۱۶ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۹:۰۶
کد خبر: 82878047
۰ نفر
مواضع اسرائیلی بن سلمان ریاض را منزوی تر می كند

تهران- ایرنا- اظهارات اخیر ولیعهد سعودی در خصوص «حق اسراییلی ها برای داشتن وطن» كه از سوی تحلیلگران به عنوان به رسمیت شناختن تلویحی رژیم صهیونیستی تعبیر شده، خدشه هایی جبران ناپذیر بر چهره ریاض در جهان عرب و اسلام وارد می كند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سازش به جای ستیز با اشغالگران قدس، اعتبار و جایگاه متزلزل مدعیان رهبری جهان اسلام را بیش از پیش تضعیف می كند.
«محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی كه به همراه وزیر خارجه عربستان دو هفته ای می شود به آمریكا سفر كرده است، با اظهارات اخیر خود در خصوص رژیم صهیونیستی، كلكسیون مواضع جنجالی ریاض را كامل كرد.
بن سلمان در گفت و گو با مجله آمریكایی «آتلانتیك» در پاسخ به این پرسش كه «آیا اعتقاد دارید كه مردم یهودیان حق دارند دولت- ملت خود را حداقل در بخش هایی از سرزمین نیاكانشان داشته باشند» جواب داد: من بر این باورم كه هر مردمی، در هر جایی، حق دارند در كشور امن خودشان زندگی كنند. معتقدم كه فلسطینی ها و اسراییلی ها حق دارند سرزمین خودشان را داشته باشند. اما ما باید توافق صلحی داشته باشیم تا ثبات برای هر فردی تضمین شده و روابطی عادی وجود داشته باشد.
وی در پاسخ به این پرسش كه «آیا از نظر مذهبی با موجودیت اسراییل مخالفتی ندارید» گفت: ما نگرانی های مذهبی در مورد سرنوشت قدس و حقوق مردم فلسطینی داریم. هیچ مخالفتی با هیچ یك از مردمان دیگر نداریم.
ولیعهد جوان سعودی رژیم صهیونیستی را در مقایسه با وسعتش، یك اقتصاد بزرگ و رو به رشد ارزیابی كرد كه منافع مشترك زیادی با ریاض دارد.
به گفته ولیعهد عربستان ، حتی در صورت تحقق صلح، منافع بسیاری میان اسراییل و كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس و كشورهایی نظیر مصر و اردن وجود خواهد داشت.
این اظهارات بن سلمان در سرزمین یانكی ها، از سوی بسیاری ناظران به عنوان به رسمیت شناختن تلویحی رژیم صهیونیستی، فرستادن سیگنال هایی برای ارتباط نزدیكتر و دوستانه تر با این رژیم نامشروع و تلاش برای همسوسازی بیشتر مواضع ریاض با آمریكایی ها تعبیر شد.
بن سلمان در جریان سفر دوهفته ای خود به واشنگتن، بی پرواتر و جسورانه تر در اعلام مواضع همسوی كشورش با غرب از خود صراحت نشان داده است؛ این بر خلاف سیاست ورزی اسلاف او است كه به خاطر حفظ موقعیت عربستان در جهان اسلام و جهان عرب به شیوه ای محتاطانه رفتار می كردند و دستكم در اعلان مواضع، خودداری بیشتری از خود نشان می دادند.
بن سلمان كه به لطف كهولت سن و بیماری پدر، زمام امور كشور را در دست گرفته است و در مسیر سیاست ورزی جنجالی، «عادل الجبیر» وزیر خارجه تندروی خود را همراه دارد، در جریان سفر به واشنگتن چنان مواضع سازشگرانه ای در خصوص رژیم صهیونیستی اتخاذ كرده كه كشورهای عرب همسو با خود را هم دچار شگفتی كرده است.
