۱۳ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۰:۱۲
کد خبر: 82875761
۰ نفر
ولایتمداری درس بزرگ مكتب حضرت زینب (س)

تهران – ایرنا- پانزدهم رجب سالروز وفات حضرت زینب (س) است، بزرگ بانویی كه پیام رسانی حماسه عاشورا را بر عهده داشت و با وجود مصیبت هایی كه در روز عاشورا بر ایشان وارد شد توانست با سخنرانی های افشاگرانه یزیدیان زمان را رسوا سازد و با صبوری و استقامت درس ولایت مداری را به همگان بیاموزد.

تاریخ بشریت مملو از رخدادهای فراوانی است و در آن افراد بسیاری از خودگذشتگی و فداكاری كرده اند كه با گذشت زمان از یادها فاصله گرفته اما نهضت عاشورا و شخصیت های حاضر در این رخداد بزرگ با مرور زمان نه تنها فراموش نشده بلكه در حافظه شیعیان ماندگار و مانا شده اند.

نهضت جاودانه كربلا از مهمترین حوادث تاریخ اسلام به شمار می رود كه حق را از باطل جدا كرد و تاثیر ژرفی بر بیداری مسلمانان گذاشت و تبلیغات منفی چندین ساله امویان را نقش بر آب ساخت.

بدون شك، عقیله بنی هاشم، زینب كبری(س) از جمله شخصیت های تأثیرگذار در این نهضت بزرگ محسوب می شود كه در ماندگاری و جاودانی آن نقشی بی بدیل ایفا كرد. بانویی كه از بزرگوارن تاریخ اسلام به شمار می رود و در دامان پُرمهر فاطمه زهرا(س) و حضرت علی(ع) پرورش یافت و درس زندگی آموخت. درباره زندگی درخشان ایشان تاكنون ده ها كتاب و مقاله نوشته شده اسات و تاریخ نگاران شیعه و اهل سنت هر كدام از دیدگاه خویش به زندگی سیاسی- اجتماعی این بانوی بزرگ نگریسته و آن را تحلیل و تجلیل كرده اند.

حضرت زینب(س) در رخداد كربلا نقشی سازنده و اساسی ایفا كرد، تاریخ این واقعه سرشار از فداكاری ها و جانفشانی های این بانوی بزرگوار است. ایشان پرستار سربازان در صحرای كربلا و افشاگر ستمگری ‏های حاكمان اموی در سخنرانی شجاعانه خویش در برابر یزیدیان بود و به راستی رمز ماندگاری حماسه كربلا و بیداری مردم شد. سرانجام این بانوی فداكار و سخت كوش حضرت زینب(س) در 15 رجب 63 هجری دیده از جهان فرو بست و پیكر مطهر آن بانوی بزرگوار را در دمشق به خاك سپردند كه اینك آرامگاه ایشان، زیارتگاه ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است.

حجت الاسلام «ابوالفضل ساجدی» عضو هیات علمی موسسه امام خمینی(ره) و كارشناس امور دینی پیام رسانی حضرت زینب(س) را در واقعه عاشورا بسیار موثر دانست و گفت: در ماندگاری واقعه كربلا دلایل مختلفی تاثیر داشت، امام حسین(ع) برای احیای سنت پیامبر(ص) و احكام الهی قیام كرد و درس ولایت پذیری را به همگان آموخت. در ادامه گفت وگوی پژوهشگری گروه اطلاع رسانی ایرنا را با این كارشناس امور دینی از نظر می گذرانیم.

** ولایتمداری درس بزرگ عاشورا
درس ولایت پذیری مهمترین شاخصه نهضت عاشورا بود. پیام رسانی حماسه عاشورا به وسیله حضرت زینب(س) سبب ماندگاری قیام كربلا شد زیرا اگر این مساله به خوبی انجام نمی شد، هیچگاه این نهضت پایدار نمی ماند. صبر و استقامت آن بانوی بزرگوار باعث شد تا در برابر آن مصیبت بزرگ با صبوری روبرو شود تا نام وی در همیشه تاریخ مانا بماند. حضرت زینب (س) همواره در برابر مسایل پیش آمده منطقی و عقلانی رفتار می كرد؛ ایشان با تدبیر بسیار قوی در مقطعی كه عزیزان خود را از دست داد، با صبر بالا و علمی كه داشت، به بهترین شكل ممكن پیام رسانی كرد و درس ولایت پذیری را به همگان آموخت.

