۱۰ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۹:۵۰
کد خبر: 82874234
۰ نفر
هند ماهواره با موتور موشكي به فضا فرستاد

دهلي نو - ايرنا - سازمان تحقيقات فضايي هند (ايسرو) روز جمعه با موفقيت يك ماهواره قوي ارتباطي به نام «GSAT-6A» را با استفاده از موتور تقويت شده از نوع موشك جي اس ال وي به فضا پرتاب كرد.

به گزارش ايرنا به نقل از تارنماي پايگاه خبري 'زي نيوز' هند، اين موشك در مركز ساتيش داوان در جزيره سريهاريكوتا به فضا پرتاب شد. ماهواره مورد نظر پس از 17 دقيقه از زمان پرتاب با موفقيت در مدار زمين قرار گرفت.
اين دوازدهمين پرواز موشك جي اس ال وي و ششمين پرواز آن با استفاده از موتور هاي داخلي برودتي اين كشور است.
موشك GSLV-F08 كه داراي 415 تن وزن و ارتفاع 49.1 متر است از موتور هاي جديد و قوي ساخت هند به نام 'ويكاس' و سيستم عمل الكترومكانيكي به جاي سيستم الكتريكي هيدروليك استفاده مي كند.
كي سيوان رئيس سازمان ايسرو گفت: اهميت اين ماموريت در اين است كه توانسته ايم عملكرد و قدرت موشك جي اس ال وي را با استفاده از موتور هاي ويكاس، 6 درصد افزايش داده و در نتيجه ظرفيت حمل بار اين موشك را 50 درصد افزايش دهيم.
سازمان ايسرو در موشك جي اس ال وي خود از پنج موتور ويكاس با سوخت مايع استفاده كرد.
ارتش هند كاربر اصلي ماهواره پرتاب شده به فضا خواهد بود و با استفاده از آن ارتباطات خود را با كشتي ها و ساير تجهيزات نظامي حفظ خواهد كرد.
رئيس سازمان ايسرو افزود: در 9 ماه آينده، ايسرو 10 مأموريت در بخش هاي مختلف مانند علم فضايي، مشاهدات زمين، ارتباطات و ناوبري خواهد داشت.
ماموريت بعدي فضايي هند در ماه آوريل انجام خواهد شد. هند قصد دارد در اين ماموريت نهمين ماهواره ارتباطي خود را در مدار زمين قرار دهد.
سازمان تحقيقات هوا و فضاي هند ( ايسرو) در ماه ژانويه صدمين ماهواره خود را از مركز فضايي ساتيش داوان واقع در جزيره سريهاريكوتا در ايالت آندرا پرادش با موفقيت به فضا پرتاب كرد.
اين اولين پرتاب موشك سازمان ايسرو در سال 2018 و همچنين اولين عمليات موفقيت آميز اين سازمان پس از شكست ماموريت قرار دادن ماهواره نظارت بر زمين (IRNSS-1H) در فضا در ماه آگوست سال گذشته است.
ماموريت پيشين سازمان ايسرو به دليل باز نشدن سپر گرمايشي ماهواره مورد نظر، با شسكت روبرو شد.
سازمان تحقيقات هوا و فضاي هند تاكنون 40 عمليات موفق در پرتاب موشك هاي مختلف پي اس ال وي به فضا داشته است.
اين سازمان در ماه ژوئن سال گذشته 31 ماهواره كوچك را در يك موشك به فضا پرتاب كرد.
سازمان ايسرو همچنين توانست سنگين ترين موشك ( جي اس ال وي نسل 3) ساخت خود را براي اولين بار با موفقيت به فضا پرتاب كند.
پيش از اين هند براي پرتاب ماهواره هاي خود با وزن بيش از 2 تن به كشور هاي خارجي وابسته بود.
سازمان تحقيقات هوا و فضاي هند (ايسرو) در سال گذشته با ثبت ركود بي سابقه پرتاب 104 ماهواره با يك موشك به فضا از جزيره كوچك 'سريهاريكوتا' در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقباي بزرگي همچون روسيه و آمريكا، تاريخ ساز شد.
جزيره كوچك 'سريهاريكوتا' درصنعت فضايي هند ،حكم دماغه 'كاناورال' در ايالت فلوريداي امريكا را دارد كه تاكنون موشك هاي فضايي و ماهواره هاي بسياري از اين جزيره به فضا پرتاب شده است.
سكوي پرتاب موشك جزيره 'سريهاريكوتا' تاكنون با پرتاب بيش از 200 ماهواره از كشورهاي مختلف ،ميزبان برنامه هاي جاه طلبانه فضايي هند است.
هزينه هاي پرتاب از اين سكو به حدي پايين است كه حتي رقيبان قدر هند هم قادر به رقابت با اين هزينه ها نيستند؛ براي مثال اين كشور قادر است كاوشگر مريخ خود را با هزينه اي به مراتب پايين تر از بودجه اي كه هاليوود به ساخت فيلم هاي فضايي تخصيص مي دهد، به سياره سرخ ارسال كند.
در بيشتر سفرهاي فضايي و پرتاب فضاپيماها از مبدا هند از راكت خوش سابقه پي اس ال وي ( Polar Satellite Launch Vehicle) استفاده مي شود.
يكي از مهمترين دستاوردهاي فضايي هند در سال 2013 ميلادي پرتاب كاوشگر مدارگرد به مريخ با موشك 'پي اس.ال.وي' ازسكوي پرتاب 'سريهاريكوتا' با نام 'مانگاليان'كه به زبان سانسكريت به معناي 'مسافر مريخ ' بود . به اين ترتيب اين كشور در رديف چهارمين كشوري كه توانست به منظومه شمسي راه يابد ، قرار گرفت.
ماموريت ماهواره مانگاليان شامل اكتشاف گاز متان و دي اكسيد كربن در جو مريخ مي شد تا وجود حيات در سياره همسايه زمين بررسي شود.
شبد**آساق**267**1424**1379