لبنانی ها در همبستگی با فلسطینیان راهپیمایی «بازگشت بزرگ» برگزار كردند

بیروت-ایرنا- همزمان با برگزاری راهپیمایی موسوم به «بازگشت بزرگ» در غزه، گروهی از مردم لبنان و فلسطینی های مقیم لبنان با حضور در منطقه «مارون الرأس» واقع در مرزهای جنوبی لبنان با فلسطین اشغالی با این حركت اعلام همبستگی كردند.

به گزارش ایرنا، جوانان فلسطینی و لبنانی با برافراشتن پرچم های فلسطین به سمت حصار مرزی لبنان با فلسطین اشغالی رفتند كه ارتش لبنان مانع رسیدن آنها به موانع مرزی شد.
این اقدام برای جلوگیری از اتفاق مشابه در ماه مه سال 2011 انجام شد كه در همین مكان هزاران فلسطینی و لبنانی همزمان با اعلام حركت «بازگشت به فلسطین» با رسیدن به حصار مرزی، با گلوله های نظامیان اسرائیلی مواجه شدند كه بر اثر آن، 10 تن شهید و 112 نفر دیگر زخمی شده بودند.
اما روز جمعه راهپیمایی موسوم به «بازگشت بزرگ» در غزه به مناسبت «روز زمین» برگزار شد كه بر اثر حملات اشغالگران به این حركت مسالمت آمیز تا آغاز شب، 12 شهید و بیش از 1200 زخمی بر جا ماند.
همچنین رژیم صهیونیستی برای نخستین بار از «پهپاد» برای شلیك گاز اشك آور به سوی تظاهركنندگان فلسطینی استفاده كرد.
این كار بخشی از برنامه «انفجار مردمی» است كه از سوی جوانان و فعالان رسانه ای در امتداد مرز شرقی نوار غزه با سرزمین های اشغالی به راه افتاد و با استقبال گسترده مردم ستم دیده سرزمین های اشغالی روبرو شد.
«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس گفت: با بهره گیری از تمامی شیوه ها و راهكارها و نیروهای مخلص فلسطین به تلاش های خود برای تحقق حق بازگشت فلسطینیان به سرزمین خود ادامه می دهیم.
روز زمین، روز قیام ملی فلسطینیان ساكن در مناطق اشغالی سال 1948 است كه در سی ام مارس سال 1976 به شكل اعتصاب گسترده و تظاهرات در اعتراض به صهیونیسم جهت اعمال خشونت، سیاست های تبعیض نژادی، مصادره زمین ها و ویران سازی روستاها، راندن فلسطینیان از سرزمین خودشان و تجزیه آن به مجموعه های كوچك جدا از هم آغاز شد.
خاورم**390**2054