۱۷ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۹:۱۹
کد خبر: 82878669
۰ نفر
كشف 10 هزار سیاه چاله در مركز كهكشان راه شیری

تهران-ایرنا- محققان آمریكایی موفق به كشف هزاران سیاه چاله در مركز كهكشان راه شیری شدند.

به گزارش روزجمعه گروه علمی ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، محققان دانشگاه كلمبیا آمریكا در جریان یك مطالعه جدید متوجه شدند كه حدود 10 هزار سیاه چاله در كهكشان راه شیری پنهان شده اند كه پیش از این قادر به مشاهده آنها نبوده اند.
محققان مدت هاست كه حدس زده اند ممكن است گروهی از سیاه چاله های كوچكتر اطراف یك كلان سیاه چاله در مركز راه شیری وجود داشته باشد. اما مشاهده آنها از لحاظ ماهیتی دشوار بوده و بر این اساس این تئوری ثابت نشده است.
اكنون محققان موفق شده اند كه رده هایی از اشعه ایكس ارسال شده از سیاه چاله های كوچكتر را كشف كنند.
محققان در این مطالعه اشعه های ایكس منتشره از یك زیرگروه سیاه چاله های كم جرم را جستجو می كردند كه یك ستاره گذرا را حیطه جاذبه ای خود قرار داده اند و یك سیاه چاله دوتایی را تشكیل می دهند.
این جستجو به كشف شواهدی از وجود 300 تا 500 سیاه چاله دوتایی منجر شد كه از آن می توان نتیجه گرفت كه حدود 10 هزار سیاه چاله جدا اشده در مركز كهكشان راه شیری وجود دارد.
چاك هیلی مدیر آزمایشگاه اخترفیزیك دانشگاه كلمبیا در آمریكا و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: این یافته ها یك نظریه بزرگ را تایید می كند و پیامدهای بسیاری دارد.
وی افزود: تمام اطلاعات مورد نیاز محققان اختر فیزیك در مركز كهكشان راه شیری قرار دارد.
جرم سیاه چاله كلانی كه در مركز راه شیری وجود دارد و به Sagittarius A معروف است حدود چهار میلیون برابر جرم خورشید است و 26 هزار سال نوری از زمین فاصله دارد.
علمی**2038*1724*