۱۹ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۸:۵۳
کد خبر: 82880075
۰ نفر
شوك طلايي، تورم سياه

تهران- ايرنا- روزنامه ابتكار در گزارشي پديده فروش سكه دي ماه 97 به ارزش 2 ميليون تومان را بررسي كرد و آورد: روز گذشته در معاملات آتي سكه كه در ذيل بورس كالا انجام مي‌شود، سكه آتي دي ماه 97، مرز قيمتي 2 ميليون تومان را شكست. اساس معاملات آتي سكه به اين صورت است كه فعالان بازار سرمايه، در صورتي كه تمايل به معاملات سكه داشته ‌باشند، در اين بازار وارد شده و براي ماه‌هاي آينده، به خريد و فروش مي‌پردازند.

در ادامه اين گزارش آمده است: اصولا معامله گران اين بازار، با تكيه بر تحليل هاي كارشناسي شده، معاملات خود را انجام مي دهند تا در زمان سررسيد، بتوانند با قيمت بالاتري در بازار آزاد بفروشند. بنابراين با توجه به اين كه شيب معاملات آتي سكه در اين بازار، شيب تند رو به بالايي است، اين احتمال در ميان تحليلگران تقويت شده است كه قيمت سكه در نيمه دوم سال جاري رو به افزايش است.

اين معاملات در حالي با قيمت بيش از 2 ميليون تومان انجام شد كه حراجي سكه كه در پايان سال گذشته و در ايام نوروز تعطيل شده بود، سرانجام در روز شنبه، اولين دور خود را در بانك كارگشايي آغاز كرد. اطلاعات دريافتي از اولين حراج امسال از اين حكايت دارد كه با استقبال خوبي همراه بوده و شلوغ برگزار شده‌است. متقاضيان در مجموع 15 هزار قطعه سكه خريداري كردند كه 8000 قطعه تمام و 7500 قطعه نيم بهار آزادي بوده‌است.

بانك مركزي كه در حراج هر روز قيمت پايه را تعيين مي‌كند، قيمت تمام سكه را يك ميليون و 397 هزار تومان اعلام كرده بود كه در بالاترين قيمت يك ميليون و 780 هزار تومان فروش رفته‌است. همچنين براي نيم سكه 698 هزار و 500 تومان قيمت پايه تعيين شد كه 870 هزار تومان فروش رفته و البته بايد به آن 9 درصد ماليات بر ارزش افزوده نيز اضافه شود.اين در حالي است كه در بازار روز شنبه كه قيمت سكه رو به رشد حركت كرد، هر قطعه تمام بهار تا يك ميليون و 785 هزار تومان هم فروش رفته‌بود.

** عقب ماندگي زماني بازارهاي ايران در بازار جهاني
در ماه هاي اخير به دليل تنش هاي سياسي كه ميان چين و آمريكا وجود داشت، اونس جهاني تقويت شده و افزايش قيمت نسبي را تجربه كرد. البته در ايران هم قيمت طلا رو به فزوني بود اما نه به اندازه اي كه بازارهاي جهاني به رشد نرخ طلا اقبال نشان مي دادند. آنچه در اين مقوله حايز اهميت است، اين است كه بازار ارزهاي خارجي به خصوص دلار در ماه‏هاي اخير، هيجانات زيادي را در ايران تجربه كرده است، اما اين اتفاقات زماني رخ داد كه تقويت نرخ دلار در بازار جهاني تمام شد و حتي رو به تضعيف مي رفت. در خصوص نرخ طلا نيز به نظر مي رسد كه افزايش نرخ و هيجان زدگي بازار با فاصله زماني از بازار جهاني در حال وقوع است.

اما تيم اقتصادي دولت در اين مدت با سكوت سنگيني، تنها نظاره‌گر بازار بوده است. وزير اقتصاد و رئيس كل بانك مركزي در سخناني كوتاه تنها مردم را از ورود به اين بازارها منع كرده و وعده آرام شدن شرايط را مي دهند. اما آخوندي، وزير راه و مسكن طي اولين اظهار نظر خود در سال 97 از جذاب تر بودن بازار طلا در ارز در سال جاري نسبت به بازارهاي ديگر مانند مسكن خبر داد.

