مدال طلای آكادمی علوم روسیه به پروفسور سمیعی اعطا شد

مسكو - ایرنا - مدال طلای آكادمی علوم روسیه به نام «مدال نیكولای پیروگوف» (پزشك نامی روس ها) به پروفسور مجید سمیعی چهره ماندگار علمی ایران و جهان اعطا شد.

به گزارش ایرنا، مدال طلای آكادمی ملی روسیه كه به عنوان مدال نیكولای پیروگوف شناخته می شود، امروز (جمعه) در مجمع سالانه آكادمی ملی علوم به پروفسور مجید سمیعی اعطا شد.
مدال افتخار نیكولای پیروگوف به پاس خدمات انساندوستانه پروفسور سمیعی به جراحی مغز و اعصاب و علوم اعصاب در سطح بین الملل در زمینه تحقیق، آموزش، نوآوری و بهبود استانداردهای جراحی اعصاب اعطا شد.
پروفسور سمیعی در مراسم اعطای مدال گفت: دریافت این مدال از آكادمی علوم روسیه برای من افتخار بزرگی است.
وی افزود: زمانی كه وارد این سالن (سالن اجتماعات آكادمی علوم روسیه) شدم به این فكر افتادم كه ما غالبا به قدرت انسان فكر می كنیم.
سمیعی خاطرنشان كرد: به عنوان پژوهشگر و متخصص مغز می توانم بگویم كه توانایی انسان در مغز او نهفته است، در این سالن نیروی واقعی انسان را مشاهده می كنم.
وی افزود: به همین دلیل برای من دریافت این مدال در این سالن افتخار است.
در مراسم امروز آكادمی علوم روسیه به 14 نفر از محققان در عرصه های مختلف مدال طلا اعطا شد.
نیكولای پیروگوف دانشمند برجسته روس 1810-1881، پزشك، معلم، شخصیت ملی و عضو متخصص آكادمی علوم روسیه بود.
وی بنیانگذار جراحی در جبهه جنگ شناخته می شود و یكی از اولین جراحان اروپایی است كه از اتر برای بیهوشی استفاده كرد و انواع عمل های جراحی را اختراع كرد و تكنیك خود را از استفاده از كیست گچ برای درمان استخوان های شكسته توسعه داد.
بالاترین جایزه بشردوستانه در اتحاد جماهیر شوروی، مدال طلای پیروگوف است و برای زنده نگه داشتن نام و یاد این پزشك، امروزه آكادمی ملی علوم روسیه، مدال طلای ملقب به اسم پیروگوف را به یك شخصیت ملی و یك شخصیت بین المللی تاثیرگذار برای تجلیل از دستاوردها و خدماتش به علوم اعطا می كند.
پروفسور سمیعی عضو افتخاری آكادمی علوم ملی روسیه، عضو افتخاری انجمن جراحان مغز و اعصاب روسیه و استاد افتخاری موسسه بوردنكو مسكو است.
این دومین جایزه اعطایی كشور روسیه به پاس خدمات علمی و اجتماعی پروفسور سمیعی است.
در سال 2017 نیز اولین مدال طلای پروفسور كونوولوف به منظور قدردانی از تاثیر مثبت و ویژه ای كه پروفسور سمیعی بر رشد و توسعه جراحی مغز و اعصاب در روسیه داشت، به این چهره ایرانی اهدا شد.
همچنین از پروفسور سمیعی خواسته شد نهال سیبی در باغ مركز علمی و عملی جراحی مغز و اعصاب بوردنكو بكارد تا نامش در زیر این درخت همواره به یادگار باقی بماند.
شبد** 391**9122