سیاست محدودیت واردات دارو امسال ادامه می یابد

تهران - ایرنا - رئیس سازمان غذا و دارو گفت: سیاست محدودیت واردات دارو امسال ادامه می یابد اما در عین حال ارتقای كیفیت و كاهش قیمت تمام شده داروی تولید داخل نیز مد نظر قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایرنا از سازمان غذا و دارو، غلامرضا اصغری در دیدار نوروزی وزیر بهداشت با كاركنان سازمان غذا و دارو با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به نام سال حمایت از تولید كالای ایرانی ،افزود: از گذشته هم در حوزه غذا و دارو به این موضوع توجه شده بود بطوریكه محدودیت هایی برای واردات اعمال شده و بخش اعظم بازار دارو و تجهیزات پزشكی به تولید داخل اختصاص داده شده بود.
وی تاكید كرد: بنابراین در سال جدید نیز این سیاست ها ادامه پیدا می كنند. در عین حال ارتقای كیفیت و كاهش قیمت تمام شده داروی تولید داخل نیز مد نظرمان است؛ به طوریكه قیمت به گونه ای باشد كه برای مردم و بیمه ها قابل تامین باشد.
وی خاطرنشان كرد: هدف اول ما در سال 97 تامین مناسب دارو و تجهیزات پزشكی مورد نیاز مردم و هدف دیگرمان ارتقای كیفیت دارو و بالا بردن اصول بهینه تولید GMP شركت های تولید كننده دارو در كشور است. در این زمینه كمیته ای تشكیل شده و علاوه برآن تلاش می كنیم با ارائه آموزش در جهت ارتقای كیفیت داروی تولید داخل حركت كنیم.

**قیمت تمام شده داروهای تولید داخل باید كاهش یابد
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: امیدوارم بتوانیم شرایطی را فراهم كنیم كه قیمت تمام شده داروی تولید داخل كمتر شود و بتوانیم در كشور از داروهای تولید داخل بیش از پیش استفاده كنیم.
اصغری تصریح كرد: در حال حاضر قیمت تمام شده كمی بالا بوده و بخش زیادی از ظرفیت تولید دارو در كشور خالی مانده است.
وی با اشاره به بدهی های شركت های دارویی ، خاطرنشان كرد: بخشی از بدهی هایی كه به شركت های دارویی و تجهیزاتی داشتیم، پرداخت شده است.

**بیماران برای تامین دارو به خارج بیمارستان نمی روند
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: یكی از شاخص های مهم موفقیت طرح تحول سلامت به عنوان بزرگترین طرح رفاهی - اجتماعی دولت، تامین دارو و تجهیزات پزشكی در بیمارستان ها است.
اصغری افزود: طی مدت اجرای طرح تحول سلامت، اگر كمبودی در حوزه های دارو و تجهیزات پزشكی حاصل می شد همت همه همكاران ما این بود كه این كمبود را برای بیماران برطرف كنند و هدف طرح تحول سلامت مبنی بر عدم ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برغم مشكلات متعدد مالی ادامه یابد.

**تقدیر از صبوری شركت های دارویی
رئیس سازمان غذا و دارو با تقدیر و تشكر از صبوری شركت های دارویی و تجهیزات پزشكی با وجود تعویق در پرداخت مطالباتشان، گفت: امیدوارم در سال 97 با همكاری همه همكاران در سازمان غذا و دارو و سایر معاونت های وزارت بهداشت بتوانیم خدمات بهتری را در عرصه سلامت ارائه دهیم.
اصغری ، تامین دارو و تجهیزات پزشكی را اولین هدف سازمان غذا و دارو در سال جاری برشمرد و اظهار امیدواری كرد كه شرایط روان تری برای تامین دارو و تجهیزات پزشكی فراهم شود و با تداوم طرح تحول و تامین دارو و تجهیزات رضایت مردم، كسب شود.
اجتمام**9185 ** 1418