این در حالی است كه اعلام تصمیم رییس جمهوری آمریكا در میانه آذرماه گذشته مبنی بر اجرای مصوبه انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی از تل آویو به بیت المقدس هم با واكنش قابل توجهی و مورد انتظاری از سوی عربستان مواجه نشد. حتی طی ماه های گذشته نشانه های آشكاری از نزدیكی ریاض- تل آویو به ویژه با محوریت ایران ستیزی هم به چشم می خورد. باز شدن حریم هوایی عرستان به روی پروازهایی از یا به مقصد سرزمین های اشغالی در میانه اسفندماه گذشته، یكی از نشانه های بارز و نمادین بهبود روابط ریاض- تل آویو است.
عربستان نه تنها به ادامه شهرك سازی در سرزمین های اشغالی به ویژه در حومه قدس و كرانه باختری كه با چراغ سبز «دونالد ترامپ» از سال گذشته شتاب بیشتری گرفته هم واكنش قابل توجهی نشان نداده، بلكه با ارتباطات پنهانی با رهبران تل آویو و حمایت های تلویحی خود، روند اشغالگری را تسریع كرده است.
سفر بن سلمان به واشنگتن گویا سرسپردگی ولیعهد به آمریكا و رژیم صهیونیستی را كامل كرده است. بر اساس گزارش های منتشره، گویا ولیعهد در واشنگتن با مشاور امنیت ملی تل آویو دیدار و گفت و گو داشته است. عجیب نیست كه در چنین فضایی، ولیعهد، رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسد و نه تنها از منافع مشترك كشور متبوعش، بلكه از منافع مشترك كشورهای حاشیه خلیج فارس با اسراییل سخن بگوید؛ كشورهایی كه مدعی زعامت بر آنها است ولی در سال های اخیر بر اعتبار و جایگاه رهبری اش در جهان عرب و اسلام خدشه ای جدی وارد شده است.
كشورهایی كه برای تحقق آرمان فلسطین و نجات هویت اسلامی هزینه های مادی و معنوی چهار جنگ سنگین با اشغالگران قدس را به جان خریده اند، شاهد رنگ باختن مساله فلسطین به عنوان یكی از مهمترین مسایل هویتی جهان اسلام نزد مدعیان رهبری بر جهان عرب و اسلام هستند.
اگرچه تاكنون ارتباط عربستان با رژیم اشغالگر قدس امری بدیهی و غیر قابل كتمان بود، ولی مواضع اعلامی محتاطانه ریاض، وجهه ظاهری عربستان به عنوان حامی كشورهای اسلامی را حفظ می كرد. اكنون اما اعلان مواضع بی پروای این كشور در قبال تل آیو، حفظ چنین جایگاه ادعایی را با چالش های جدی مواجه كرده است.
این در حالی است كه در سال های گذشته، عربستان برای حفظ جایگاه خود میان كشورهای عربی هم با چالشی جدی مواجه بوده و نتوانسته همه كشورهای عربی حوزه خلیج فارس را به تمكین از خود وادار كند.
سال ها است كه بخش قابل توجهی از سیاست خارجی عربستان بر اساس رقابت با جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهمترین رقیب منطقه ای ریاض تنظیم می شود. در همین چارچوب رهبران نسل جدید ریاض، اتحاد و نزدیكی با دشمنان ایران یعنی آمریكا و رژیم صهیونیستی را شدت بخشیده اند تا در مناسبات منطقه ای دست برتر را داشته باشند.نشانه هایی آشكار از شكل گیری مثلث ریاض، تل آویو و واشنگتن علیه ایران به چشم می خورد.
در این میان رهبران ریاض در محاسبات خود یكی از مهمترین مولفه های تاثیرگذاری و موفقیت ایران در منطقه را از قلم انداخته اند. قدرت نرم، نقش ثبات آفرین و محبوبیت جمهوری اسلامی ایران در میان كشورهای منطقه كه با هیچ اتحاد ایران ستیزی مغلوب نمی شود، به ویژه آنكه پرچم حمایت از آرمان فلسطین همچنان در دستان ایران افراشته است.

پژوهشم**9275** 1601**
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.