۱۶ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۴۱
کد خبر: 82878399
۰ نفر
همدان رتبه اول مشاركت اقتصادی كشور را كسب كرد

همدان- ایرنا- استاندار همدان گفت: براساس اعلام وزارت كشور این استان با افزایش 3.5 رتبه صعود، رتبه نخست مشاركت اقتصادی را در میان دیگر استان ها كسب كرده است.

محمدناصر نیكبخت روز پنجشنبه در نخستین جلسه اعضای شورای اداری همدان افزود: همچنین تعهد اشتغال استان در سال گذشته 19 هزار و 980 نفر بود كه این رقم محقق شده است و بر اساس پیش بینی ها تا خرداد ماه این رقم به 30 هزار شغل می رسد.
نیكبخت ادامه داد: اجرای طرح های بزرگی همچون نیروگاه های خورشیدی و سیستم آبیاری تحت فشار از جمله اقدامات قابل توجهی بود كه با كمك بخش خصوصی محقق شده است.
وی ادامه داد: تعهد اشتغال استان در سال 97 نیز 30 هزار شغل است كه با همكاری همه دستگاه ها، بخش خصوصی و بانك ها محقق می شود.
وی با بیان اینكه همدان در مسیر توسعه قرار دارد و زیرساخت های گردشگری و سرمایه گذاری در آن فراهم شده است، ادامه داد: ساخت 12 هتل در استان همدان در دستور كار است كه سه هتل در سال 96 به بهره برداری رسید و برخی نیز در سال جاری به پایان می رسد.

*** برقراری پروار همدان - تهران از 18 فروردین
استاندار همدان ادامه داد: پرواز دو سویه همدان - تهران از 18 فروردین امسال توسط هواپیمای ای.تی.آر كه بعد از توافق برجام توسط شركت هواپیمایی ایران ایر خریداری شده است، برقرار می رود.
وی اظهار كرد: این پرواز به جز روزهای چهارشنبه و جمعه در مابقی روزهای هفته به صورت رفت و برگشت انجام می شود.
نیكبخت یادآوری كرد: مدیران ماموریت های كاری را از طریق این پرواز انجام دهند تا پرواز همدان - تهران ثابت شود.
وی با بیان اینكه قیمت بلیط این پرواز فقط 800 هزار ریال است، ادامه داد: مدیران برای 2 روز كاری ماموریت به تهران علاوه بر خودرو، راننده نیز به همراه دارند كه هزینه های بالایی را به همراه دارد.

*** گردشگران نوروزی همدان 30 درصد افزایش یافت
استاندار همدان با اشاره به افزایش 30 درصدی گردشگران نوروزی استان، گفت: ستاد اسكان، اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شهرداری همدان در پذیرایی از گردشگران نوروزی عملكرد خوبی داشتند.
نیكبخت افزود: در بازدیدی كه از شهر جهانی سفال لالجین انجام شد متاسفانه چهار مغازه اجناس چینی داشتند كه این امر در شان این شهر نیست و باید هر چه سریعتر این كالاها جمع آوری شود.
وی ادامه داد: این چهار فروشگاه تا 25 فروردین ماه مهلت دارند نسبت به جمع آوری این اجناس اقدام كنند در غیر اینصورت باید پلمب شوند.

*** اعتبارات جاری استان همدان 120 درصد گرفته شد
استاندار همدان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینكه اعتبارات جاری استان همدان برای سال جاری 120 درصد گرفته شد، افزود: همچنین امروز 295 میلیارد ریال اعتبارات نفت و گاز به استان ابلاغ شده است.
استاندار همدان گفت: برگزاری رویداد همدان 2018 فرصت مناسب برای جذب سرمایه گذار به ویژه در بخش گردشگری است.
نیكبخت با بیان اینكه برگزاری جشنواره پویانمایی و 2 رویداد بزرگ گردشگری در سال جاری از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: استان همدان در سال 2018 به عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده است و میزبان وزیران گردشگری 34 كشور آسیایی و بیش از 500 عضو وابسته به سازمان جهانی گردشگری است.
وی اظهار كرد: همدان با 500 سال قدمت پایتخت امپراطوری ایران و به واسطه دارا بودن بیش از یك هزار و 800 اثر تاریخی و گردشگری جایگاه ارزنده ای برای توسعه گردشگری دارد كه باید بیشتر به آن توجه شود.
وی با اشاره به رویداد گردشگری همدان 2018 افزود: همدان به لحاظ برخورداری از تاریخ بلند توانست از این فرصت استفاده كند كه پایتخت گردشگری كشورهای آسیایی و اجلاس گردشگری جهانی را میزبانی كند.
وی با بیان اینكه همدان همچنین میزبان جشنواره پویانمایی كشور در اردیبهشت امسال است، افزود: به تعهد خود در تامین اعتبار این جشنواره پایبند هستیم به شرط آنكه همه شبكه های استانی و جاجم نیز رویداد همدان 2018 را در تبلیغات خود جای دهند.

