مالزی سومین شریك ایران در تولید مقالات علمی شناخته شد

كوالالامپور - ایرنا - رایزن علمی ایران در شرق آسیا گفت: ایران و مالزی تا پایان سال 2017 معادل پنج هزار و 569 تولید علمی مشترك داشتند كه از این نظر مالزی سومین شریك بین المللی ایران در تولید و انتشارمقالات علمی مشترك شناخته می شود.

«عباس قنبری باغستان» رایزن علمی ایران در شرق آسیا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد مقاله توسط محققان ایرانی و مالزیایی تدوین شده است كه رشد 32 درصدی را نشان می دهد.

** تمركز دانشگاهها بر جذب محقق
وی با بیان اینكه مسیر آتی بین المللی سازی آموزش عالی، انجام تحقیقات و تولید علمی مشترك است ، تصریح كرد: اكنون دیگر دانشگاهها و مركز پژوهشی معتبر از مرحله جذب گسترده و كمی دانشجو عبور كرده اند و دانشگاههای برجسته منطقه و جهان صرف جذب دانشجو را در دستور كار ندارند.
قنبری افزود: این مراكز علمی اكنون به دنبال جذب دانشجو - محقق هستند تا بتوانند تحقیقات با كیفیت بالا انجام داده و نتایج آنرا در قالب سند علمی معتبر (مقاله، كتاب، گزارش) در پایگاه های استنادی علمی معتبر چاپ كرده تا از این طریق وجهه (برند) علمی بهتر و بالاتری برای خود كسب كنند.
رایزن علمی ایران گفت: به همین دلیل نه فقط دانشگاههای معتبر مالزی، بلكه عمده مراكزآموزش عالی معتبر منطقه و جهان دیگر به راحتی دانشجو نمی پذیرند و این نكته مهمی است كه دانشگاههای ما نیز باید به آن توجه كنند.
قنبری گفت: در واقع دیگر نام دانشگاهها به خاطر جذب تعداد گسترده دانشجو برجسته نخواهد شد، بلكه میزان حضور موثر و با كیفیت آنها در محافل علمی، پایگاه های استنادی معتبر است كه آینده شهرت و اعتبار آنها را تضمین خواهد كرد.

**تولیدات مشترك علمی، مالزی را سومین شریك بین المللی ایران در جهان كرده است
رایزن علمی ایران در شرق آسیا گفت :هفته گذشته مقاله ای در اجلاس اتحادیه دانشگاهها و موسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا 'آسایهل' در توكیو ژاپن ارائه شد كه دربخشی از آن میزان تولیدات علمی میان ایران و كشورهای منطقه در فاصله سال های 2012 تا 2017 مشخص شده است.
قنبری به عنوان نگارنده این مقاله گفت: بررسی ها نشان می دهد كه ایران و مالزی تا پایان سال 2017 تعداد 5 هزار و 569 تولید علمی مشترك داشتند كه توسط محققان ایرانی و مالزیایی تدوین شده كه این میزان، رشد 32 درصدی را نشان می دهد.
رایزن علمی ایران در شرق آسیا افزود: براین اساس، مالزی سومین شریك بین المللی ایران در تولید و انتشارمقالات علمی مشترك است.
وی ضمن قدردرانی از دانشجویان، محققان و استادان ایرانی شاغل به تحصیل و تدریس در دانشگاههای مالزی گفت: این دستاورد تا حد بسیار زیادی مرهون دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی است كه به خوبی توانستنه اند باعث كسب این اعتبار و حیثیت علمی برای كشور در مدت پنج سال اخیر بشوند.
وی حضور دانشجویان و دانش آموختگان ایرانی را باعث ایجاد و تقویت همكاری و همبستگی بدنه دانشگاهی و آموزشی عالی دو كشور دانست و افزود: برای تولید این میزان سند علمی مشترك بین دو كشور، در مجموع بیش از 10 هزار و 600 محقق از دو كشور مشاركت داشته اند كه از این میزان،پنج هزار و 45 نفر (محقق) از مالزی و 5 هزار و 557 نفر (محقق) از ایران بوده اند.
وی حضور بدنه علمی و دانشگاهی بیش از 10 هزار نفری بین دو كشور را یك سرمایه عظیم و مشترك دانست و ادامه داد: اعتبار علمی كسب شده از محل تولیدات علمی مشترك بین دو كشور صرفا برای ایران نیست، بلكه مالزی نیز از آن نفع بسیار بالایی برده به طوری كه ایران پس از انگلیس، استرالیا و آمریكا چهارمین شریك بین المللی این كشور در انجام تحقیقات مشترك و تولید و انتشار اسناد علمی است و مقامات و مسئولان آموزش عالی مالزی نیز به خوبی به آن آگاهند و به آن اذعان دارند.

