۱۱ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۸:۱۹
کد خبر: 82874760
T T
۰ نفر
20 محصول دانش بنیان در حوزه صنعت هوایی بومی سازی شد

تهران- ایرنا- یك شركت دانش بنیان و فعال در تولید انواع تجهیزات و سامانه های هیدرولیك، نیوماتیك، سامانه سوخت و الكترومكانیك موفق به تولید، تجاری سازی و بومی سازی 20 محصول در حوزه صنعت هوایی شده است.

به گزارش روز شنبه خبرنگار گروه علمی ایرنا، یك شركت دانش بنیان و فعال در تولید انواع تجهیزات و سامانه های هیدرولیك، نیوماتیك، سامانه سوخت و الكترومكانیك موفق شده است كه با استفاده از دانش و تجربه حاصل از اجرای طرح برگزیده خود در دوره پانزدهم جشنواره جوان خوارزمی و با توجه به نیاز بازار، مراحل تولید 20 محصول دانش بنیان در حوزه متعلقات صنعت هوایی از جمله ماژول فیلتراسیون هیدرولیك بالگرد را طراحی، تدوین فناوری و تجاری سازی كند.
ویژگی این شركت كه در تجاری سازی طرح و در سی و یكمین جشنواره بین المللی خوارزمی شایسته تقدیر شد شامل دارا بودن واحد تحقیق و توسعه فعال، بنیان گذاری بر پایه خصوصی، موفقیت در تولید، پایداری شركت، بقاء دربازار و توسعه سبد مشتریان، كسب ثروت از تولید دانش بنیان، ایجاد تنوع در محصول و توسعه آن، اشتغال زایی مولد بوده است.
علاوه بر آن این شركت دانش بنیان موفق شده است كه با تقویت واحد تحقیقات و توسعه خود و طراحی و ساخت انواع آزمونگرها به عرصه تعمیر و نگهداری قطعات هواپیما راه یابد و بدین ترتیب با خروج از وضعیت تك محصولی و محدودیت مشتری بازار عرصه جدیدی یافته كه منجر به افزایش توانمندی متخصصین شركت، گشودن راه های دید كسب درآمد از دانش، كمك به آماده به خدمت نگه داشتن اسكادران هوایی كشور و جلوگیری از خروج ارز برای دریافت خدمات مشابه شده است.
مهندس رضا ادیبی كه با همراهی مهندس محمد همتی به عنوان برگزیده موفق تولید ملی سی و یكمین جشنواره بین المللی خوارزمی انتخاب شده است در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینكه بخش عمده ای از پرنده های ما شامل هواپیما ها و بالگردها ازسیستم های هیدرولیك بهره می گیرند، افزود:این سیستم ها می بایستی یك سری المان ها را در داخل خود داشته باشند كه ما در این بخش به دلیل اینكه تحریم هستیم حتی تعمیر آنها را با مشكل مواجه ساخته است.
وی تاكید كرد: ورود به ساخت و بومی كردن تجهیزات و سامانه های هیدرولیك، نیوماتیك، سامانه های سوخت و الكترومكانیك می تواند ضریب اطمینان را در پرنده ها و بالگردهای گردشگری افزایش داده و بار بزرگی را بخصوص در حوزه حمل و نقل هوایی از دوش كشور بردارد.
این مهندس جوان با اشاره به درخواست سازمان هوایی از این شركت دانش بنیان برای همكاری با آنها، گفت: شركت ما روی تولید یكسری تجهیزات هیدرولیك و سوخت رسانی هواپیما دست گذاشته است كه هم در اورهال (تعمیرات اساسی) و هم درساخت هواپیما استفاده می شود.
وی با اشاره به اینكه، تجهیزات هیدرولیك می تواند در مدار هیدرولیك استفاده شود و تجهیزات سوخت رسانی نیز در موتور هواپیما استفاده شود، اظهاركرد: تجهیزات هیدورلیك از عناصر و المان های مختلفی تشكیل شده است و هر پرنده ای از یك سیستم هیدرولیك برای اعمال نیرو، حركت دادن بالها و بالا و پایین كردن چرخ هواپیما و بالك ها و دم هواپیما برخوردار است.
ادیبی با بیان اینكه، سیستم هیدرولیك شامل اجزاء مختلفی از جمله پمپ، شیرآلات و فیلتراسیون می شود گفت: ما در بخش فیلتراسیون سیستم هیدرولیك كار كردیم و برنده جشنواره خوارزمی شدیم. اما در شركت روی خیلی از اجزا از جمله عملكرهای مختلف كار می كنیم و تا حدودی از تجربه ساخت و اورهال برخی قطعات برخوردار شده ایم.
وی با اشاره به حساسیت بسیار بالای سیستم سوخت رسانی مربوط به موتور هواپیما نیز تصریح كرد: ما برای نخستین بار در كشور موفق شده ایم كه انژكتور موتور توربینی هواپیما بسازیم كه شاید تنها چند شركت محدود دنیا در حال تولید آن هستند و تمام شركت های هواپیمایی از محصول آنها استفاده می كنند.
این برگزیده سی و یكمین جشنواره بین المللی خوارزمی با اشاره به اینكه، هر موتور هواپیما 12 تا انژكتور دارد كه به طور معمول پس از چندین ساعت پرواز باید موتور باز و اورهال شود، گفت: ما این انژكتور ها را ساخته ایم و اورهال می كنیم.
وی ادامه داد: ما به واسطه اینكه موفق به ساخت انژكتور شده ایم در زمینه اورهال نیز ورود كرده ایم و این البته نیازمند پاس كردن استانداردهای مختلف بین المللی است.
این مهندس جوان اظهار كرد: كلیت همه این اجزا كمك می كند كه ناوگان هوایی كشور دیگر در بحث تعمیرات نیازمند خارج از كشور نباشد و این خود ضمن جلوگیری از خروج ارز و ایجاد خسارت، از معطلی صنعت هوایی كشور نیز جلوگیری خواهد كرد.
علمی ** 1836 **1440