برگزاری آزمون بدون كلاسهای حضوری در دانشگاه تخلف است

تهران- ایرنا- وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: تنها دانشگاه پیام نور مجاز به برگزاری غیرحضوری كلاسهای درس است و مراكز علمی كه اقدام به گرفتن امتحانات بدون برگزاری كلاس برای دانشجویان كنند، مرتكب خلاف شده اند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، منصور غلامی روز شنبه در حاشیه برگزاری نشست هم اندیشی با استادان برجسته دانشگاهها و صاحبان اندیشه در جمع خبرنگاران افزود: حركت هایی در سطح دانشگاه ها برای تحقق شعار سال آغاز شده و انتظار این است كه بخش تولید و صنعت به طرف دانشگاه ها هدایت شود.
وی تلاش در جهت تحقق شعار سال و حمایت از تولیدات داخلی را یك وظیفه ملی دانست و اظهار كرد: دانشگاه ها و مراكز پژوهشی در این زمینه باید سهم خود را ایفا كنند و تحقق این شعار زمینه سازی متعددی را لازم دارد كه باید انجام داد.
غلامی گفت: واحدهای تحقیق و توسعه مراكز تولیدی در این زمینه باید تقویت شود و در دانشگاه ها آمادگی داریم كه به این مراكز تولیدی كمك كنیم.
وزیر علوم بیان كرد: حمایت های قانونی باید برای تحقق این شعار صورت گیرد و توسط دولت، زمینه های حقوقی، مصوبات قانونی، تسهیلات مالی برای تحقق این شعار فراهم شود.
وی افزود: یكی از مهمترین شاخص ها، كیفی سازی محصولات داخلی است كه موفقیت به دنبال خواهد داشت و نكته دیگر ایجاد زمینه برای صادرات كالاهای داخلی است كه باید بازار جهانی را شناخته و در این راستا حركت كرد و دانشگاه می تواند در این رابطه كمك كند.
غلامی تاكید كرد: بخش اصلی در تحقق این شعار، حمایت مردم است كه باید به این حركت ملی پاسخ مثبت داد و از تولیدات داخلی حمایت كرد.
وزیر علوم در خصوص اینكه برخی از موسسات آموزشی بدون اینكه كلاس برگزار كنند فقط از دانشجویان بعد از ثبت نام در موعد امتحانات آزمون می گیرند، گفت: تنها دانشگاه غیرحضوری ما در آموزش عالی كشور، دانشگاه پیام نور است و به غیر از آن هیچ زیرنظامی نداریم كه بدون حضور در كلاس آزمون برگزار كند و این تخلف است.
وی تصریح كرد: در این زمینه، مواردی گزارش شده بود كه توسط بخش نظارت و ارزیابی با آنها برخورد شده و اگر مورد جدیدی باشد با آن نیز برخورد می شود.
وزیر علوم درباره بودجه سال 97 مراكز آموزش عالی گفت: با تلاش هایی كه در اواخر سال گذشته صورت گرفت، در حوزه پارك های علم و فناوری كه محل عملیاتی شدن نتایج تحقیقات هستند و به شكل گیری شركت ها و استارت آپ ها منجر می شوند، توفیقات خوبی داشتیم و با حمایت نمایندگان رشد 50 درصدی بودجه را داشتیم و در بودجه پژوهشگاه ها و پژوهشكده ها نیز رشد 30 درصدی را شاهد هستیم.
فراهنگ: 1417**1055