*** ذیحساب ادارات اجازه تایید فاكتور كالای خارجی ندارند
استاندار همدان همچنین با اشاره به نامگذاری سال 97 از سوی رهبر معظم انقلاب به نام حمایت از كالای ایرانی، افزود: فرهنگ استفاده از كالای ایرانی به درستی باید در جامعه تبیین شود.
نیكبخت ادامه داد: وقتی كالایی در داخل كشور تولید می شود دلیلی بر استفاده از كالای خارجی وجود ندارد.
وی اظهار كرد: توقع نداشته باشیم مردم نیز كالای نامرغوب استفاده كنند بلكه باید واحدهای تولیدی را مجاب به تولید كالاهای باكیفیت كرد.

*** صندوق عشایری همدان رتبه اول كشور را كسب كرد
استاندار همدان ادامه داد: صندوق اجتماعی عشایر و روستائیان استان همدان در سال 96 رتبه اول جذب عشایران را در كشور به خود اختصاص داد.
نیكبخت افزود: این صندوق همچنین رتبه دوم جذب روستاییان را داشته است.
وی یادآوری كرد: سال 96 كشور شرایط سختی را پشت سر گذاشت كه وقوع بلایای طبیعی، زلزله، سقوط هواپیما و غرق شدن كشتی سانچی حوادث ناگواری بود كه عموم مردم را متاثر كرد.
وی با بیان اینكه با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و پشتیبانی مردم و دولت خدمتگزار سال 96 به پایان رسید، افزود: در میان این مشكلات باید به دستاوردها، همت و انسجام مردم نیز اشاره كرد.
نیكبخت با اشاره به زلزله استان های غربی اظهار كرد: در این مصیبت همه مردم، ادارات و سازمان ها خدمات شایسته ای را برای همكاری، همیاری و دستگیری از مردم و كمك به هموطنان و هم نوعان خود ارایه كردند.
وی اظهار كرد: سپاه پاسداران و قرارگاه سردار همدانی خدمات شایسته ای را ارایه كرد كه جای تقدیر دارد و دستگاه های خدمات رسان، بنیاد مسكن و و هلال احمر با تمام قوا حضور یافتند.
استاندار همدان یادآوری كرد: این نشان می دهد كه همه مردم ایران در تمامی صحنه ها همانند روز قدس و راهپیمایی 22 بهمن، حمایت خود را از نظام مقدس جمهوری اسلامی و هموطنان نشان می دهند.
نیكبخت با بیان اینكه در استان همدان سال گذشته خدمات شایسته و كارها خوبی انجام شده است، افزود: این دستاوردها حاصل همبستگی همه مدیران و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است و باید از حمایت و پشتیبانی نمایندگان مردم در خانه ملت قدردانی كرد.
وی اظهار كرد: امروز می توانیم با سربلندی اعلام كنیم كه سال 96 اقدامات بزرگی انجام شد و سرافكنده نیستیم و همه مدیران و شهرداران تلاش كردند تا امروز عملكرد خوبی ارائه شود.

