سهم آب شُرب اصفهان و یزد كاهش می یابد

اصفهان - ایرنا - استاندار اصفهان اعلام كرد: باتوجه به كاهش شدید بارش ها در سال 96 سهم آب شُرب استان های اصفهان و یزد از حوضه آبریز زاینده رود 10 درصد كاهش می یابد.

به گزارش ایرنا، محسن مهرعلیزاده روز پنجشنبه در جریان سفر به شرق اصفهان در جمع مردم شهر ورزنه ( در فاصله 110 كیلومتری اصفهان ) افزود: مقرر است كه امسال، سهم صنعت از آب حوضه آبریز زاینده رود نیز به میزان 25 درصد كاهش یابد.
وی با بیان اینكه میزان بارش ها در سال گذشته افزون بر 65 درصد در حوضه آبریز زاینده رود كاهش داشته است، افزود: بنابراین تخصیص آب برای كشت كشاورزان شرق اصفهان میسر نشد و همین امر می طلبد كه تمهیدات ویژه ای برای مردم و كشاورزان این خطه اندیشیده شود.
استاندار اصفهان ادامه داد: فولاد مباركه و ذوب آهن اصفهان به دلیل استفاده از منابع آبی مكلف شدند كه شبكه فاضلاب شهرهای اطراف این صنایع را با هزینه خود احداث كنند تا آب مورد نیاز این صنایع از طریق پساب فاضلاب این شهرها تامین شود.
وی همچنین با اشاره به اینكه برای احداث یك تصفیه خانه مجهز در شرق اصفهان برنامه ریزی شده است، گفت: با استفاده از پساب این تصفیه خانه می توان بخشی از آب مورد نیاز كشاورزی این منطقه را تامین كرد.
مهرعلیزاده اضافه كرد: جهاد كشاورزی استان اصفهان نیز مكلف شده است تا امكانات و تجهیزات مورد نیاز برای استفاده از شیوه های نوین آبیاری در شرق اصفهان را تامین كند.
وی افزود: با استفاده از این امكانات و تجهیزات، بهره وری در كشاورزی این منطقه افزایش و مصرف آب نیز كاهش خواهد یافت.
استاندار اصفهان در ادامه با اشاره به اینكه صنعت نقش مهمی در این استان و كشور ایفا می كند و اشتغال هزاران نفر را تامین می كند ، افزود: بنابراین نمی توان از صنعت چشم پوشی كرد اما این بخش می تواند با پرداخت بخشی از درآمد خود، خسارت ناشی از كم آبی و كم كردن مصرف آب در بخش كشاورزی را جبران كند.
مهرعلیزاده گفت: در زمان كم آبی و پیدایش این معضل باید آسیب پذیرترین قشر جامعه شناسایی و برای معیشت آنها برنامه ریزی می شد.
وی افزود: هم اكنون نیز اولویت در برنامه ریزی برای حل مساله آب برای این قشر صورت می گیرد.
استاندار اصفهان خاطرنشان كرد: وظیفه یك حاكمیت و دولت خوب این نیست كه به مردم مبلغی را بپردازند تا امرار معاش كنند.
او افزود: مردم ما مستحق نیستند كه پولی به آنها پرداخت شود زیرا آنها مناعت طبع دارند و حتی مردم اصفهان با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارند.
مهرعلیزاده با اشاره به اینكه در استان اصفهان سالانه 300 هزار متر مكعب آب بصورت غرقابی صرف تولید گندم می شود، گفت: حتی اگر گندم با بهترین كیفیت تولید شود، نباید در شرایط كم آبی، آن را با شیوه غرقابی تولید كنیم.
وی افزود: این درحالیست كه می توانیم از این میزان آب برای تولیدات كشاورزی دیگر كه حداقل میزان مصرف آب را دارد مانند تولید گیاهان دارویی و گلخانه ای، استفاده كنیم.
