است كه فقهی زاده به آنها اشاره كرد.

** شاخصه های نمایشگاه امسال
فقهی زاده با اشاره به شاخصه های نمایشگاه امسال اظهار كرد: هدف ما این است كه بتوانیم نمایشگاه قرآن را به عنوان یك جشنواره ملی و سراسری در كشور تبدیل كنیم و این نمایشگاه منحصرا به چند هفته و روز محدود نباشد، بلكه یك برآیند جشنواره عمومی و همگانی با حضور موسسات قرآنی باشد كه اختتامیه آن در ماه مبارك رمضان برگزار می شود.
وی از ایجاد تغییراتی در اهداف و راهبردهای نمایشگاه امسال خبر داد و گفت: اهداف ما با نگاه انقباضی و كاملا گویا در شورای سیاست گذاری نمایشگاه به تصویب رسیده است.
رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم اضافه كرد: این نمایشگاه فرصت گسترده و مغتنمی برای عرضه آثار هنری فاخر قرآنی است و جریان سازی در حوزه فرهنگ دینی جامعه از شاخصه های آن است به گونه ای كه سرمنشا فعالیت ها و درخشش استعدادهای گوناگون باشد.
وی از نمایشگاه قرآن به عنوان بزرگترین رویداد عمومی و همگانی قرآنی در سطح ملی یاد كرد كه از نظر تنوع رشته ها و گستره مخاطبان، جایگاه منحصر به فردی دارد.

** اقتضائات نمایشگاه قرآن
فقهی زاده نمایشگاه قرآن را یك «كلان پروژه» معرفی كرد كه دارای اقتضائاتی است و سپس از لزوم مشاركت گسترده نهادهای مردمی و تشكل های صنفی به عنوان یكی از این اقتضائات یاد كرد.
وی افزود: تلاش ما این است كه تشكل‌های صنفی و دستگاه های دولتی در این دوره فعالیت كنند بعبارتی نمایشگاه قرآن مخصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نخواهد بود و همه باید در آن حضور یابند.
این پژوهشگر مذهبی تصریح كرد: برای موثر بودن و كمك به ماندگاری آثار قرآنی، باید نگاه برنامه ای داشته باشیم و تحول گرایی را در محتوا و روش دنبال كنیم.
وی از لزوم اعاده حیثیت جنبه بین المللی نمایشگاه قرآن به عنوان یك اقتضا یاد و اضافه كرد: چند سالی بخش بین المللی نمایشگاه قرآن تعطیل بود و امسال با جدیت به دنبال فراهم كردن زیرساخت های لازم در این زمینه هستیم.
فقهی زاده تصریح كرد: برای اولین بار در بخش بین الملل چهار ویژه نامه مجزا و مستقل به زبان های فرانسه، اردو، عربی و انگلیسی منتشر می شود تا صدها میلیون مسلمان در مناطق مختلف دنیا بتوانند در فضای مجازی نیز این ویژه نامه را مطالعه كنند.
به گفته وی، قرار است از رسانه های مهم دینی همچون تلویزیون المنار دعوت شود تا در نمایشگاه امسال حضور پیدا كنند.

** نوآوری ها و ابتكارات نمایشگاه امسال
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از راه اندازی سامانه اطلاع رسانی نمایشگاه قرآن به نشانی iqfa.ir به عنوان یكی از ابتكارات نمایشگاه امسال یاد كرد و گفت: فراخوان طرح ها و ایده های مشخص و نوآورانه در این سامانه منتشر شده تا علاقه مندان بتوانند طرح های خود را در دو بخش بارگذاری كنند.
به گفته فقهی زاده، راه اندازی باشگاه همراهان نمایشگاه به منظور كسب نظرات و پیشنهادهای مردمی و در راستای اجرای نظام پیشنهادهاست و یكی از نوآوری های نمایشگاه امسال است.
وی ادامه داد: توجه به عترت در ابعاد گوناگون به خصوص در بخش های بعثت، غدیر، عاشورا، امام رضا (ع) و حضرت مهدی(عج) در نمایشگاه نوید بخش آرمان‌های بزرگ امت اسلامی است.
فقهی زاده اظهار داشت: تقویت بخش بین الملل به صورت خاص، تغییر نگرش نمایشگاه از محل عرضه آثار به محلی برای جریان‌سازی فرهنگی و جهت‌دهی به فعالیت‌های قرآن و عترت و توجه به حوزه اقتصاد فرهنگ و تشویق موسسات قرآنی مردم نهاد به تلاش برای خوداتكایی از دولت و ارگان‌های حمایتی از دیگر ابتكارات نمایشگاه امسال است.
وی خاطر نشان كرد: توجه به محتوای قرآن در كمیته های عترت، اعجاز و شگفتی های قرآن، رسانه و فضای مجازی از دیگر نوآوری های بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم است.

