3810 روستا به پایگاه‌های آتش ‌نشانی مجهز شد

تهران - ایرنا - معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها گفت: سه هزار و 810 روستای كشور، در دولت یازدهم تحت پوشش پایگاه آتش نشانی قرار گرفتند.

سعید رضا جندقیان روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دو مقوله استقرار خودروی آتش نشانی و مبحث پسماند در روستاها هیچگاه در ایران متولی نداشت و قبل از انقلاب هم به این موضوع توجه نشده بود.
وی مقابله با حوادث و بحران های طبیعی و انسانی در روستاها را حائز اهمیت خواند و گفت: برای این منظور در دولت یازدهم وضعیت ایمنی و آتش ‌نشانی روستایی ارتقا یافته است.
جندقیان بابیان اینكه حدود 25 درصد جمعیت كشور در روستاها زندگی می كنند، افزود: روستانشینان نیازمند پوشش حمایتی و خدماتی مطمئن برای مقابله با حوادث و بحران‌های طبیعی و انسانی هستند به همین دلیل وضعیت ایمنی و آتش‌نشانی روستایی در دولت یازدهم ارتقا یافته است.
وی اظهار كرد: مطابق مصوبه شورای‌عالی معماری و شهرسازی كشور، در خصوص ضوابط ایجاد پایگاه‌های آتش‌نشانی روستایی، هر یك از این پایگاه‌ها 10 روستا را تحت پوشش قرار خواهند داد.
جندقیان گفت: به عبارت دیگر، 47 درصد از كل پایگاه‌های آتش‌نشانی روستایی مجهز به خودرو آتش‌نشانی نیمه سنگین روستایی در دولت یازدهم راه‌اندازی شده‌اند.
وی ادامه داد: صرفه جویی‌های ناشی از ایجاد چنین مراكز خدمات نوینی در روستاهای كشور كه می‌تواند انواع حوادث از جمله آتش‌سوزی، امداد جاده‌ای و حوادث غیر مترقبه را پوشش دهد، علاوه بر حفظ سرمایه‌های انسانی در حفظ سرمایه‌های طبیعی و محیطی و ایمن‌سازی فضاهای سكونتی و كاهش این خسارات نقش موثری خواهد داشت. چرا كه میزان خسارات فعلی به دلیل عدم پوشش ایمنی و آتش‌نشانی در روستاهای كشور است.
وی اضافه كرد: باتوجه به ضرورت استفاده از ظرفیت دهیاری‌ها در پیشبرد اهداف مدیریت بحران كشور و براساس وظایف قانونی مندرج در بندهای 30 و 39 ماده 10 اساسنامه تشكیلات و سازمان دهیاری‌ها مصوب در راستای حفظ ایمنی و اطفاء حریق، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های كشور برنامه‌ریزی انجام داده است كه هر ساله تعدادی از روستاهای واجد شرایط كشور تجهیز می‌شوند.
در زمان حاضر 21میلیون 366هزار و 914 روستایی در 61هزار و 724روستا در كشور زندگی می كنند كه 28،43 درصد از جمعیت كشور را تشكیل می دهند.
اجتمام*2181 *1569