استاندار اصفهان در ادامه خواستار توجه ویژه مدیران مربوطه به این مساله شد و افزود: ایجاد گلخانه ها، لوله كشی های جدید، ساماندهی مسیر زاینده رود، آبیاری با روش های نوین و غیره از جمله اقدام هایی است كه باید انجام شود.
وی افزود:20 سال است كه مساله كمبود آب، محیط زیست و اشتغال در استان اصفهان مطرح اما حل این مشكل به مرحله عمل نرسیده است.
مهرعلیزاده اضافه كرد: اكنون زمان آن رسیده كه یك نفر محور تبدیل این گفتارها به عمل شده و با تمام وجود پای این كار بایستد.
وی اعلام كرد: همه تلاش مدیریت استان اصفهان این است كه قول ها را جامه عمل بپوشاند و برای برطرف شدن معضلات كم آبی و زیست محیطی، اشتغال و خانه دار شدن جوانان این استان گام بردارد.
استاندار اصفهان افزود: برش بندی و توزیع آب، ایجاد و احداث گلخانه ها، نصب دستگاه های تصفیه خانه های آب و غیره در دستور كار مدیریت این استان قرار گرفته است.
وی اضافه كرد: اولویت اول ما این است كه بتوانیم حداقل 100 میلیون مترمكعب آب را برای جریان دائمی آب در زاینده رود داشته باشیم كه با اینكار علاوه بر حفظ نشاط شهری، از خسارات زیست محیطی تالاب بین المللی گاوخونی و خشك شدن آن نیز جلوگیری می كنیم.
مهرعلیزاده گفت: این موضوع البته یك ایده است كه حاصل سه ماه تلاش و تحقیق شبانه روزی است.
وی به پروژه سد سوم كوهرنگ نیز اشاره كرد و گفت: این پروژه نیمه تمام مانده و از 10 ماه گذشته هیچ اقدامی برای از سرگیری اجرای عملیات تكمیلی آن انجام نشده است اما مدیریت جدید استان بطور جدی پیگیر از سرگیری اجرای این پروژه و تكمیل آن است.
محسن مهرعلیزاده استاندار اصفهان صبح پنجشنبه به منظور بررسی خسارت های ناشی از خشكسالی به بخش ها و شهرهای منطقه شرق اصفهان از جمله بن رود، جلگه، ورزنه، هرند، اژیه و زیار سفر كرد و با مردم و كشاورزان این خطه گفت وگو كرد.
زاینده رود بزرگترین رودخانه دائمی منطقه میانی ایران محسوب می شود كه در سال های اخیر بدلیل كاهش نزولات جوی و برداشت های بی رویه در منطقه پائین دست خشك شده است.
خشكی زاینده رود در سال های اخیر سبب شده تا كشاورزان منطقه شرق اصفهان كه متكی به منابع آبی این رودخانه هستند با مشكلات معیشتی و اقتصادی روبرو شوند.
كشاورزان شرق اصفهان در روزهای پایانی سال گذشته با حضور و اجتماع در نقاط مختلف اصفهان خواهان بازگرداندن حقابه خود از زاینده رود شده و مسئولان را به حل مشكلات خود فراخوانده بودند.
در همین حال استاندار اصفهان در 29 اسفند سال گذشته در كمیته پیگیری امور كشاورزان این استان از پرداخت 37.6 میلیارد ریال به 26 هزار و 700 خانوار كشاورز آسیب دیده از خشكسالی در این منطقه خبر داد.
محسن مهرعلیزاده افزود : با پرداخت مبالغی به كشاورزان در روزهای پایانی سال توانستیم در جهت كاهش آسیب ها و مشكلات معیشتی كشاورزان قدم كوچكی برداریم و امیدواریم كه در سال جدید با كمك طرح هایی كه از بروز این آسیب ها جلوگیری می كند اجازه ندهیم كم آبی آثار مخربی را بر زندگی كشاورزان بگذارد.
وی تاكید كرد : در ماه های اخیر فعالیت های فوق العاده ای برای احیای بخش كشاورزی استان انجام شده است كه امیدواریم نشانه های آن را در سال آینده شاهد باشیم.
6020 / 7153/ 2093