۱۸ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۱۵
کد خبر: 82879249
۰ نفر
نقش حمایت از تولید ملی در كاهش فقر

تهران- ایرنا- مصرف كالای ایرانی به ‌عنوان گامی مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی زمینه ساز اشتغال پایدار، رونق چرخه تولید، تداوم اقتصاد پویا و ماندگار است. به گفته كارشناسان اقتصادی، حمایت از تولیدات داخلی سه ویژگی بارز جلوگیری از خروج ارز، رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال را به همراه دارد.

روزنامه روزان در یادداشتی به قلم هیوا رحیمی فعال اجتماعی آورده است: سال 1396 با تمام فراز و نشیب‌هایی كه داشت گذشت و رهبر انقلاب سال 1397 را مزین كردند به نام سال «حمایت از كالای ایرانی» و این امر نیكو را می‌توان نگرشی شایسته دانست در راستای رفع مشكلات اقتصادی داخلی و اتكا بر نیروی بومی به نحوی كه چرخه اقتصادی كشور را در اقدامی مشترك (دولت و ملت) بچرخانند و از چرخش این چرخه اقتصادی، بسیاری اتفاق شایسته رُخ خواهد داد از جمله كاهش بیكاری، فقر و....

همچنین برای رفع ركود موجود، نیازمند حمایت از كالاهای ایرانی هستیم تا با نگاه به توانمندی‌ها و پتانسیل‌های داخلی؛ تبعات تحریم‌های اقتصادی دشمنان كارایی برای اقتصادمان نداشته باشد كه این مهم بسیار مورد تاكید رهبر معظم انقلاب است. علاوه بر فرهنگ‌سازی در زمینه خرید كالای ایرانی برای رونق این بخش ضروری است تولید كنندگان با افزایش كیفیت خود زمینه ساز گرایش بیشتر افراد به این بخش شوند.
«رهبر انقلاب تاكید دارند كه كالاهای داخلی را تبلیغ كنیم؛ نه اینكه به كالای خارجی نیاز نداشته باشیم، ولی وقتی كالای داخلی داریم و كالای مشابه هم از خارج بیاید قطعا باید كالای داخلی خودمان را رونق دهیم و تبلیغ كنیم و همه شهروندان باید این نوع نگاه را نسبت به كالای داخل كشور داشته باشند.»

حمایت از تولید ملی می‌تواند راهكاری باشد كه مسئولین امر به دنبال آن هستند به این معنی كه گام برداشتن در راستای شعار سال1397 موجب می‌شود كه آمار بیكاری، فقر و... كاهش یافته و امور اشتغال‌زایی خانواده‌ها صورت خواهد گرفت. شایسته است كه مسئولان، هنرمندان و اصحاب قلم و رسانه با توجه به تاكید رهبر انقلاب بر مصرف كالاهای داخلی مبلغ و مروج این نوع كالاها در جامعه باشند تا فرهنگ عمومی به این سمت سوق پیدا كند.تاكید برمصرف كالای داخلی‌، فقط توصیه ای برای مصرف‌كنندگان نیست‌، بلكه تولید ‌كننده هم باید با ارائه كیفیت برتر و قیمت پایین‌تر‌، اجازه ندهد كه مشتریان به كالای خارجی تمایل پیدا كنند و از سوی دیگر همه دستگاه‌های اجرایی و تصمیم گیر باید از تولید داخلی حمایت جدی كنند.

باید از كالای ایرانی به‌طور بی‌شائبه حمایت كنیم چرا كه حمایت از تولیدات داخلی پاسداری از اقتصاد ملی و تدوام راه شهیدان است .همه باید بدانند با مبارزه با قاچاق و مصرف بی رویه كالاهای خارجی و مقابله صحیح با بحران بیكاری، مصرف كالای داخلی است كه اشتغال فرزندانمان و بیكاران جامعه را تضمین و از گسترش فقر‌، خشونت و نا هنجاری كه موجب كاهش سرمایه اجتماعی در جامعه می شود جلوگیری می كند.

*منبع: روزنامه روزان؛ 1397،1،18
**گروه اطلاع رسانی**9117**9131

سرخط اخبار پژوهش