۱۸ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۱۷
کد خبر: 82879331
۰ نفر
كارت بازرگانی چه كاربرد‌هایی دارد؟

تهران-ایرنا- تابناك در یادداشتی آورده است:تقریباً هر اقدامی در چهارچوب قوانین كشور، به یك مجوز از سوی مقامات یا سازمان‌های مربوط نیاز دارد. دقیقا مثل رانندگی كردن كه با داشتن گواهینامه رسمی از اداره راهنمایی و رانندگی، قانونی است و بدون آن، غیرقانونی و تخلف محسوب می‌شود.

بر اساس قوانین گمركی كشور، كارت بازرگانی مجوزی است كه دارنده آن، اعم از شخص حقیقی و حقوقی، می‌تواند با داشتن آن، اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات كالا كند.

به گزارش «تابناك»؛ تقریباً هر اقدامی در چهارچوب قوانین كشور، به یك مجوز از سوی مقامات یا سازمان‌های مربوط نیاز دارد. دقیقا مثل رانندگی كردن كه با داشتن گواهینامه رسمی از اداره راهنمایی و رانندگی، قانونی است و بدون آن، غیرقانونی و تخلف محسوب می‌شود. برای بعضی تجارت‌ها هم به چنین گواهینامه‌ای نیاز داریم كه به آن «كارت بازرگانی» گفته می‌شود.

بر اساس قوانین گمركی كشور، كارت بازرگانی مجوزی است كه دارنده آن، اعم از شخص حقیقی و حقوقی، می‌تواند با داشتن آن، اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات كالا كند. این تجارت از ثبت سفارش و ترخیص كالا تا واردات از مناطق آزاد، حق‌العمل كاری در گمرك و صادرات كالا‌های مجاز را در بر‌می‌گیرد.

اما كارت بازرگانی به چه كار‌هایی می‌آید و چه كاربرد‌هایی دارد؟ بر اساس قوانین و آیین‌نامه‌های مربوط، داشتن كارت بازرگانی برای كار‌هایی از قبیل ثبت سفارش و ترخیص كالا، واردات از مناطق آزاد، مبادرت به حق‌العمل كاری در گمرك؛ صادرات هر نوع كالا‌های مجاز و موارد معافیت از داشتن كارت بازرگانی ضروری است.

به گزارش میزان، علاوه بر كار‌هایی كه برای انجام دادن آنها داشتن كارت بازرگانی ضرورت دارد، قانونگذار مواردی را نیز بر شمرده كه برای انجام دادن آنها نیازی به داشتن این كارت نیست. در واقع، بر اساس قانون، موارد معافیت از داشتن این كارت عبارت از شركت تعاونی مرزنشینان؛ ملوانان ایرانی شاغل در شناور‌هایی كه در بین سواحل ایران و سایر كشور‌ها در تردد هستند؛ پیله‌وران و كارگران ایرانی شاغل در خارج از كشور در صورت داشتن كارنامه شغلی از وزارت كار است.

ماده ۱۰ «آیین نامه مقررات صادرات و واردات» مصوب سال ۱۳۷۳ مقرر كرده است كه اشخاص حقیقی ایرانی برای گرفتن كارت بازرگانی باید حداقل ۲۳ سال تمام سن داشته باشند همچنین داشتن كارت پایان خدمت یا معافیت از نظام وظیفه برای مردان ضروری است. داشتن ۳ سال سابقه فعالیت‌های تجاری یا تولیدی هم لازم است البته این سابقه باید به تایید ۲ نفر از دارندگان كارت بازرگانی برسد یا اینكه فرد مجوز تولیدی داشته باشد كه یكی از وزارتخانه‌های مرتبط صادر كرده باشد. داشتن محل كسب (متناسب با رشته فعالیت)، ثبت شركت اعم از ملكی یا استیجاری، دارا بودن دفاتر قانونی با ارایه اظهارنامه‌های ثبتی و نیز حساب جاری معتبر نزد یكی از بانك‌های عامل كشور از دیگر شرایطی است كه اشخاص حقیقی برای دریافت كارت بازرگانی باید داشته باشند.

نداشتن اشتغال تمام وقت و همچنین رابطه استخدامی با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و قوای سه‌گانه همچنین عدم ورشكستگی به تقصیر و تقلب و نداشتن محكومیت كیفری از دیگر شرایط لازم برای این كار است. در ضمن، هر شخص، اعم از حقوقی و حقیقی نمی‌تواند بیش از یك كارت بازرگانی داشته باشد.

اشخاص حقیقی غیرایرانی نیز برای گرفتن كارت بازرگانی در كشور ما باید همه این شرایط را داشته باشند، مگر كارت پایان خدمت یا معافیت از نظام وظیفه البته داشتن پروانه كار و اقامت معتبر نیز برای این افراد لازم است.

وقتی كارت باطل می‌شود

كارت بازرگانی، بنا به درخواست متقاضی آن، بین یك تا ۵ سال اعتبار دارد البته وزارت صنعت، معدن و تجارت باید این موضوع را تایید كند. علاوه بر این موضوع، برای ابطال كارت ۲ حالت ابطال اختیاری یا همان انصراف و ابطال اجباری وجود دارد.

