۱۹ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۹:۱۰
کد خبر: 82880098
۰ نفر
لك لك ها به تالاب صالحیه نظرآباد بازگشتند

كرج- ایرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به حیات دوباره تالاب صالحیه در اسفند ماه سال گذشته، گفت: پس از این اتفاق تالاب صالحیه در نظرآباد شاهد حضور لك لك بود.

فردین حكیمی روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: بر اساس پیگیری مسئولین محلی روستای صالحیه و گروه حامیان تالاب، اداره حفاظت محیط زیست و مساعدت آب منطقه ای البرز در اسفند ماه سال گذشته تالاب صالحیه حیاتی دوباره به خود گرفت.
وی اظهار داشت: پس از رهاسازی آب از رودخانه كردان و آبگیری تالاب صالحیه، این تالاب بعنوان یكی از مناطق جذب گردشگر و پر بازدید در ایام تعطیلات نوروز بود بطوریكه در كنار جاذبه های طبیعی و گردشگری، حضور پرندگان مهاجر آبزی، جاذبه این تالاب را دو چندان كرده است.
حكیمی گفت: در طول یك ماه گذشته پرندگان ارزشمندی چون فلامینگو، درنای خاكستری، غاز خاكستری، چوب پا، انواع كاكایی ها، آنقوت، تنجه، انواع اردك سانان و ... به این تالاب مهاجرت و این تالاب را بعنوان استراحتگاه موقت خود انتخاب كردند و از نكات قابل توجه دیگر حضور پرنده زیبای حاجی لك لك معروف به لك لك سفید بود كه در كنار سایر پرندگان، باعث غنی شدن تنوع زیستی تالاب شد.
لك لك سفید (حاجی لك لك) 102 سانتیمتر طول دارد و در زمره ی بزرگترین پرندگان كنار آبزی (خشكی-آبزی) است.
رنگ آمیزی پرو بالش به گونه ای است كه از سایر پرندگان سفید، متمایز می شود. نر و ماده همشكل و به رنگ های سیاه و سفید دیده می شود. پاها ومنقار بلند و قرمز رنگ و گردن دراز و كشیده، به رنگ سفیداست. سر، روتنه و دم سفید و شاهپرهای اولیه و ثانویه سیاه رنگ است.
جوان ها، به رنگ سفید چركی ، با منقار و پاهای كمرنگ تر دیده می شوند. اغلب در كنار آب، روی یك پا، می ایستند. با تأنی راه رفته و رد پرواز، آهسته بال زده و اغلب به صورت بالباز، اوج گیری كرده و در ارتفاع بال پرواز می كنند. به صورت گله های نامنظم مهاجرت كرده و پرنده ای انسان گراست. عمدتا از ماهی ، دوزیستان، حشرات، نرم تنان و گاهی نیز ازجوندگان كوچك و خزندگان تغذیه می كند.
لك لك از مرغان كوچ كننده و مهاجر است كه بر نقاط مرتفع شهری و بین مردم لانه می‌سازد و هر سال در فصل شكوفایی و طراوت طبیعت از دور دست‌ها به لانه‌اش مراجعت می‌كند و تا پاییز می‌ماند، علت این كه این مرغ را حاجی نامیده‌اند این است كه مردم ایران فكر می كردند لك لك در فصولی كه ناپدید می‌‌شود و مهاجرت می‌كند به خانه خدا و به زیارت كعبه می‌رود و چون باز می‌گردد حاجی شده است، این است كه او را حاجی لك لك نامیده‌اند.
دیدن حاجی لك لك در خواب تعبیر مرغان مهاجر را دارد و میمون و مبارك است.
صدای این پرنده، در هنگام شادمانی، و با برهم زدن منقار، در آشیانه شنیده می شود و بقیه ی اوقات ساكت است.
زیستگاه لك لك سفید یا حاجی لك لك تالاب ها، علفزارها و كشتزارهای پر آب بوده و در فصل زادوولد معمولا نزدیك مناطق مسكونی دیده می شوند و بر روی بام ساختمان ها، توده‌های علف، تیرهای تلگراف و گاهی روی درخت‌ها آشیانه می سازند.
6156/1535