۹ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۱۵
کد خبر: 82873999
۰ نفر
كنترل سلامت پا در مبتلايان به ديابت با جوراب هوشمند

تهران – ايرنا - محققان جورابي را توليدكردند كه قادر است وضعيت سلامت پاهاي افراد مبتلا به ديابت را كنترل كند و در صورت آسيب‌ديدگي و جراحت، هشدار دهد.

به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمي ايرنا از ساينس ديلي، ماده اوليه مورد استفاده براي توليد اين جوراب نوروفابريك نام دارد و در آن مجموعه‌اي از ميكروحسگرها تعبيه شده است. اين حسگرها به طور مستمر دماي پاها را در شش نقطه كليدي اندازه‌گيري مي‌كنند.
در بيماران ديابتي معمولا پاها حساسيت خود را از دست مي‌دهند و به همين علت ممكن است زخم‌هايي در پاها ايجاد شوند كه شخص متوجه آن‌ها نشود و به مرور عفونت كنند. افزايش دماي هر يك از نقاط كليدي كه توسط اين جوراب هوشمند اندازه‌گيري مي‌شود، مي‌تواند به معناي آسيب ديدگي يا زخمي شدن پا باشد. به همين علت به محض اينكه حسگرها افزايش دما را تشخيص دهند، جوراب با استفاده از فناوري بلوتوث هشداري را براي يك نرم‌افزار تلفن همراه ارسال مي‌كند تا كاربر پيش از ايجاد زخم‌هاي شديد وضعيت سلامت پاهاي خود را بررسي كند.
همچنين اين جوراب هوشمند امكان ارسال پيغام‌ها را به شركت توليد كننده در اختيار مي‌گذارد تا در صورتي كه كاربر گوشي هوشمند نداشته باشد، موضوع از طريق خطوط تلفن ثابت يا پست الكترونيكي به اطلاع وي برسد.
علمي (6)**9259*2017