بن سلمان برای همراهی ترامپ با سیاست هایش تلاش می كند

تهران - ایرنا - 'عبدالباری عطوان' تحلیگر مسایل عرب درباره سخنان اخیر 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی در گفت و گو با مجله آمریكایی 'آتلانتیك' نوشت كه وی به عنوان شاه آینده عربستان به تشریح سیاست های آتی خود برای آمریكا و همپیمانان منطقه ای این كشور پرداخت.

وی در مقاله ای كه روز چهارشنبه در روزنامه فرامنطقه ای 'رای الیوم' منتشر شد، افزود: سخنان بن سلمان در گفت و گو با مجله آمریكایی آتلانتیك نه تنها به لحاظ مفاد و محتوای آن حائز اهمیت بود، بلكه اطلاعات و موضعگیری های جدیدی به همراه دارد كه نشان دهنده اقدامات و گام های آینده ولیعهد جوان پس از بازگشت از سفر آمریكا است.
بن سلمان در این مصاحبه مردم عربستان را مخاطب قرار نداده، بلكه مخاطب سخنانش تصمیم گیران، مسئولان سعودی و موسسات و مسئولان صاحب نفوذ در آمریكا است كه به آنها نظرات و سیاست های آینده خود را به عنوان همپیمان استراتژیك ریاض اعلام كرد تا نظر مثبت آنها را درباره تصمیم های آینده اش به عنوان كسی كه بزودی كرسی شاهی را در عربستان بدست می آورد، جلب كند.
ولیعهد سعودی با دقت تمام كلمات را بكار می گرفت و به خوبی می دانست كه چه چیزی را پاسخ دهد و از پاسخ دادن به چه چیز اجتناب كند. وی در واقع همه تكیه و اعتمادش را به آمریكا به عنوان همپیمان اصلی كشورش قرار داده و برنامه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آینده خود را برای آنها تشریح كرد.
عطوان ده نكته را از سخنان بن سلمان استنتاج می كند:
نخست: به رسمیت شناختن حق صهیونیستها برای برپایی كشور متعلق به خودشان در سرزمین اشغالی فلسطین كه آن را سرزمین اجدادی آنها دانست.
'دنیس راس' دیپلمات باسابقه آمریكایی كه در دولت های مختلف این كشور مسئول پرونده مذاكرت بین عرب ها و اسرائیل بوده، سخنان بن سلمان را بی سابقه دانست و گفت: رهبران میانه روی عرب پیش از این اسرائیل را به عنوان یك واقعیت پذیرفته بودند، ولی همه آنها خطوط قرمز را رعایت می كردند.
دوم: ولیعهد عربستان در طول گفت و گو با این مجله یا در حاشیه آن هیچ سخن نامطلوبی درباره اسرائیل نگفت، بلكه به شكل غیر مستقیم از آن تمجید كرد و گفت كه این رژیم اقتصاد بزرگی دارد.
سوم: بن سلمان در طول این گفت و گو سخنی از كشور فلسطین به پایتختی قدس نگفت و تنها به گفتن اینكه فلسطین و اسرائیل حق داشتن سرزمین های خود را دارند، اكتفا كرد.
چهارم: وی تنها نگرانی دینی خود را درباره آینده مسجدالاقصی در قدس و حق ملت فلسطین بدون مشخص كردن نوع این حق اعلام و تاكید كرد كه هیچ موضعگیری در مقابل ادیان دیگر یهودیت یا مسیحیت ندارد.
پنجم: بن سلمان منطقه خاورمیانه را به دو اردوگاه تقسیم كرد. 'اردوگاه شر' شامل ایران، حزب الله و 'اخوان المسلمین' و اردوگاه میانه رو شامل اردن، مصر، امارات ، بحرین ، عمان، كویت ، یمن و عربستان و این قابل توجه است كه وی مغرب و كشورهای شمال آفریقا را از این اردوگاه مستثنی كرد.
ششم: ولیعهد عربستان تاكید كرد كه كشورش از جنبش اخوان المسلمین به عنوان برگه ای در مبارزه با كمونیسم كه اروپا، آمریكا و عربستان را در خلال 'جنگ سرد' تهدید می كرده، استفاده كرده و او دولت 'جمال عبدالناصر' رئیس جمهوری مصر را یك نظام كمونیستی دانست.
هفتم: وی وجود 'جریان وهابیت' را در عربستان قویا رد و تاكید كرد كه در عربستان چهار جریان سنی وجود داشته و در این كشور هیچ فرقی میان شیعه و سنی وجود ندارد.
هشتم: بن سلمان حمایت مالی دولت عربستان از گروهها و سازمان های تروریستی و افراط گرا را رد و اعتراف كرد كه برخی از شخصیت های سعودی از این گروهها حمایت كرده اند.
نهم: او از هرگونه توضیح درباره پرسش هایی درخصوص مبارزه با فساد در كشورش خود داری كرد و توضیحی درباره ثروتش و خریداری یك قایق تفریخی به قیمت نیم میلیارد دلار نداد. او پیشتر در مصاحبه با شبكه 'سی بی اس' آمریكا دراین باره گفته بود كه چیزی از امور شخصی زندگی خود را پنهان نمی كند و او مرد ثروتمندی است و 'نلسون ماندلا' (از چهره‌های مشهور مبارزه با آپارتاید) یا 'ماهاتما گاندی' (بنیان گذار استقلال هند) نیست.
دهم: ولیعهد عربستان در این گفت و گو به تنها طرفی كه حمله كرد، ایران بود و خواستار مقابله با نفوذ این كشور در منطقه شد.
عطوان نوشت كه آنچه می تواند از این نكات برداشت كرد، این است كه بن سلمان در این مصاحبه نشان داد كه در آینده برای ائتلاف با اسرائیل در چارچوب محور میانه رو عربی برای مقابله با ایران با پشتیبانی آمریكا و تكیه كردن بر این كشور به عنوان یك شریك استراتژیك اقتصادی و تقویت منافع مشترك خود با آن، برنامه ریزی می كند.
وی افزود: به رسمیت شناختن حق اسرائیل برای برپایی یك كشور متعلق به خود از سوی بن سلمان گامی خطرناك است، چرا كه این مساله می تواند دامنگیر سایر سرزمین های عربی مانند یمن، مصر، مغرب و كشورهای دیگر عربی شود و اسرائیلی ها خواهان بازگرداندن سرزمین های متعلق به 1500 سال پیش، زمانی كه از 'جزیرة العرب' طرد شدند و نیز ثروت های نفتی و غیرنفتی آنها شوند، همانطور كه در طول تاریخ ثابت شده كه آنها هر سرزمینی را اشغال كنند، خواهان بیشتر از آن هستند.
عطوان تصریح كرد: با اینكه سلمان بن عبدالعزیز شاه عربستان بلافاصله به تصحیح اظهارات ولیعهد پرداخت و به حق فلسطینیان برای برپایی كشور فلسطینی به پایتختی قدس در تماس تلفنی با 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریكا، اعتراف كرد، اما دیگر دیر بود و بن سلمان به عنوان حاكم فعلی عربستان موضع خود را اعلام كرده بود.
این تحلیلگر عرب افزود: ولیعهد عربستان خود را به میدان مین انداخته و امتیازات زیادی به اسرائیلی ها و هزینه سنگینی متحمل شده و تا فرصت از دست نرفته، باید در سیاست های خود بازنگری كند.
خاورم**9366**1651