۹ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۲۸
کد خبر: 82873647
۰ نفر
گردشگران، مراقب آتش سوزی جنگل های شمال باشند

تهران- ایرنا- سرپرست مدیریت شبكه پایش سارمان هواشناسی گفت: با وزش باد شدید و وقوع پدیده گرم-باد در استان های شمالی بویژه گیلان و اردبیل، زمینه آتش سوزی در جنگل های این مناطق وجود دارد؛ از این رو گردشگران باید در این زمینه توصیه های ایمنی را رعایت كنند.

مسعود حقیقت امروز (پنجشنبه) در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: نقشه های هواشناسی نشان می دهد امروز در بیشتر مناطق كشور بویژه سواحل خزر و استان اردبیل افزایش دما رخ می دهد.

** ورود سامانه بارشی به كشور
حقیقت گفت: از ظهر امروز تا فردا با ورود سامانه بارشی به كشور از سمت غرب، احتمال وزش باد شدید و رگبار و باران در استان های آذربایجان غربی و شرقی، زنجان، كردستان، كرمانشاه، ایلام، خوزستان، تهران، البرز و قزوین وجود دارد.
وی افزود: امروز و فردا در استان های واقع در نوار غربی از جمله خوزستان، كرمانشاه، ایلام و آذربایجان غربی و شرقی احتمال بروز گرد و غبار هست.
به گفته وی، با فعالیت این سامانه امروز در بخش هایی از نوار غربی كشور رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید رخ می دهد.
از فردا (جمعه) گستره بارش ها علاوه بر شمال غرب و غرب، مناطق جنوب غرب، دامنه های زاگرس مركزی مانند لرستان و همدان را در بر می گیرد و از ظهر جمعه به دامنه های جنوب البرز می رسد.
حقیقت افرود: با توجه به اینكه فردا یعنی جمعه در برخی نقاط استان های آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، زنجان، كردستان، لرستان، كرمانشاه، ایلام، شمال خوزستان، ارتفاعات البرز در استان های تهران، البرز و قزوین رگبار شدید به وقوع می پیوندد، احتمال آبگرفتگی معابر و بروز سیلاب وجود دارد.

** كاهش ٨ تا ١٢ درجه ای دما در استان های ساحلی خزر
حقیقت گفت: از ظهر جمعه با توجه به شمالی شدن جریان های جوی، در استان های ساحلی خزر دمای هوا ٨ تا ١٢ درجه سانتیگراد كاهش می یابد.
وی ادامه داد: امروز شهركرد با دمای مثبت ٢ درجه سانتیگراد خنك ترین و رودان در استان هرمزگان با دمای ٤٣ درجه سانتیگراد گرم ترین نقاط كشور گزارش شدند.
دیروز دمای تهران به ٢٨ درجه سانتیگراد رسید و كمینه دمای صبح امروز ١٩ درجه سانتیگراد بود.
علمی** ٩٠١٤*1961*