۱۷ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۲۹
کد خبر: 82878691
۰ نفر
رشد مغز در همه سنین ادامه دارد

تهران- ایرنا- جدیدترین نتایج تحقیقات محققان آمریكایی نشان می دهد كه رشد مغز در همه سنین از طفولیت تا پیری ادامه دارد و هرگز متوقف نمی شود و این كشف می تواند به درمان بیماری های دژنراتیو (وخیم تر شونده) كمك كند.

به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا به نقل از روزنامه تلگراف، پیش از این محققان معتقد بودند كه مغز بعد از دوران كودكی سلول جدیدی تولید نمی كند و به این دلیل است كه فراگیری مهارت های جدید و یك زبان خارجی برای بزرگسالان بسیار دشوارتر است.
اما اكنون نتایج یك مطالعه جدید محققان دانشگاه كلمبیا در آمریكا، نشان می دهد كه سلول های جدید مغزی در حقیقت در همه زمان حتی در سالخوردگی نیز تشكیل می شوند.
نتایج این مطالعه همچنین نشان می دهد كه مشكلات مرتبط با توانایی ذهنی و حافظه ای كه با افزایش سن به وجود می آیند، به كاهش تعداد نورون ها ربطی ندارند، بلكه به ناتوانی سلول ها در برقراری ارتباط مناسب با یكدیگر ارتباط دارند.
«مورا بولدیرینی» استادیار نورولوژی دانشگاه كلمبیا، گفت: ما متوجه شدیم كه افراد سالخورده همانند افراد جوانتر، از توانایی مشابه ای برای ساخت هزاران نورون های جدید هیپوكامپ از سلول های نیایاخته یا پروژنیتور برخوردارند.
وی افزود: ما همچنین متوجه شدیم كه در همه سنین حجم های برابری از هیپوكامپ در یك ساختار مغزی برای عاطفه و شناخت استفاده می شود.
این محقق اظهار داشت، با این وجود متوجه شدیم كه افراد مسن تر عروق زایی كمتری داشتند و احتمالا توانایی نورون های جدید این افراد برای برقراری ارتباطات كمتر است.
این موفقیت می تواند به محققان در شناخت بهتر دلایل ابتلا به زوال عقل و چگونگی پیشگیری از ابتلا به آن كمك كند.
این تحقیق در مجله Cell Stem Cell منتشر شده است.
علمی**2038**1368