۱۹ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۲۹
کد خبر: 82880341
۰ نفر
تبریز میزبان تیم های قدرتمند والیبال نشسته جهان

تهران - ایرنا - نماینده سازمان جهانی پارا والیبال در امور اجرایی نخستین دوره لیگ جهانی گفت: نخستین دوره مسابقات لیگ والیبال نشسته مردان جهان 30 فروردین ماه با حضور 6 كشور برتر در شهر تبریز برگزار می شود.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، هادی رضایی در دومین نشست خبری نخستین لیگ جهانی والیبال نشسته افزود: بر اساس برنامه ریزی 2 سال پیش سازمان جهانی معلولان مسابقات پارا والیبال زنان و مردان جهان هر 2 سال یك بار با حضور 6 تیم از 10 تیم برتر جهان با نام لیگ جهانی والیبال نشسته در یكی از كشورهای متقاضی میزبانی برگزار می شود.
وی با بیان اینكه نخستین لیگ جهانی والیبال نشسته زنان سال گذشته به میزبانی چین برگزار شد، ادامه داد: شهر تبریز در سال میلادی ۲۰۱۸به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شد و حامیان مالی این برنامه می توانند از برگزاری 6 مسابقه بین المللی در شهر منتخب حمایت كنند كه لیگ جهانی پارا والیبال مردان نیز در قالب آن اجرا می شود.
مدیر تیم های ملی والیبال نشسته ایران با بیان اینكه كشور مصر به دلیل مسائل سیاسی و برزیل به دلیل مشكلات مالی از حضور در این مسابقات منصرف شده اند، گفت: پنج كشور آمریكا، اوكراین، آلمان، روسیه و بوسنی و هرزگوین به همراه ایران شش كشور حاضر در نخسیتن لیگ والیبال نشسته مردان جهان هستند كه در بازه اول تا هشتم رده بندی جهانی قرار دارند.
رضایی افزود: تیم های خارجی 28 فروردین وارد ایران می شوند و مسابقات از 30 فروردین تا سوم اردیبهشت به صورت دوره ای برگزار می شود و چهارم اردیبهشت نیز تیم های اول و دوم برای طلا، سوم چهارم برای نقره و پنجم و ششم برای مقام پنجمی به مصاف هم می روند. جایزه نقدی این دوره از مسابقات 30 هزار دلار است كه به ترتیب 12، 6، 4 و 8 هزار دلار به تیم های اول، دوم، سوم و هشت بازیكن برتر (هر بازیكن یك هزار دلار) پرداخت خواهد شد.
وی با اشاره به مسابقات پیش روی تیم ملی والیبال نشسته ایران و حضور 18 بازیكن در اردوهای تیم ملی، گفت: 20 تیر سیزدهمین دوره مسابقات قهرمانی جهان به میزبانی كشور هلند برگزار خواهد شد كه حكم كسب سهمیه پارالمپیك 2020 توكیو را برای ما دارد. 10 مهر ماه نیز شركت در مسابقات پاراآسیایی جاكارتای اندونزی از دیگر برنامه های تیم ملی است و پس از آن نیز آماده حضور در پارالمپیك 2020 توكیو خواهیم شد.
مدیر تیم های ملی والیبال نشسته ایران در خصوص جوانگرایی نیز گفت: جوانگرایی واژه درستی نیست، ملاك انتخاب بازیكنان داشتن انگیزه، توانمندی و خواستن است و این صفات ربطی به سن و سال ندارد، اما كار مربی رقیب تراشی است تا تیمی آماده و قدرتمند داشته باشد.
رضایی افزود: در ورزش هیچ ضمانتی وجود ندارد و والیبال نشسته جهان در همه كشورها به شدت در حال رشد است. هر چند تیم های ایران ، روسیه و بوسنی از سایر تیم ها یك سر و گردن بالاترند، نمی توان از قبل نتایج را پیش بینی كرد، اما سعی خواهیم كرد یك پای فینال باشیم.
كشور هلند مهد والیبال نشسته جهان است، زنان چین قدرت نخست جهان در این رشته هستند و تیم ملی والیبال نشسته ایران نیز با داشتن مقام اول یا دومی هشت دوره پارالمپیك، 33 سال است كه از روی سكوهای مسابقات جهانی به پایین نیامده است.
ورزشی **1293**1584