برای ارتقای كیفیت كالاها از توان دانشگاهیان استفاده شود

تهران- ایرنا- عضو هیات رییسه خانه احزاب ایران استفاده از توان بخش های علمی و دانشگاهی برای ارتقای كیفیت كالاهای ایرانی را ضروری دانست و گفت: منابع مالی باید به صورت هوشمندانه به سمت تولیداتی هدایت شود كه توان رقابت را با كالاهای خارجی داشته باشد.

احمد شریف روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره نامگذاری سال 1397 به عنوان «سال حمایت از كالای ایرانی» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی افزود: محور اقتصاد تمامی كشورها اتكا بر ساختارهای داخلی و حمایت از تولید است و براساس آن سیاست های حمایتی خود را وضع می كنند.
وی با بیان این كه در ایران در سالیان گذشته برای حمایت از تولیدات داخلی اتفاقات زیادی افتاد، یادآور شد: به این نكته باید توجه كنیم كه چرا در اعمال سیاست ها آنچنان موفق نبوده ایم و رهبر معظم انقلاب با گذشت سال ها باردیگربر استفاده از تولید داخلی و حمایت كالای ایرانی تاكید دارند.
دبیركل حزب همبستگی دانش آموختگان ایران اسلامی خاطرنشان كرد: دلایل موفق نبودن در این عرصه باید شكافته شود و در كنار آن از كشورهایی كه موفق بوده اند، الگوبرداری شود، نباید از واقعیت ها فرار كنیم چرا كه اگر صورت مساله را پاك كنیم به هیچ عنوان موفق نخواهیم بود، در این سال ها ما استراتژی مشخصی برای این بخش نداشته ایم.
شریف ادامه داد: به عنوان مثال در حوزه صوتی و تصویری یكی از كارخانه های معتبر كشور پارس گراندیك بود كه با انواع تولیدات صوتی و تصویری خارجی رقابت تنگاتنگی داشت اما به دلیل این كه در حوزه تحقیقات و پژوهش رقابتی نداشت كاملا از عرصه خارج شد و میدان در دست رقبای خارجی است.
وی با بیان این كه هر كشوری در تولید یك یا بعضی كالاها تبحر دارد و انحصاری آن است، گفت: در این زمینه غافل شده بودیم و به عنوان مثال پسته ایرانی و زعفران كه زمانی انحصار تولید آن در اختیار ایران بود در حال اضر كشورهای خارجی از ما جلو زده اند.
دبیركل حزب همبستگی دانش آموختگان ایران اسلامی افزود: بنابراین مهم ترین تصمیمی كه دولت می تواند در حمایت از تولیدات داخلی انجام دهد، این است كه تصمیماتی اتخاذ كند تا منابع مالی به صورت هوشمندانه به سمت حمایت از تولید كالاهایی كه توان رقابت با كالاهای خارجی را دارند، هدایت شود.
شریف ادامه داد: از طرف دیگر تولید باید با هدف صادرات شكل بگیرد یعنی كیفیت كالای داخلی به حدی برسد كه از كیفیت كالای خارجی بالاتر باشد اگر این اتفاق بیفتد، در داخل كشور هم مردم انگیزه خرید كالای ایرانی پیدا می كنند و در كنار آن هم باید تبلیغات موثری صورت بگیرد.
وی به تلاش ایران برای حضور در سازمان تجارت جهانی اشاره كرد و اظهارداشت: اگر ایران می خواهد وارد سازمان تجارت جهانی شود حتما باید در تولید كالاهای داخلی تغییرات اساسی دهد چرا كه با این وضعیت كنونی نمی توانیم رقابت كنیم و كسانی موفق می شوند كه از مزیت نسبی برخوردار بوده و توان رقابت با كالاهای دیگر كشورها را داشته باشند.
وی گفت: بنابراین باید در حمایت از تولید ملی همه دست به دست هم دهیم و از همه سلیقه ها استفاده كنیم اگر در عرصه هوا و فضا پیشرفت زیادی داشته ایم علت اصلی آن است كه در این بخش از توان همه افراد حتی كسانی كه اختلاف سلیقه داشتند، استفاده شده است.
دبیركل حزب همبستگی دانش آموختگان ایران اسلامی تصریح كرد: گاهی به خاطر اختلاف سلیقه خیلی راحت از كنار توان و تخصص متخصصان داخلی عبور می كنیم.
به گزارش ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی نوروزی به‌مناسبت آغاز سال 1397 سال جدید را سال « حمایت از كالای ایرانی» نام‌گذاری كردند.
سیام**1058**1336