ماده ۱۰ «آیین‌نامه مقررات صادرات و واردات» مصوب سال ۱۳۷۳ مقرر كرده است كه اشخاص حقیقی ایرانی برای گرفتن كارت بازرگانی باید حداقل ۲۳ سال تمام سن داشته باشند همچنین داشتن كارت پایان خدمت یا معافیت از نظام وظیفه برای مردان ضروری است. داشتن ۳ سال سابقه فعالیت‌های تجاری یا تولیدی هم لازم است. در حالت نخست، شخصی حقیقی یا حقوقی صاحب كارت می‌تواند به اتاق‌های بازرگانی و تعاون اداره‌كل مقررات صادرات و واردات یا سازمان‌های بازرگانی استان‌ها مراجعه كند و با ارایه مدارك لازم، انصراف خود از داشتن كارت بازرگانی را اعلام كند اما داستان ابطال اجباری متفاوت است. اگر بعد از صدور كارت بازرگانی مشخص شود كه دارنده كارت بعضی از شرایط دریافت كارت را نداشته یا بعد از صدور كارت، بعضی از شرایط لازم را از دست داده است، وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند كارت او را باطل كند و این موضوع را به اتاق بازرگانی و صنایع ایران یا اتاق تعاون اطلاع دهد. همچنین افرادی كه مرتكب قاچاق شوند، طبق ماده ۳۰ قانون امور گمركی ایران، اگر دارای كارت بازرگانی باشند، در صورت محكومیت، علاوه بر مجازات‌های مربوط، از عضویت اتاق بازرگانی شعب آن در شهرستان به صورت موقت یا دایم محكوم می‌شوند و كارت بازرگانی آنها نیز باطل خواهد شد.

مدارك مورد نیاز برای تشكیل پرونده اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی برای تشكیل پرونده با هدف دریافت كارت بازرگانی باید مداركی شامل درخواست صدور كارت بازرگانی، تصویر مدرك تحصیلی (حداقل دیپلم)، تصویر كارت ملی، تكمیل یك برگ فرم عضویت اتاق (فارسی و انگلیسی)، تعهدنامه عضویت در اتاق بازرگانی، تكمیل ۲ برگ فرم مشخصات بازرگانی، اصل و تصویر فرم بانك مبنی بر حسن اعتبار بانكی، تكمیل فرم مشخصات فردی و اعلام معرف‌ها و تصویر كارت بازرگانی به انضمام نامه كتبی از معرف‌ها مبنی بر تأیید سابقه تجاری بیش از ۳ سال (دارندگان مدارك دانشگاهی و دارندگان مجوز تولید از یكی از وزارتخانه‌های تولیدی نیاز به معرف ندارند)، اصل و تصویر فرم تعهدنامه دریافت كارت بازرگانی و تصدیق امضای متقاضی از سوی دفاتر اسناد رسمی؛ دو برگ اصل اظهارنامه ثبت‌نام در دفاتر بازرگانی كه به گواهی اداره ثبت شركت‌ها رسیده باشد، اصل و تصویر گواهی پلمب دفاتر از اداره ثبت شركت‌ها، اصل و تصویر گواهی عدم سوءپیشینه، ۵ قطعه عكس ۴×۳، تصویر از تمامی صفحات شناسنامه متقاضی و رویت اصل آن (۲ سری)؛ تصویر كارت پایان خدمت و معافیت از خدمت سربازی برای آقایان و رویت اصل آن، تصویر از تمامی صفحات سند مالكیت شش‌دانگ یا ارایه اجاره‌نامه محضری محل كار و اصل و تصویر فیش‌های واریزی مربوط تهیه كنند.

مدارك اشخاص حقوقی

اشخاص حقوقی نیز برای تشكیل پرونده صدور كارت بازرگانی و عضویت در اتاق بازرگانی باید مداركی شامل تكمیل سه برگ فرم عضویت اتاق و تعهدنامه عضویت در اتاق، تكمیل پنج برگ فرم مشخصات بازرگانی، اصل و تصویر فرم بانكی مبنی بر حسن اعتبار بانكی؛ تصویر مدرك تحصیلی (حداقل دیپلم)، تصویر كارت ملی، اصل و تصویر فرم تعهدنامه دریافت كارت بازرگانی و تصدیق امضای منقاضی از سوی دفاتر اسناد رسمی، اصل اظهارنامه ثبت‌نام در دفاتر بازرگانی كه به تایید اداره ثبت رسیده باشد، اصل و تصویر گواهی پلمب دفاتر از اداره ثبت شركت‌ها؛ اصل و تصویر گواهی عدم سوءپیشینه؛ چهار قطعه عكس ۴*۶، تصویر تمامی صفحات شناسنامه (سن متقاضی حداقل ۱۸ سال تمام) و رؤیت اصل، تصویر كارت پایان خدمت یا تصویر معافیت از خدمت سربازی برای آقایان و رؤیت اصل آن و كپی از تمامی صفحات سند مالكیت شش‌دانگ یا ارایه اجاره‌نامه مخصوص محل كار فراهم كنند.

تابناك/18فروردین 96
اول*1566