یك مجله آمریكایی: خروج از برجام ممكن است تاثیر چندانی بر صادرات نفت ایران نگذارد

تهران- ایرنا- مجله «پترولیوم اكونومیست» آمریكا با تحلیل اثر خروج آمریكا بر كاهش صادرات نفت ایران نوشت، این اقدام ممكن است تاثیر چندانی در این زمینه نداشته باشد، زیرا تا زمانی كه تهران به برجام وفادار بماند، اتحادیه اروپا تحریم های خود علیه ایران را برنخواهد گرداند.

به گزارش ایرنا، مجله یاد شده در گزارش خود با عنوان «خروج آمریكا از برجام چقدر صادرات نفت ایران را كاهش می دهد؟» اعلام كرد، « دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا ممكن است 12 مه (22 اردیبهشت) از برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) خارج شود، زیرا به نظر می رسد اكثریت (سیاستگذاران آمریكایی) با این كار موافقند، اما پیامدهای تاثیر این اقدام بر عرضه نفت ایران محدود است.
بیش از یك میلیون بشكه در روز از عرضه نفت این كشور ممكن است ظرف 18 ماه آینده كم شود و بدتر از همه آنكه كاخ سفید ممكن است در واقع برنامه ای نداشته باشد.
تعلیق تحریم های آمریكا علیه ایران كه مانع وضع تحریم های جدید نیز می شود، در معرض خطر است. ترامپ ژانویه (دی-بهمن) گذشته تعلیق تحریم های آمریكا علیه ایران را تمدید كرد اما گفت، در ماه مه آن را تمدید نمی كند.
كشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان موسوم به «ایی 3» می خواهند برجام حفظ شود و بنابراین می كوشند راهی برای آن پیدا كنند.
ایران براساس گفته های ناظران جهانی (و حتی تیم خود ترامپ) برجام را نقض نكرده است و بنابراین اصلاح توافقی كه كار می كند، آسان نیست.
كنگره آمریكا نیز منتظر كشورهای ایی 3 است؛ به نظر نمی رسد كه ظرف هفته ها یا ماه های آینده آن قسمت هایی از برجام كه ترامپ دوست ندارد، اصلاح شوند.
«ریچارد نفیو» كارشناس تحریم كه در زمان «باراك اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریكا به وضع آخرین تحریم های نفتی علیه ایران كمك كرد، با توجه به احتمال كم اصلاح بخش های یاد شده گفت: بنابراین ترامپ ممكن است تعلیق تحریم ها را باطل كند و این اقدام بی درنگ به نابودی برجام منجر می شود.
به گفته وی، این تعلیق، تحریم های سال 2012 قانون وزارت دفاع آمریكا را به طور موقت لغو می كرد، تحریم هایی كه بر اساس آن وزارت خزانه داری این كشور قادر به جریمه شركت های خارجی معامله كننده با بانك مركزی یا سایر موسسات مالی ایران بود مگر اینكه خرید نفت آنها از ایران به طور چشمگیری كاهش یابد.
ترامپ ممكن است در كنار پایان دادن به تعلیق تحریم های این كشور علیه ایران، تحریم های بیشتری نیز ععلیه تهران وضع كند. حتی اگر این كار را نكند، آمریكا كه خود از ایران نفت نمی خرد، شروع به پیگیری كاهش چشمگیر خرید سایر كشورها از ایران خواهد كرد.
در حالی كه واردكنندگان اتحادیه اروپا دفعه پیش خرید نفت خود از ایران را به طور كامل متوقف كردند، دولت اوباما برای سایر كشورها، 20 درصد كاهش خرید نفت از ایران را تصویب كرد. ترامپ نیز به كمتر از این میزان راضی نخواهد شد.
نفیو می گوید: پس از ابطال تعلیق تحریم ها، كاخ سفید به خریداران نفت ایران یك مهلت دستكم 180 روزه می دهد تا معاملات خود با ایران را كاهش دهند و همچنین مقرراتی برای مقابله با كسانی كه از این برنامه ها تخطی می كنند، وضع خواهد كرد.
كاهش خرید نفت ایران ممكن است از نوامبر 2019 (آبان-آذر 1398) آغاز شود و به گفته نفیو پس از آن، ظرف یك سال از صادرات نفت ایران 400 تا 500 هزار بشكه در روز كم می شود.
این كارشناس تحریم افزود: بعدها ممكن است كاهش صادرات نفت ایران به یك میلیون بشكه در روز افزایش یابد.
پترولیوم اكونومیست نوشت، اما هشدارها زیاد است. چین اكنون در آستانه یك جنگ تجاری با آمریكا است و شاید با این برنامه همكاری نكند.
هند نیز ممكن است از همكاری با آمریكا در این زمینه سر باز زند. آنها بیش از یك میلیون بشكه در روز از ایران نفت وارد می كنند.
كره جنوبی و ژاپن كه دفعه پیش كاهش 20 درصدی واردات نفت از ایران را پذیرفته بودند، ممكن است فقط 100 هزار بشكه در روز یا كمی بیشتر از این میزان از خرید خود بكاهند.
پترولیوم اكونومیست، تصمیم اروپا در این زمینه را بسیار مهم و اثر گذار دانست.
به گفته نفیو، كاهش 50 درصدی خرید نفت اتحادیه اروپا، این بار حدود 330 هزار بشكه در روز خواهد بود.

