۹ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۵۸
کد خبر: 82873739
۰ نفر
16گشت منابع طبيعي خراسان شمالي فعال شد

بجنورد- ايرنا- فرمانده يگان حفاظت منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان شمالي گفت: براي جلوگيري از تخريب و تصرف عرصه هاي طبيعي در استان، هم اكنون 16 گشت هاي خودرويي و موتوري در مراتع و جنگل هاي سطح استان فعال شده است.

سرهنگ موسي الرضا حياتي پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: اين گشت هاي خودرويي و موتوري به صورت شبانه روزي براي برخورد با تخلفات احتمالي، تصرف و تخريب در عرصه هاي ملي در حال آماده باش هستند.
وي افزود: در هر شهرستان حداقل 2 گشت مرتعي و جنگلي فعال است.
وي خاطرنشان كرد: پيش از نوروز، هماهنگي هاي لازم با مراجع قضايي و انتظامي براي جلوگيري از تصرف و تخريب زمين هاي ملي انجام شده و در اين زمينه شمار گشت هاي مرتعي و جنگلي اين اداره كل به 16 گشت، افزايش يافته است.

* بازديد از كارگاه هاي چوب
سرهنگ حياتي اظهار كرد: يكي ديگر از اقدامات ماموران يگان حفاظت منابع طبيعي براي جلوگيري از تخلف در مناطق جنگلي و پيشگيري از قطع گونه هاي جنگلي توسط سود جويان در طول تعطيلات نوروز، بازديد از كارگاه ها چوب بري است.
وي افزود: خوشبختانه تاكنون شاهد هيچ گونه تخلف و يا حادثه اي در حوزه آسيب هاي مرتعي يا جنگلي مانند آتش سوزي و يا تخريب و تصرف و قطع درخت نبوده ايم.

* تشديد نظارت هاي تورهاي ايست و بازرسي
فرمانده يگان حفاظت منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان شمالي در بخش ديگر سخنان خود از تشديد نظارت ها در تورهاي ايست و بازرسي اين اداره كل خبر داد و گفت: اين تورهاي در مبادي ورودي و خروجي شهرستان هاي استان داير است و هرگونه محموله هاي چوب و يا مرتعي را مورد كنترل و بررسي قرار مي دهند.
وي با بيان اينكه فعاليت اين تورها شبانه روزي است افزود: تورهاي ايست و بازرسي تا پايان تعطيلات نوروزي داير و فعال است.
فرمانده يگان حفاظت منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان شمالي از همه طبيعت دوستان و هم استاني ها خواست در صورت مشاهده حوادث مانند آتش سوزي و يا حمل بار ها و محموله هاي چوب جنگلي با خط ارتباطي 1504 و امداد و نجات جنگل تماس حاصل كنند.

* شناسايي 32 مورد تخلف
رئيس سازمان جهادكشاورزي خراسان شمالي نيز گفت: هشت گشت در زمينه حفاظت از اراضي كشاورزي در استان فعال است و در چهار روز نخست امسال 32 مورد تغيير كاربري غير مجاز در حال انجام شناسايي و عمليات متوقف شده و به متخلفان اخطارهاي لازم داده شده است.
عبدالله يوسفي اظهار كرد: سامانه 131 حفاظت از اراضي كشاورزي براي دريافت گزارش هاي مردمي فعال است.
گستره حوزه منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان شمالي دو ميليون و 33 هزار و 36 هكتار است كه از اين وسعت يك ميليون و 400 هزار هكتار مرتع، بيش از 183 هزار هكتار بيابان و 434 هزار و 550 هكتار جنگل است.
7185/6042