** آغاز نمایشگاه از شب چهارم ماه مبارك رمضان
فقهی زاده با اشاره به برخی از جزئیات نمایشگاه قرآن گفت: برخی از مسائل نمایشگاه اطلاع رسانی خواهد شد ولی نمایشگاه از شب چهارم ماه مبارك رمضان مصادف با 29 اردیبهشت آغاز خواهد شد و احتمالا قبل از شروع دومین شب از شب های احیا به پایان می رسد.
وی درباره مكان برگزاری نمایشگاه قرآن توضیح داد: البته اولین اولویت ما مصلای امام خمینی(ره) است كه مكاتبات و مذاكراتی را از سال گذشته آغاز كرده ایم اما هنوز قطعی نشده و امیدواریم به زودی مصلی به عنوان مكان برگزاری نمایشگاه به صورت قطعی مورد تفاهم قرار گیرد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نامگذاری سال 97 به عنوان «حمایت از كالای ایرانی» از سوی رهبر معظم انقلاب اضافه كرد: تلاش داریم تا در حد ممكن از كالاهای ایرانی مانند تبلت و تلویزیون های داخلی در نمایشگاه قرآن استفاده و در عرضه محصولات فرهنگی نیز تلاش كنیم تا چنین زمینه هایی فراهم شود.
وی گفت: شلوغ بودن نمایشگاه قرآن تنها نشانه موفقیت ما نیست به همین منظور بخش علمی را تقویت كرده ایم و نشست های تخصصی را كه در سال های گذشته تعطیل شده بود، راه اندازی می كنیم.
رئیس بیست و ششمین نمایشگاه قرآن افزود: نمایشگاه امسال در 22 كمیته مستقل در بخش های پشتیبانی، رسانه و فضای مجازی، تبلیغ و هنر، بین الملل، محتوایی و همچنین دستگاه ها و نهادها تشكیل خواهد شد.
وی ادامه داد: كمیته های حجاب و عفاف و فروش محصولات فرهنگی در بخش پشتیبانی تشكیل می شود و با توجه به نیاز و استقبال مردم، فروش محصولات عفاف و حجاب را ادامه می دهیم.

** مروری بر فعالیت های گذشته
به گزارش ایرنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی 24 بهمن سال گذشته، عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت این وزارتخانه را به عنوان رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم منصوب كرد.
سید عباس صالحی در حكم خود از فقهی زاده خواست تا با تلاش مجدانه و بهره گیری پیوسته از تجارب گذشته و ظرفیت های حوزه های مختلف قرآن و عترت به ویژه تشكل های صنفی و نهادهای مردمی در برگزاری نمایشگاه بیست و ششم گام بردارد.
فقهی زاده در اوایل دی ماه سال 96 نخستین جلسه مجمع مشورتی بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم را برگزار كرد و در این جلسه با تاكید بر تقویت جنبه محتوایی نمایشگاه از ضرورت تقویت استانداردهای نمایشگاه، كنار گذاشتن قالب های قدیمی، محتوابخشی و همچنین فضاسازی موثر برای جلب نگاه ها به سوی این نمایشگاه سخن گفت.
وی افزود: واقعیت این است كه در تمام دوره های مرتبط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه ویژه ای به نمایشگاه بین المللی قرآن شده ولی همچنان لازم است درباره غنابخشی بیشتر، فكر و رایزنی كرد.
فقهی زاده پیشنهاد كرد به طور خاص توجه به تقویت جنبه عترت در نمایشگاه شود زیرا در این صورت تغییرات محتوایی مثبت و جدی در بخش های مختلف نمایشگاه پدید خواهد آمد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به روش های محتوایی و نوآوری در نمایشگاه قرآن را از موارد مهم در این زمینه دانست و عنوان كرد: عترت را باید به گونه ای معنا كنیم كه تمام ابهاماتی را كه به اسلام ضربه می زند رفع كند، چرا كه قرآن كریم و اهل بیت (ع) عامل وحدت بین مسلمانان جهان به شمار می رود.
فقهی زاده در اولین نشست خبری خود كه آذرماه سال 96 برگزار شد، از راه اندازی دبیرخانه بیست و ششمین نمایشگاه قرآن خبر داد و برپایی نمایشگاه قرآن را یكی از كارهای بزرگ این معاونت دانست.
فراهنگ**1003**1880