۱۳ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۳۷
کد خبر: 82876135
۰ نفر
هشت راه كنترل پیشرفت دیابت

تهران – ایرنا - محققان از مدت‌ها قبل به دنبال روش‌های درمانی جدید و تكنیك‌های موثر و كاربردی برای كنترل دیابت بوده‌اند. در طول سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس الرت، دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. انسولین ماده ‏ای است كه توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است. در طول سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در زمینه درمان دیابت صورت گرفته است.
در این گزارش هشت مورد از از این موارد را معرفی می‌كنیم.

1- ساخت كارخانه‌های تولید انسولین با استفاده از سلول‌های بنیادی
آزمایشات كلینیكی ابزار PEC-Direct كه یك كارخانه تولید انسولین است از سال گذشته آغاز شد. سلول‌های سازنده انسولین كه در این كارخانه كوچك مورد استفاده قرار می‌گیرند با استفاده از سلول‌های بنیادی ساخته شده‌اند. قرار است به زودی كاركرد این ابزار برای درمان دیابت نوع 1 با كمك چند داوطلب در بدن انسان نیز آزمایش شود.

2- سلول‌های بتا
دیابت نوع 1 به دلیل از بین رفتن سلول‌های بتا در پانكراس ایجاد می‌شود. اما محققان نوع دیگری از سلول‌های نابالغ بتا را شناسایی كردند كه امكان تولید مجدد انسولین در پانكراس را فراهم می‌كنند.

3- داروهای درمان فشار خون
یكی از داروهای درمان فشار خون كه در فهرست داروهای ضروری سازمان جهانی بهداشت آمده، داروی متیل دوپا است. این دارو علاوه بر درمان فشار خون بالا، امكان كنترل سلول‌های سیستم ایمنی را كه عامل اصلی بروز دیابت نوع 1 هستند، فراهم می‌كند.

4- پیوند منحصربه فرد سلول‌های سازنده انسولین
محققان با پیوند سلول‌های سازنده انسولین به بافت چربی معده یك بیمار مبتلا به دیابت نوع 1 توانستند نیاز او را به تزریق روزانه انسولین برطرف كنند. این بیمار در طول یك سال گذشته از انسولین استفاده نكرده است.

5- رژیم غذایی خاص
محققان انگلیسی با كمك 298 داوطلب، یك رژیم غذایی خاص كم كالری طراحی كردند كه امكان كنترل دیابت نوع 2 را فراهم می‌كند.

6- ساخت لنز چشمی برای نظارت بر قندخون
این لنزهای هوشمند امكان كنترل میزان قند خون را با استفاده از اشك بیمار در اختیار می‌گذارند.

7- كشف روابط اجتماعی و دیابت نوع 2
بر اساس تحقیقاتی كه با كمك 3000 داوطلب 40 تا 75 ساله انجام شد، ارتباط معناداری بین میزان روابط اجتماعی افراد و ابتلا به دیابت نوع 2 وجود دارد.

8- كشف ماهی‌های كور مجهز به نوع خاصی از گیرنده‌های انسولین
محققان گونه‌ای از ماهی‌های كور را شناسایی كردند كه در جریان تكامل خود به نوع خاصی از گیرنده انسولین مجهز شده است. مطالعه ساختار بدن این جانور می‌تواند راهگشای درمان دیابت در انسان باشد.
علمی (6) ** 9259 ** 1418