۹ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۴۱
کد خبر: 82873727
۰ نفر
واردات محصولات تراریخته مشمول مجوز شد

تهران- ایرنا- بر اساس اعلام مركز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرك، صدور مجوز واردات محصولات تراریخته كشاورزی مشمول مجوز سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش وزارت جهاد كشاورزی شد‌.

به گزارش ایرنا، گمرك جمهوری اسلامی روز پنجشنبه در بخشنامه ای به مركز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمركات سراسر كشور اعلام كرد: دفتر مقررات صادرات و‌ واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجه به نامه دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد كشاورزی در خصوص صدور مجوز محصولات كشاورزی؛ واردات محصولات تراریخته كشاورزی را مشمول مجوز سازمان تحقیقات وزارت جهاد كشاورزی كرده است.
در این بخشنامه آمده است: بر این اساس، محصولات كشاورزی در صورت تراریخته بودن علاوه بر رعایت مقررات و ‌ضوابط جاری و اخذ سایر مجوزهای ثبت سفارش و جهاد كشاورزی ملزم به اخذ مجوز از سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش وزارت جهاد كشاورزی شده است.
این بخشنامه مشمول محصولات كشاورزی مندرج در فصول 1، 3 ، 5 ، 6، 7، 8، 10 ، 11، 12، 13 ، 14 ، 17 ، 20 ، 21 ، 23 و 50 كتاب مقررات صادرات و واردات می شود.
محصول تراریخته به آن دسته از مواد غذایی اطلاق می‌شود كه ساختار ژنتیكی آن از طریق مهندسی ژنتیك تغییر یافته باشد. این تغییر معمولاً جهت بهبود مقاومت گیاه به برخی آفات یا بیماریهای گیاهی و برای بهبود عملكرد گیاه و بهره وری كشاورز صورت می‌گیرد.
محصولات تراریخته نخستین بار در دنیا (در آمریكا و چین) در سال 1996 به تولید تجاری رسید و برای نخستین بار 1.7 میلیون هكتار از اراضی دنیا به سطح زیركشت این محصولات اختصاص داشت.
پس از گذشت 20 سال سطح زیركشت به بالای 185 میلیون هكتار یعنی بیش از 100 برابر افزایش یافته است. محصولات تراریخته در آمریكا، استرالیا، ژاپن، آلمان، برزیل، آرژانتین اسپانیا، پرتغال، جمهوری چك، رومانی، آفریقای جنوبی، فلیپین، هندوستان و چین در سایر كشورها تولید می شود. به دلیل پیشرفته بودن این فناوری ها، همه كشورها آن را ندارند اما ایران به این فناوری دست یافته است.
طی سالهای اخیر پنج كشور اروپایی برای 77 محصول تراریخته برای مصرف و واردات مجوز صادر كردند.
اكنون ژاپن مركز تولید، فروش و صادرات رز آبی تراریخته است و این كشور پس از آمریكا بیشترین مجوز را برای تولید محصولات تراریخته صادر كرده و در عین حال بزرگترین وارد كننده سویای تراریخته نیز هست.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**9189**1597