*** استاندار با جدیت رویداد همدان 2018 را پیگیری می كند
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: رویداد گردشگری همدان 2018 فرصتی عالی برای معرفی استان است كه باید از آن برای ایجاد اشتغال پایدار استفاده شود.
امیر خجسته با تاكید بر اینكه همه مدیران باید به برگزاری این رویداد بزرگ گردشگری كمك كنند، افزود: زیرساخت های لازم در این حوزه همچون سیستم حمل و نقل ریلی، هوایی و زمینی در استان برای گردشگران فراهم شده است.
وی با بیان اینكه ورود هر گردشگر، هشت شغل در استان ایجاد می كند، گفت: نیكبخت استاندار همدان برای توسعه گردشگری استان با جدیت وارد شده و كارها را پیگیری می كند.
نماینده مردم همدان و فامنین در خانه ملت اظهار كرد: با وحدتی كه در استان وجود دارد، از رویداد همدان 2018 برای اشتغالزایی جوانان استفاده می كنیم.
خجسته اضافه كرد: باید از حاشیه سازی و تخریب ها دست برداشته شود، چراكه اتحاد و وحدت رمز موفقیت استان است و روز به روز باید این اتحاد بیشتر شود.
نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: اگر بخواهیم شعار سال تحقق پیدا كند وظیفه همه نمایندگان بیان معنی صحیح و اصلی قوانین است.
حسن لطفی افزود: جامعه ای عاری از ظلم و بی‌عدالتی، فقر و تنگدستی، تزویر و ریا جامعه مطلوب است و در جامعه مطلوب حقوق شهروندی، حقوق فردی و حقوق مدنی رعایت می شود و شهروندانی آگاه و تكلیف‌مدار رشد می‌كنند تا بتوان نشاط اجتماعی را حاكم كرد.
وی با بیان اینكه لازمه جامعه مطلوب سه محور بوده و در راس آن عقلانیت قرار دارد، بیان كرد: تاریخ سیاسی كشور نشان داده هرگاه دولت‌ها با تدبیر و عقلانیت جامعه را اداره كرده‌اند به اهداف دست یافته‌ایم.
وی اظهار كرد: اخلاق مداری و قانونمداری 2 ركن مهم جامعه سالم است و انتظار می رود همه با رعایت قانون نسبت به اجرای عدالت اقدام كنند.
نماینده مردم رزن در خانه ملت با بیان اینكه رهبر معظم انقلاب امسال را به نام حمایت از كالای ایرانی نامگذاری كردند و راه را نشان دادند، افزود: موانع متعددی در راه تولید و كالای ایرانی وجود دارد كه باید رفع شود.
وی با اشاره به اینكه یكی از موانع اصلی تولید، وجود دیوان سالاری (بوروكراسی) اداری است كه دامنگیر كشور شده است، بیان كرد: دیگر موانع شامل قانون پیچیده امور مالیاتی، بهره بانكی بالا و واردات بی‌رویه كالاست.

***شعار سال اقدامی هدفمند در جهت توسعه اقتصادی است
نماینده مردم بهار و كبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: شعار سال یك اقدام هدفمند از طرف رهبر معظم انقلاب در جهت توسعه اقتصاد كشور است.
محمدعلی پورمختار با بیان اینكه برای رسیدن به این هدف متعالی همه باید در یك سو گام بردارند تا خرید كالای ایرانی به خوبی نهادینه شود، افزود: شعارهایی كه رهبری در 10 سال گذشته به صورت هدفمند مشخص كردند، حول محور اقتصاد است تا در سال 97 این برنامه ها عملیاتی شود و كالای ایرانی به فروش برسد.
وی با بیان اینكه دستگاه های ذیربط باید پیوست فرهنگی برای فروش این برنامه ها تبیین كنند، افزود: باید اعتماد به كالای ایرانی بازگردد تا مردم نسبت به خرید كالای ایرانی اقدام كنند.
وی تاكید كرد: صدا و سیما و دستگاه های فرهنگی باید در موضوع شعار سال ورود جدی پیدا كرده و تولید كنندگان كالاهای ایرانی با بالا بردن كیفیت، زمینه اعتماد مردم را جلب كنند و همه دستگاه ها برای موضوع حمایت از كالای ایرانی برنامه داشته باشند.
نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: همه ما باید در جهت اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی و استفاده از همه ظرفیت ها تلاش كنیم.
حسن بهرام نیا افزود: علی رغم همه مشكلات و كمبودها، در این استان به صورت جهادی عمل شده و سال 96 همدان در حوزه های مختلف بهتر از بسیاری از استان ها عمل كرده است.
وی با بیان اینكه همه این دستاوردها در سایه وحدت و همدلی اتفاق افتاده است، افزود: با هم نوایی نمایندگان، مدیران و سختكوشی های استاندار، نهاوند برای چهار طرح ملی در بودجه 97 اعتبار گرفت.
7523/2090

سرخط اخبار استان‌ها