۱۷ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۱۱
کد خبر: 82878685
۰ نفر
فرش ورامین با نقش میناخانی به ثبت جهانی رسید

تهران-ایرنا - شهرستان ورامین از جمله مناطق مهم كشور است كه علاوه بر تولید محصولات كشاورزی ، از شهرتی جهانی در تولید فرش دستباف برخوردار است ، فرشی كه به واسطه نقش میناخانی كه به ثبت جهانی رسیده ، در بسیاری از كشورهای جهان خریدار دارد.

به گزراش روز جمعه ایرنا ، در ورامین قالیبافی همواره در كنار كشاورزی مد نظر بوده ولی به دلیل اینكه دراین منطقه شغل اصلی مردم كشاورزی است قالیبافی به عنوان فعالیت جنبی برای كسب درآمد بیشتر دركنار سایر شغل ها دنبال شده است.
شهرستان ورامین به علت قرارگیری بر سر راه مهاجران و كوچ نشینان، اقوام مختلف جمعیت را در خود جای داده است، اقوام مختلف كرد، لر، ترك و عرب در ورامین ساكنند، مهاجران كرد و لر در شمال ورامین ، عربها در جنوب و تركها در شرق و غرب آن سكونت دارند و تقریبا اغلب این اقوام به كار بافندگی مشغولند.
فرشهای ورامین را می توان به 2 گروه تقسیم كرد، یكی فرشهای ایلاتی كه خود ورامینی ها آن را زمین بافت می نامند و دیگری فرشهای سفارشی كه اغلب به سفارش مردم تهران بافته می شد كه در اینگونه فرشها همه نوع نقشه شهری یافت می شود.
اقوام ساكن در ورامین هر كدام روشهای بافت مخصوص خود را دارند و هر كدام از این اقوام توشه ای از سرزمین اجدادی خود به ورامین آورده اند.
در بیشتر فرشهای ورامین نقش تكرار یك نگاره است كه یا همه متن را پوشانده و یا در وسط در اندازه های بزرگتر تكرار شده، بندرت به تك ترنج توجه شده و اغلب از نگاره هایی چون میناخانی یا انواع ستاره های هندسی استفاده شده است .
در طرح میناخانی كه به ثبت آثار معنوی جهانی رسیده است ، گل كوچك چند پری كه در اطراف آن چهار عدد گل سفید كه یادآورگل نرگس است قرار دارد و نقش های مختلف روی این قالیها توسط یك حركت زیبا و هم نوای شاخه های نازك به همدیگر متصل شده اند.
این نقشها روی زمینه آبی رنگ قالی كه معمولا عاری از لچك و ترنج می باشند ،خود را برجسته می نمایند كه این نقش ها به نوعی حالت یك شبكه گل آذین را تشكیل می دهند.
در تركیب رنگ قالی ورامینی از رنگ های سرمه ای و آبی استفاده زیادی شده است قرمز و نارنجی و سبز و قهوه ای و بادمجانی هم مقدار متعادلی كار شده ،حال آنكه به رنگ زرد توجه كمتری گردیده و بجز لرها ، بقیه اقوام از زرد ، حداقل استفاده را كرده اند.
رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان ورامین در رابطه با تولید فرش و صادرات آن به سایر كشورها به خبرنگار ایرنا گفت : فرش ورامین از طرح ها و نقش های مختلف نظیر مینا خانی ، شاه عباسی ، پاشتری ، طرح حوضی ، طرح ظل السلطان جدید و قدیم ، طرح لچك ترنج و طرح قلم مشكی برخوردار است كه از این میان ، طرح میناخانی به دلیل قدمت ، منحصر به فرد بودن و آمیختگی با فرهنگ كهن دشت ورامین ، به عنوان اثری فرهنگی ثبت جهانی شد.
حسن میرزایی گفت : ثبت جهانی فرش دستباف ورامین در قالب ثبت نشانه های جغرافیایی با معاهدات بین المللی در سازمان جهانی مالكیت فكری WIPO و با همت و پیگیری های اداره فرش سازمان صنعت ، معدن وتجارت استان تهران و همراهی و همكاری مركز ملی فرش ایران ، اداره كل حمایت از مالكیت صنعتی كشور صورت گرفت كه این امر می تواند در توسعه صادرات این محصول نقش به سزایی دارد.
میرزایی تصریح كرد: ورامین یكی خاستگاه های هنرفرش بافی در كشور محسوب می شود كه از سالیان دور توانسته علاقمندان بی شماری از سراسر جهان به خود جلب كند و برگزاری چندین نمایشگاه فرش كه با همت اتحادیه های فرش دستباف و فرش و موكت و شركت تعاونی فرش شهید بهشتی برگزار گردیده بااستقبال بسیار خوب علاقمندان به فرش دستباف همراه شده است.
رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت ورامین گفت : قالیبافی در منطقه ورامین پیشینه ای دیرینه دارد و دستبافته های فرش ورامین با قدمت زیادی شامل انواع قالی و گلیم به كشورهایی نظیر آمریكا ، فرانسه ، ایتالیا و آلمان صادر می گردد.
وی اظهار داشت : با همت هنرمندان شهرستان ، سالانه بیش از یك هزار متر مربع فرش دستبافت در ورامین تولید می شود كه در صورت توجه به آن می توان زمینه توسعه فعالیت و نیز صادرات آن را فراهم كرد .
وی بیان كرد: كیفیت بالای تولید فرش دستبافت در ورامین باعث شد تا این صنعت ، در پنجمین جشنواره فرش برتر در بیست و چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی فرش دستباف تهران كه با حضور یكصد شركت كننده برگزار شد ، رتبه نخست را كسب كند.
رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت ورامین اظهار داشت : متأسفانه در طول سال های اخیر ، توجه مناسبی به صنعت فرش شهرستان صورت نگرفته و این امر از میزان صادرات آن به دیگر كشورها كاسته است به طوری كه هم اكنون بیشتر فرش های تولیدی در ورامین به مصرف داخلی می رسد.
میرزایی تصریح كرد: صنعت فرش نه تنها در ایجاد اشتغال كه در توسعه اقتصاد منطقه نیز نقش به سزایی ایفا می كند و تلاش داریم تا با حمایت از تولید كنندگان عرصه فرش ، به رشد اقتصادی منطقه كمك كنیم.
تهرام/7254 / 1539