مهدي پورقاضي، عضو هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني ايران در گفت‌و‌گو با «ابتكار» در خصوص ركورد شكني قيمت سكه آتي گفت: به نظر مي‌رسد كه پيش‌ بيني اوضاع ناآرام در منطقه و خروج آمريكا از برجام، نگراني‌ها در سطح بازار داخلي افزايش داده و اين موضوع به رشد تقاضا در بازارهاي طلا و ارز منجر شده‌است. اما اين اتفاق باعث مي‌شود كه سرمايه‌گذاران بزرگ خارجي مانند افرادي كه از كشورهاي اروپايي در حال رصد بازار ايران هستند، تمايلي براي ورود پيدا نكنند. همچنين ميزان فروش نفت ايران را هم تحت تاثير قرار مي‌دهد.
او افزود: اما بايد به اين موضوع توجه داشت كه شوك بازارها هيچ گاه به نفع اقتصاد كشورها نبوده و نخواهد‌بود. علي‌رغم اين كه به صورت ماهيتي افزايش نرخ ارز به نفع توليد است، اما به دليل اين كه اين رشد قيمت، هيجاني است، آثار منفي نيز براي بخش مولد اقتصاد به همراه خواهد‌داشت.

به نحوي كه هزينه توليد بالا مي‌رود، قيمت كالاي تمام شده افزايش پيدا مي‌كند، قدرت خريد مردم كم مي‌شود و در نتيجه عرضه بر تقاضا فزوني مي‌گيرد. پورقاضي خاطرنشان كرد: بنابراين اگر از ابتدا، تغييرات شاخص‌ها كنترل شده بود و يا از قبل برنامه ‌ريزي مناسبي براي كنترل بازارها انجام داده‌ بوديم، مي‌توانستيم در شرايط آرام بازار، انتقال ارزش ارز را داشته ‌باشيم. در آن صورت جذب سرمايه‌ گذاري مناسب ‌تري هم انجام مي‌گرفت و قدرت رقابت كالاهاي ايراني در بازارهاي جهاني تقويت مي‌شد.

به گفته اين فعال اقتصادي، آنچه از سكوت فعلي دولت استنباط مي‌شود، اعمال سياست ‌هاي كنترلي بدون سر و صدا نيست، بلكه به احتمال زياد كنترل بازارها از دست دولت خارج شده‌است. براي جلوگيري از اين موضوع تيم سياست‌گذاري اقتصاد كشور بايد از قبل واكنش‌هاي منطقي به فرآيندهاي بازار نشان مي‌داد و با علت يابي بدون پيدا كردن مقصرهاي خارجي و داخلي كه واقعا بي تقصير هستند، به اوضاع سر و سامان مي‌داد.

** احتمال بازگشت تورم به 15 درصد
عباس آرگون، ديگر عضو هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني تهران در گفت‌و‌گو با «ابتكار» گفت: قيمت سكه از دو عامل نرخ دلار و نرخ اونس جهاني تاثير مي‌پذيرد. اكنون ديگر اونس جهاني نوسان زيادي ندارد كه در بازار سكه ايران تاثير بگذارد. بنابراين مي‌توان گفت كه افزايش نرخ سكه در بازار امروز و همچنين معاملات آتي ارز، به دليل تقويت نرخ دلار است كه در چند ماه اخير تمام بازارها را با خود درگير كرده‌است.

او افزود: حجم بالاي نقدينگي موجود در كشور، باعث احياي تقاضاي پنهان سوداگري در بازارهاي دلالي ارز و طلا و هر بازاري كه امكان ايجاد حباب در آن وجود دارد، شده‌است. بنابراين اگر دولت به سرعت اين مشكلات را حل نكند، احتمال بازگشت تورم دور از ذهن نبوده و به حدود 14 تا 15 درصد خواهد رسيد. اين فرضيه زماني تقويت مي‌شود كه شاهد افزايش عملي نرخ سود سپرده در سيستم بانكي هم هستيم . در حالي كه در بخش واقعي اقتصاد، سودي ساخته نشده‌است كه سيستم بانكي وعده پرداخت آن را مي‌دهد. بنابراين تنها راه موجود اين است كه سيستم بانكي حجم نقدينگي موجود را به سمت بخش مولد اقتصاد سوق دهد و دولت مانع از رشد فعاليت‌ هاي دلالي و واسطه‌گري شود.

آرگون خاطرنشان كرد كه رسيدن به تورم 15 رقمي در صورتي است كه تنها همين شرايط ادامه دار شود. اگر در حوزه سياست خارجي نيز اتفاقات ناخوشايند رخ دهد و آمريكا از برجام خارج شود، تورم بيش از اين رشد خواهد ‌داشت.

*منبع: روزنامه ابتكار؛ 1397،1،19
**گروه اطلاع رساني**9117**9131