**نادیده گرفتن ترامپ
مجله آمریكایی پترولیوم اكونومیست نوشت؛ تحلیلگران دیگر متقاعد نشده اند كه كسی در این زمینه با ترامپ همكاری كند.
«روبین میلز» مدیر ارشد اجرایی یك شركت نفتی گفت: دفعه پیش مهمترین و اثرگذارترین تحریم بر حسب اندازه عرضه، تحریم كشتیرانی و بیمه اتحادیه اروپا بود.
اتحادیه اروپا كه از مخالفت ترامپ با برجام ناراحت است، بعید به نظر می رسد كه این بار نیز مانند دفعه پیش با آمریكا همكاری كند، مگر اینكه ایران در واكنش به اقدام ترامپ، برنامه هسته ای خود را از سر بگیرد یا برنامه موشك های بالستیك خود را تقویت كند، اقداماتی كه موجب نگرانی اتحادیه اروپا می شوند.
«دیوید رامین جلیلوند» در مقاله اخیر خود برای موسسه مطالعات انرژی آكسفورد نوشت، تا زمانی كه تهران به برجام وفادار بماند، اتحادیه اروپا تحریم های خود علیه ایران را برنخواهد گرداند.
به عقیده وی، بعید است خروج آمریكا از برجام به طور مستقیم به معنی كاهش چشمگیر صادرات نفت ایران باشد. با این وجود برخی شركای آمریكا به ویژه در آسیا ممكن است به طور داوطلبانه خرید نفت خود از ایران را تا حدودی كاهش دهند.
پترولیوم اكونومیست افزود: این بدان معنی نیست كه اقدام ترامپ هیچ اثری ندارد. شرایط نبود اطمینان كه وی برای ایران ایجاد كرده است از جمله انتصاب «مایك پمپئو» به سمت وزیر امور خارجه به جای «ركس تیلرسون» و انتصاب «جان بولتون» به سمت مشاور امنیت ملی كه هر دو بشدت ضد ایران هستند، تا اندازه زیادی سرمایه گذاری خارجی در ایران را تحت تاثیر قرار داده و موجب كاهش آن شده اند.
با وجود هیاهو در مورد شرایط پس از تحریم ایران، تهدید ناشی از بازگشت تحریم ها بر قراردادهای بالادست نفت ایران با شركت های غربی و تنها قرارداد گازی توتال فرانسه ناچیز است.
بدتر برای بازار نفت این است كه به نظر می رسد دولت ترامپ برای اجرای سیاست های تحریمی خود علیه تهران آماده نیست زیرا تحریم های گذشته بر برنامه ریزی تكیه داشتند كه اكنون این برنامه ها و ممیزیها وجود ندارند.
به گفته نفیو، حتی شمارش موانع دفعه پیش، كار بسیار دشواری است و این ظرفیت اكنون از بین رفته است.
این مجله آمریكایی نوشت، به نظر نمی رسد دولت ترامپ در مورد تاثیر تحریم نفت ایران بر بازار در صورت موفقیت آنها در كاهش صادرات نفت ایران، بخوبی فكر كرده باشد.
دولت اوباما انرژی زیادی را صرف محاسبه اندازه بهینه كاهش صادرات نفت ایران كرده بود و می دانست كه تهران نیز مانند دیگر تولیدكنندگان، در نتیجه واكنش بازار به تحریم ها، از یك ثروت باد آورده برخوردار خواهد شد.
این عدد جادویی محاسبه شده كه صادرات نفت ایران به آن سطح كاهش پیدا كرد، یك میلیون بشكه در روز بود، تنبیهی كه قابل مقایسه با ثروت بادآورده ناشی از افزایش قیمت نفت در بازار به دلیل تحریم ها نبود.

**بدترین سناریو برای ترامپ
پترولیوم اكونومیست اعلام كرد، بدترین سناریو برای ترامپ این است كه تلاش وی برای تحریم صادرات نفت ایران، قیمت های نفت را بالا ببرد، اما خرید نفت از این كشور را كاهش ندهد. در این صورت تهران بابت افزایش چشمگیر درآمد خود ممنون ترامپ خواهد بود.
تهران ممكن است برای تضمین سفارش نفت از طرف كشورهای آسیایی، تخفیف هایی نیز پیشنهاد بدهد كه برای «لولو»ی فعلی ترامپ یعنی «چین» یك پاداش خالص است.
نفیو می گوید، آنها (كابینه ترامپ) به برنامه كاخ سفید برای ایران فكر و جهانی كه تحریم در آن اجرا می شود را احساس نمی كنند.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**1063**2025