۱۷ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۴۰
کد خبر: 82878756
۰ نفر
هند 14جرثقیل سنگین در بندرچابهار مستقر می كند

دهلی نو-ایرنا- شركت بین المللی بنادر هند كه در طرح توسعه بندر چابهار ایران همكاری دارد، اعلام كرد برای تهیه 14 دستگاه جرثقیل سنگین به ارزش 18 میلیون دلار به منظور استفاده در فاز اول این بندر اقدام كرده است.

به گزارش روز جمعه ایرنا، پایگاه خبری 'هندوبیزنیس لاین' نوشت: آرون كومار گوپتا مدیر اجرایی شركت بین المللی بنادر هند اظهار كرد ساخت این تعداد جرثقیل را به یك شركت فنلاندی سفارش داده است چون ارزان ترین قیمت را پیشنهاد كرد.
شركت بین المللی بنادر هند در سال 2015 توسط دولت هند برای توسعه بنادر در خارج از این كشور ایجاد شده است.
این شركت در ماه مه سال 2016 برای تجهیز و اداره ترمینال های چند جانبه و كانتینری اسكله چند منظوره شهید بهشتی در فاز اول بندر چابهار ایران با شركت آریا بندر ایران قرارداد امضا كرد. بر اساس این قرارداد این شركت با سرمایه گذاری معادل 85.21 میلیون دلار و درآمد سالانه 22.95 میلیون دلار، اداره اسكله شهید بهشتی را به مدت 10 سال بر عهده خواهد داشت.
شركت بین المللی بنادر هند پیش از این با شركت صنایع سنگین چینی به نام شانگهای ژنوا، یك قرارداد 29.8 میلیون دلاری برای خرید 4 جرثقیل ریلی جهت استفاده در بندر چابهار امضا كرده بود.
گوپتا گفت: این تجهیزات برای فعالیت ما در بندر چابهار بسیار ضروری است. بنابراین خرید تجهیزاتی را كه تحویل آنها به بیشترین زمان احتیاج دارد، در اولویت برنامه های توسعه این فاز قرار دادیم.
جرثقیل های ریلی ظرف 16 تا 18 ماه تحویل داده خواهند شد درحالی كه جرثقیل های لاستیكی در طول 12 تا 14 ماه آینده آماده خواهند شد.
شركت بین المللی بنادر هند همچنین چندین مناقصه برای خرید دو دستگاه جرثقیل سیار مخصوص بنادر (MHC)با ظرفیت 140 تن، چهار جرثقیل سیار با ظرفیت هركدام 100 تن و 32 یدك كش تراكتور را آغاز كرده است.
طرح توسعه بندر چابهار یك موفقیت در روابط هند و ایران است و پس از عملیاتی شدن آن، تحولات زیادی پیرامون این بندر اتفاق افتاده و ترافیك باری از بندر كراچی پاكستان به چابهار منتقل خواهد شد.
بندر چابهار هزینه های حمل و نقل و زمان برای صادرات كالاهای هند را تا یك سوم كاهش می دهد. این بندر همچنین تجارت میان هند، افغانستان و ایران را با توجه به مخالفت های پاكستان برای استفاده از خاك این كشور، افزایش خواهد داد.
بندر چابهار كه در استان سیستان و بلوچستان واقع در سواحل جنوبی ایران قرار دارد، تنها بندر اقیانوسی كشور است كه راه دسترسی هند به چهار شهر را در افغانستان نی فراهم خواهد كرد.
هند برای توسعه بندر چابهار ایران 500 میلیون دلار سرمایه گذاری كرده است. فاز اول این بندر در ماه دسامبر سال گذشته با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و نمایندگانی از هند و سایر كشور های منطقه گشایش یافت. ایران و افغانستان نیز در حال ایجاد یك كریدور حمل و نقل بین المللی هستند و تا كنون دو محموله گندم هند از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال شده است.
آساق**267**1424**1572

سرخط اخبار جهان