**كیفیت تولیدات مشترك علمی بالاتر از متوسط جهانی است
وی با بیان اینكه به طور كلی، شاخص سنجش 'كیفیت' تولیدات علمی میزان ارجاع و استناد (Citation) به تولیدات علمی می باشد، گفت: در مجوع، كل تولیدات علمی مشترك بین ایران و مالزی طی این دوره، 46 هزار و 976 دفعه مورد استناد/ارجاع قرار گرفته است كه این میزان به طور متوسط 87 درصد بالاتر از شاخص استاندارد جهانی است.
به گفته وی، شاخص استاندارد جهانی در خصوص استناد یا ارجاع (FWC) عدد 1 است و این نشان می دهد كه مقالات علمی مشترك ایران و مالزی 87 درصد بیشتر از استاندارد جهانی مورد استناد و رجوع قرار گرفته است.'

**تولیدات علمی مشترك ایران و دیگر كشورهای منطقه جنوب شرق آسیا
رایزن علمی ایران افزود: در بین سایر كشورهای منطقه، بیشترین تولیدات علمی مشترك ایران پس از مالزی با كشورهای تایلند ( 823 تولید علمی مشترك)، سنگاپور (533تولید علمی مشترك)، ویتنام (214 تولید علمی مشترك)، اندونزی (134 تولید علمی مشترك) و فیلپین (100 تولید علمی مشترك) بوده است كه هركدام نیز به ترتیب 302.2درصد، 101.7درصد، 1500درصد، 850درصد و 337.5درصد رشد نشان می دهد.

** عضویت 8 دانشگاه ایرانی در اتحادیه آسایهل و ریاست دانشگاه آزاد اسلامی بر اتحادیه
اتحادیه دانشگاههای جنوب شرق آسیا 'آسایهل' به عنوان مهمترین اتحادیه علمی منطقه جنوب شرق آسیا است كه دارای سابقه بیش از 60 سال فعالیت می باشد. دبیرخانه این اتحادیه در كشور تایلند بوده و بیش از 240 عضو دارد كه عمدتا از كشورهای منطقه جنوب شرق آسیا می باشند، هرچند در سال های اخیر دانشگاه های از اروپا و آمریكا به عضویت آن در آمده اند.
اتحادیه دانشگاهها و موسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا (آسایهل) سالانه دو نشست دارد و ریاست دوسالانه آن در نشست هیات امنای این اتحادیه به یكی از اعضای آن ارائه می شود. یكی از اقدامات رایزنی علمی در سه سال گذشته این بود كه موفق به عضویت 8 دانشگاه ایرانی در این اتحادیه منطقه ای شد.
رایزنی علمی ایران در شرق آسیا در این زمینه توضیح داد: در نشست نوامبر 2016 این اتحادیه در مالزی، و با موافقت هیات امنای این اتحادیه، ریاست این اتحادیه دانشگاهی برای اولین بار از دست دانشگاه های كشورهای منطقه خارج و به دانشگاه آزاد اسلامی داده شد كه دوره ریاست آن دو ساله است.
قنبری همچنین گفت : در ماه نوامبر سال جاری میلادی (آبان 97) نشست اتحادیه دانشگاهها و موسسات آموزش عالی كشورهای جنوب شرق آسیا (آسایهل) به ریاست و میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی در تهران با حضور نمایندگان بیش از 240 دانشگاه عضو اتحادیه برگزار خواهد شد.
آساق **1599 گفت و گو: مریم شفیعی

سرخط اخبار جهان