امیر قطر به عربستان  می رود

دوحه – ایرنا – پایگاه اطلاع رسانی روزنامه الرای كویت روز شنبه اعلام كرد كه «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر در بیست و نهمین اجلاس سران اتحادیه عرب كه در عربستان برگزار می شود، شركت خواهد كرد.

این روزنامه كویتی به نقل از «منابع مطلع دیپلماتیك» نوشت ؛ امیر قطر ریاست هیات كشورش را در این نشست برعهده خواهد گرفت .
این نشست اولین گردهمایی سران عرب پس از بروز تنش در روابط قطر با امارات ، عربستان ، بحرین و مصر در 10 ماه پیش است.
عربستان ، امارات ، بحرین و مصر 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 96) با متهم كردن قطر به حمایت از تروریسم روابط خود با این كشور را قطع كردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی با قطر را هم بستند.
این كشورها 13 شرط برای از سرگیری روابط با قطر اعلام كردند كه دوحه تاكنون به هیچ یك از این شروط عمل نكرده و اعلام كرده است كه تحریم كنندگان هیچ سند قابل قبولی برای تایید ادعای خود ندارند.
«لولو راشد» سخنگوی وزارت امور خارجه قطر روز شنبه اعلام كرد ؛ «احمد ابوالغیط» دبیركل اتحادیه عرب شخصا قطر را به این نشست دعوت كرده است اما تاكنون در مورد سطح مشاركت در این نشست تصمیم گرفته نشده است.
وی همچنین گفت كه پرونده تحریم ها علیه قطر در این نشست مورد بحث و بررسی قرار نخواهد گرفت.
«شیخ محمد بن عبدالرحمن ال ثانی» معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر پیشتر اعلام كرده بود كه این كشور در نشست سران اتحادیه عرب - صرفنظر از مكان برگزاری نشست –شركت خواهد كرد.
او بدون نام بردن از عربستان ،افزود ؛ اگر دولتی كه این نشست را برگزار می كند از تحریم كنندگان قطر باشد ، می بایست مقدمات شركت ما را فراهم كند.
پیشتر قرار بود بعد از عذرخواهی امارات ، نشست سران اتحادیه عرب در ماه مارس 2018 برگزار شود اما ریاض اعلام كرد به دلیل همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری مصر این نشست 15 آوریل جاری (26 فروردین 97 ) در منطقه شرقیه برگزار می شود.
سران شورای همكاری خلیج فارس قرار بود بهار امسال در كمپ دیوید گرد هم آیند تا در یك نشست مشترك با دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا اختلافات خود را حل و فصل كنند اما دولت آمریكا اعلام كرد به دلیل انتخاب نشدن وزیر خارجه این كشور ، نشست مذكور به اواخر سپتامبر(اواخر مهرماه اینده) موكول شده است.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا طی چند روز گذشته در تماس با پادشاه عربستان و امیر قطر خواستار حل و فصل اختلافات طی ماه جاری (آوریل ) شد.
خاورم**1508**1859