** سیره و روش حضرت زینب(ع)؛ بهترین الگو برای همگان
حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) به عنوان بهترین الگوها معرفی شده اند و تمام زوایای زندگی آنها برای افراد درس است، حضرت زینب(س) در مقطعی از زندگی خویش كه در كربلا حضور داشت ویژگی های شخصیتی متفاوتی از خود بروز داد. ساده زیستی و بی توجهی به امور دینوی از مهمترین اصولی بود كه عقیله بنی هاشم بدان همواره توجه داشت، حضرت زینب(ع) امام حسین(ع) را نه تنها به عنوان برادر بزرگتر بلكه به عنوان ولی خود می شناخت و همانند بقیه خود را مطیع امر خداوند می دانست. حضرت زینب(س) با خطبه های آتشینی كه انجام داد، سبب رسوایی بنی امیه شد، از این جهت كه باید راه و جایگاه امام حسین (ع) در تاریخ اسلام حفظ می شد. بزرگترین درسی كه مسلمانان می توانند از این بانو بگیرند؛ صبر، ایمان و ولایت پذیری است.

حضرت زینب(س) برای دفاع از حق، ترویج دین و شناساندن دشمنانی كه خلافت را تصاحب كرده بودند، فعالیت های بسیاری انجام داد. ایشان همواره در برابر ظالم زمان خود ایستادگی و از مساله حق و حقوق مظلوم دفاع كرد. بنابراین مسلمانان باید در تمامی امور از ائمه (ع) الگو برداری كنند؛ همان طوری كه در شرایط فعلی با حضور بسیاری از زنان مسایل و مشكلات جامعه حل شده است.

** حضرت زینب(س)؛ الگوي حجاب و عفاف
یكي از درس هاي عاشورا، درس عفت و پاكدامني است. تأسی به الگوی حجاب حضرت زینب(س) از طرف زنان و دختران امروز یك ضرورت غیر قابل انكار است. با توجه به هجوم فرهنگی و اعتقادی كه از طرف كشورهای استكباری به اسلامی می شود زنان مسلمان باید بدانند كه در حفظ ارزش های به جای مانده از ائمه اطهار(ع) و به ویژه حضرت زینب(س) كوشش كنند. الگو گیری از عفت، حیا و حجاب این بانوی بزرگوار تنها راهكار حفظ كیان خانواده و تربیت نسل پاكدامن است. با نگاهی به تاریخ اسلام دیده می شود كه زنان مومنه متدین و پاكدامني كه با رعایت حجاب و پوشش اسلامي در كنار مردان مسلمان در صحنه هاي سیاسي، فرهنگي و حتي نظامي، حضور داشته و فعالیت كرده در شرایط فعلي زنان مسلمان در جاهاي مختلف با رعایت حجاب و پوشش اسلامي در كنار سایر اقشار جامعه، در پست ها و مناصب گوناگون، مشغول تلاش و فعالیت هستند و رعایت حجاب را نه تنها مانع فعالیت هاي اجتماعي خود نمي بینند بلكه آن را به عنوان سدی محكم و نفوذناپذیري مي دانند كه عفاف خویش را در برابر ناملایمات حفظ مي كنند.

** سلامت نسل آینده جامعه با حفظ پوشش اسلامی
رعایت حجاب اسلامی نقش پایه ای در حفظ نسل آینده و تامین سلامت آنها دارد. زنان به عنوان اصلی ترین نهاد در خانواده و جامعه می توانند سعادت افراد را در آینده تضمین كنند زیرا بانوان آموزگاران اصلی و نقشی بزرگ در رشد و كمال افراد دارند. زنان با داشتن حجاب كامل و صحیح می توانند از بروز آسیب های اجتماعی در سطح جامعه جلوگیری كنند. بی اهمیت جلوه دادن حجاب در سطح جامعه یكی از مهمترین روش های دشمن برای آسیب به بدنه نظام اسلامی است. حجاب هیچ گاه مانع از حضور زنان در صحنه های اجتماعی و سیاسی نخواهد شد بلكه آنان می توانند در این زمینه آزادانه فعالیت كنند و حجاب خویش را برازنده بانوی اسلامی بدانند.

*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**9117**2002**9131
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

سرخط اخبار فرهنگ